reklama

Jak po grilovací sezóně snížit cholesterol přírodní cestou?

Tuk patří ke strašákům moderní doby. A co teprve tuk v krvi - obávaný cholesterol. Letní grilovací sezóna mu rozhodně neprospěla!

Foto: Thinkstock

O cholesterolu slyšíme především v negativní rovině. Méně už se ale ví, že určité množství této látky je nezbytné pro zajištění základních životních funkcí a celkové prospívání organismu.

Problém nastává v případě, kdy její hladina překročí normu a vystoupá k vyšším hodnotám, jež už představují závažný rizikový faktor pro rozvoj nemoci srdce a cév.  Snížit zdraví ohrožující hodnoty cholesterolu v krvi na přijatelnou hranici lze i bez pilulek.

Kde leží správná hranice? 

Statistiky hovoří neúprosně. Dva ze tří lidí ve věku nad 40 let trápí zvýšená hladina cholesterolu. Zdaleka se přitom nejedná pouze o problém dospělé populace - vyskytuje se i u mladých lidí, výjimkou nejsou ani děti. 

Cholesterol je látka tukové povahy, která tvoří nedílnou součást každé buňky v a je přirozenou součástí těla. Lidský organismus ho v určitém množství potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínu D. Pomáhá tělu zpracovávat tuky a je také důležitý pro tvorbu buněčných membrán.

Rozlišujeme mezi takzvaným dobrým a špatným cholesterolem. Zatímco ten dobrý má funkci ochrannou, a čím je jeho hladina vyšší, tím lépe, špatný vede k zužování tepen a způsobuje, že krev nemůže dobře proudit.

Geny a strava

Co se týče příznaků, neprojevuje se navenek žádnými symptomy, ani nebolí. Jeho koncentraci v krvi mohou spolehlivě odhalit až krevní testy. Absolvovat krevní rozbor na zjištění cholesterolových hodnot by měl nejpozději po čtyřicítce absolvovat každý, zvláště pak ti, u nichž se v rodině vyskytují srdeční onemocnění. 

Na vině je zčásti genetická zátěž, zčásti bývají problémy se zastoupením této látky v těle zapříčiněné špatnými stravovacími návyky a celkovou životosprávou.

Asi bude málo těch, k nimž se ještě nedoneslo, že smažení a fritování není z hlediska hladiny cholesterolu nejlepší nápad. Ale dnes tak oblíbené grilování není o nic zdravější, stejně jako jídla z fastfoodů, uzeniny, příliš mnoho másla a sádla. To jsou známé věci, ale bohužel už málo lidí ví, že by se měli zároveň vyhýbat  také cukrovinkám a bílému pečivu.

Vláknina pomůže

Tuky živočišného původu obsahují velký podíl nasycených kyselin, jež cholesterol v krvi zvyšují. Při úpravě jídelních zvyků tučné hovězí a vepřové maso nahraďte rybami, jezte nízkotučné mléčné výrobky a zaměřte se na konzumaci potravin rostlinného původu, například margaríny, semínka, ořechy.

Vybírejte si celozrnné výrobky, a to nejen v pečivu, ale také u těstovin, neloupanou rýži, cereálie a luštěniny. Jak luštěniny, tak ovoce, zelenina jsou významným zdrojem vlákniny, která pomáhá nadbytečný tuk z těla odvádět.. 

Jak ho dostat do normy? 

I když máte od lékaře předepsané léky, nejvhodnější je kombinace léčby s dalšími podpůrnými opatřeními. Vhodným doplňkem klasické léčby jsou potravinové doplňky na přírodní bázi. Účinnost některých čistě přírodních přípravků byla dokonce ověřena klinickými studiemi.

Při souběžném užívání příznivě působí na snižování hladiny cholesterolu detoxikační doplňky stravy Joalis LiverDren a Joalis Achol. Jedná se o komplexy s obsahem rostlinných výluhů, jež mohou efekt léčby zvýraznit a přispět k poklesu zjištěných hodnot.

Bez pohybu je to těžší

Také pravidelný pohyb má tu moc snížit špatný cholesterol a naopak zvýšit ten prospěšný, proto neváhejte a pohybovým aktivitám se věnujte na pravidelné bázi. Doporučit můžeme hlavně běh, plavání, vhodná je energická chůze na čerstvém vzduchu. Pokud kouříte, dejte cigaretám vale, neboť právě kouření snižuje hladinu dobrého cholesterolu.

Trpíte-li nadváhou, pokuste se za pomoci odborníků vaši váhu snížit. Existuje totiž vztah mezi příjmem kalorií a hodnotami cholesterolu. Kromě toho snížíte riziko dalších závažných civilizačních chorob, například vysokého krevního tlaku či cukrovky. Tyto problémy totiž chodí rády pohromadě, a jejich společné působení - takzvaný metabolický syndrom - je obzvlášť rizikové. 

reklama
reklama
reklama