Jak ulevit unaveným očím? Pomohou borůvky i oční jóga
Nejčastější příčinou podrážděných očí bývají v jarních měsících alergie. Pálení však mohou způsobit také infekce nebo dlouhé sledování monitoru. Jak unaveným očím pomoci?
Podráždění očí způsobené jejich namáháním u obrazovek často provází bolesti hlavy. Předejít těmto obtížím můžeme ztlumením záření monitoru a také dodržováním vzdálenosti až pětašedesát centimetrů od monitoru.
Dělejte si pravidelné pauzy u monitoru
Důležité jsou i pravidelné pauzy. Přibližně každou půlhodinu byste měli svým očím dopřát na pár minut oddych. Odvraťte pohled od monitoru a zadívejte se třeba z okna nebo přejíždějte pohledem po místnosti. Pomáhá i pohled do zeleně, vaše oči proto během dne uvítají krátkou procházku. Od lehčího podráždění mohou pomoci také bylinky a tinktury z pupenů bylin.
"Prostředkem první volby při problémech s očima je gemmoterapeutikum z borůvky. Působí desinfekčně, zlepšuje vidění přímým ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Podle čínské medicíny spolupracují oči s játry, proto jsou vhodné i všechny bylinné prostředky k posílení jater. Zrak nám tudíž posílí i ostropestřec a jalovec. Úlevu unaveným očím přinesou i bylinné výluhy, které lze popíjet jako čaj i použít jako zklidňující obklad. Očím uleví odvar ze světlíku lékařského, který lze pít anebo použít jako obklad či jako kapky k vyplachování očí," říká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.
Potraviny, které pozitivně ovlivňují zrak
Které potraviny pozitivně ovlivňují zrak? Třeba mrkev, nebo také borůvky, které působí proti infekcím. Špenát, kapusta a další listová zelenina obsahují prospěšné látky lutein a zeaxantin, jež chrání sítnici oka. Jako prevence postačí, když je zařadíte do jídelníčku jednou týdně, při potížích se doporučuje je jíst dvakrát až třikrát týdně po dobu nemoci. Při suchých očích a pro zachování dobrého zraku je zase vhodná konzumace ryb z chladných moří, například tresky, tuňáka nebo makrely.
Alergeny dráždí spojivky
Téměř u každého druhého alergika má alergie oční příznaky. Naše oči při ní reagují na alergeny, jakými jsou například pyly, plísně, srst zvířat nebo roztoči. Alergickou reakci však může vyvolávat také klimatizace, nadmíra prachu či znečištěné ovzduší. Alergeny způsobují podráždění spojivky, a proto oči pálí, svědí a mohou i opuchnout. V akutní fázi se nejčastěji podávají antihistaminika a pro zmírnění podráždění se oči proplachují kapkami.
Oční jógou k ostrému zraku
I oko je sval a potřebuje procvičovat, ale málokdo se mu tímto způsobem věnuje. S principy oční jógy přišel jako první americký lékař William Bates už na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Od té doby si získala řadu příznivců. Oční jóga má celou řadu cviků. Spoustu názorných ukázek najdete například na youtube. Ten úplný základ tvoří čtyři cviky, které zvládnete udělat několikrát během dne a nezabere vám to tolik času:
1) cvik: Pohybujte očima pomalu nahoru a dolů. Zopakujte desetkrát.
2) cvik: Pohybujte očima z jedné strany na druhou. Hlavu mějte pořád v klidné , přímé poloze.
3) cvik: Nejdříve pohybujte očima šikmo do levého dolního rohu, poté pravého horního rohu.
4) cvik: Nejprve kružte očima na jednu stranu, opakujte pětkrát a poté na druhou se stejným počtem opakování.