reklama

Jak se liší ženský a mužský mozek? Rozdílů je méně, než byste čekali

Podle každodenní praxe se může zdát, že rozdíly mezi muži a ženami jsou asi ve všem. Odborníci se zatím úplně shodnout nedokázali.

Foto: Shutterstock

Ještě v polovině 19. století bylo podle tehdejších vědců možné poznat pohlaví jedince pouhým pohledem na lidský mozek. Mužský mozek je totiž větší - stejně jako bývá větší mužské tělo než ženské. 

Muži prostě potřebují víc neuronů, aby mohli ovládat větší objem svalů a celkové organismu. S inteligencí to nemá vůbec nic společného. U žen jsou prokazatelně větší dvě mozkové oblasti, které jsou zodpovědné za jazykové vyjadřování. 

Rozdíl je ve fungování

Zato mají ženy menší temenní lalok, což souvisí s horší prostorovou orientací. Otřepané vtipy o parkování tak mají reálný základ, ale žádné sypání popela na hlavu. Jde jen o důsledek fyziologického rozdílu.   

Po odlišnostech z hlediska pohlaví pátrají vědci zejména od doby, kdy začalo být možné získat snímky lidského mozku. Výzkumy ukázaly, že ke stejným výsledkům přichází muži a ženy zapojením jiných částí. Není tedy možné rozdílnost hodnotit na škále výkonnosti, ale ve stavbě a diferenci fungování.

Ženy mají svět barevnější

Rozdílnost je zřetelná například ve vnímání barev. "Asi to souvisí s tím, že ženy při svém způsobu vedení domácnosti, ať už to bylo v pravěku nebo dnes, musí rozhodovat mezi tím, jestli nějaká potravina je zralá nebo nezralá, jestli nějaké jídlo je poživatelné, a proto mají zvýšenou citlivost na barvy… Takže když si třeba ženy jdou kupovat barvu na vlasy, tak je jejich manžel, partner nebo syn, který jde s nimi, překvapen, kolik různých druhů hnědi se prodává - on vidí jenom jednu," vysvětlil neurofyziolog František Vyskočil z Fyziologického ústavu Akademie věd  v rozhovoru pro Český rozhlas.

Něco za něco

Mužům obvykle lépe funguje levá hemisféra, ale ženy umějí efektivně využívat obě dvě. Proto bývají muži lepší v technických oborech a matematice (za to může zvětšená oblast s půvabným názvem nižší asociační lalůček) a jejich přístup k řešení problému bývá přímo soustředěný na jeho dokončení. Ženy naopak přistupují "měkčeji", kreativněji, a berou v potaz i okolnosti včetně pocitů. 

Rozdílnost ve využívání mozkových hemisfér je také důvodem k rozdílu k náchylnosti k psychickým poruchám. Muži bývají častěji leváci, trpí ADHD (například dyslexie, dysgrafie a další dys-) nebo koktavostí. Ženy však zase častěji postihují deprese a úzkosti. Tato nevýhoda je vyvolána zvětšením určité části mozku, zvané limbický systém, který však zase umožňuje víc prožívat emoce a lépe tak utvářet vztahy s lidmi. 

Roli hraje i prostředí

Zjištěné rozdíly jsou však malé a vysoce ovlivnitelné prostředím. S postupem času vědci odhalili, že mozky nezapadají do "mužské" nebo "ženské" kategorie. Některé typy jsou častější u mužů, jiné u žen.

Rozdíly tedy existují, ale jsou malé a ovlivnitelné prostředím. Většina mozků je mozaikou mužských a ženských struktur. Zjištěné údaje dokazují víc překryvů než rozdílů mezi muži a ženami. Máme toho tedy mnohem více společného než rozdílného.

Ať to dobře myslí všem

Než se tedy věnovat rozdílům a odlišnostem, podpořte všechny mozky v jejich správném fungování. Jak na to? Máme pro vás čtyři tipy:

Zapomeňte na multitasking. Na zvládání deseti věcí najednou jsou expertky ženy a ještě to považují za přednost. Není to tak. Nepřeskakujte mezi jednotlivými úkoly - tento proces je pro náš mozek velmi náročný, vyčerpávající a přináší stres. Pokud se pustíte do úkolu, nepřestávejte, dokud ho nedokončíte nebo neposunute do další fáze. Pokud přijde nějaké vyrušení, zapište si ho a věnujte se mu později.

Pohyb - Sport nebo procházka na čerstvém vzduchu stimuluje správnou činnost mozku, podporuje spokojenost a odolnost při zvýšené zátěži. Všechny studie potvrzují, že pravidelné cvičení zlepšuje paměť, pomáhá k jasnějšímu myšlení a snižuje riziko rozvoje onemocnění.

Spánek - Pokud nám chybí čas, "zkrouhneme" většinou nejdřív spánek. Potřebných osm hodin spánku není jen klišé - budete se cítit lépe, ráno budete čerství a odpočinutí.

Výživa - Dnes máme k dispozici řadu diet a výživových stylů, platí však jedno - pestrost stravy s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce dostane do kondice vaše tělo i váš mozek. Pozor si dejte na nadměrné množství kávy a jiných kofeinových nápojů. Správnou mozkovou aktivitu podporují zejména omega-3 mastné kyseliny a vitamíny skupiny B. Ideální kombinaci pro mozek důležitých látek najdete v doplňku stravy Acutil, který zlepšuje nejen krátkodobý výkon mozku, ale je přínosný i z dlouhodobého hlediska.

reklama
reklama
reklama