Jak se dostat do lázní? Brzy to bude snazší
Šetření před časem málem zlikvidovalo české lázeňství a nám pacientům téměř vzalo možnost do lázní jezdit. Změna je nutná. Léčebné pobyty by pak měly být dostupnější
Šetření před časem málem zlikvidovalo české lázeňství a nám pacientům téměř vzalo možnost do lázní jezdit. Změna, kterou připravuje ministerstvo zdravotnictví, je nutná. Léčebné pobyty by pak měly být dostupnější.
Lázeňskou péči omezila vyhláška z roku 2012, tu ale nedávno Ústavní soud zrušil. Platit tak bude jen do konce roku, do té doby musí být schválen nový zákon. Před nedávnem však nastala změna ohledně indikačního seznamu - tedy seznamu nemocí, na které se lázně předepisují. Jakých skupin osob se změna v lázeňské péči nejvíce dotkla a co se v ní změnilo pro pacienty?
Víc pro děti a dorost
"Úprava spočívala zejména ve stanovení 28 dnů léčby pacientů se závažným onemocněním oproti stávajícím 21 dnům s možností prodloužení. Možnost prodloužení opakovaných léčebných pobytů byla stanovena zejména u dětí a dorostu, u kterých je současnou vyhláškou možnost prodloužení omezena," vysvětlil prof. MUDr. Josef Vymazal, náměstek pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR a lékař Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce.
Doporučujeme: Téma: Prevence
Lidé po těžkých úrazech, komplikovaných operacích a pacienti s těžkým chronickým onemocněním by měli jezdit v budoucnu na pobyty hrazené pojišťovnami minimálně na 28 dnů proti současným 21 dnům. Počítá s tím zákon, který teď připravuje Ministerstvo zdravotnictví.
"Týká se to chronických nemocí a závažných dýchacích problémů, například astmatu, těžkých stavů po operacích a úrazech," sdělil prof. MUDr. Vymazal.
Tolik pobytů, kolik potřebujete
Prodlužování pobytů nad 21 dnů je možné i v současné době, není však v praxi ve všech případech navrhováno a realizováno.
"Výsledná úprava by tak měla být příznivější nejen pro pacienty, ale i pro celé české lázeňství," uvádí k tomu Svaz léčebných lázní.
Také opakování léčby bylo upraveno podle toho, co činilo v praxi potíže: upravily se např. lhůty pro nástup na opakovaný léčebný pobyt. Rozhodující bylo medicínské hledisko odůvodňující ve vybraných případech provedení úpravy. "Jde třeba o pacienty s onemocněním astma bronchiale nebo postpoliomyelitický syndrom, jejichž zdravotní stav vyžaduje pravidelné opakování lázeňských pobytů," upozornil MUDr. Vymazal.
Počet nemocí zůstává stejný
Nepředpokládá se, že by do Indikačního seznamu byla zařazena nová onemocnění. "V rámci návrhu dochází spíše k úpravě možností absolvování komplexní či příspěvkové lázeňské léčby v rámci již zahrnutých diagnóz do Indikačního seznamu. Tak dochází např. k rozšíření možnosti absolvování komplexní lázeňské léčby pro pacienty s Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou, což jsou onemocnění střev," upozorňuje náměstek Vymazal.
Je však možné tvrdit, že pacienti, kteří na základě nového indikačního seznamu na lázně nárok nemají, skutečně lázně nepotřebují? "Napadá mě třeba stav po operaci apendixu nebo žlučníku, který nyní vyžaduje pouze minimální rekonvalescenci," vysvětluje MUDr. Vymazal z MZ ČR.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kde nabrat síly? V lázních
7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!
Chytré vychytávky. Bez bolesti zhubnete půl kila týdně