Jak bojovat proti panické poruše: Nenechte se zničit!
Mám pocity na omdlení, brnění končetin, potím se, rychle mi bije srdce, je mi špatně od žaludku....Co se to se mnou děje? Umírám nebo se zblázním?
"Mám pocity na omdlení, brnění končetin, potím se, rychle mi bije srdce, je mi špatně od žaludku....Co se to se mnou děje? Umírám nebo se zblázním?"
S takovými pocity dorazí ročně na pohotovost tisíce žen. Často jsou odeslány k obvodnímu lékaři a následně pak psychiatrovi a někde na konci té cesty se objeví diagnóza. Panická úzkost neboli panická porucha.
Hrůza bez důvodu
Panická porucha (PP) je poměrně často se vyskytující onemocnění. Podle známého psychiatra a psychoterapeuta MUDr. Jána Praška trpí touto poruchou 1-2 % lidí, ale až 10 % lidí zažije tzv. ataku jednou ročně. Ojedinělý záchvat paniky podle MUDr. Ladislav Polácha zažije jednou za život až 25 % všech lidí.
Doporučujeme: Téma: Psychika
Ženy trpí panickou poruchou třikrát častěji než muži. Podle doktora Praška jsou dispozice k této poruše z části vrozené, ale na jejím vzniku se podílí i osobnostní nastavení. Často se poprvé objeví po prožití velkého stresu, ale často až s odstupem. Záchvat paniky pak přijde jako by z ničeho nic - o to je nepochopitelnější a o to častěji bývá zaměňován s fyzickým onemocněním.
"Umřu strachy!"
"Panická ataka se u mne poprvé se objevila v momentě, když jsem v klidu jedla s rodinou u stolu. Náhlé bušení srdce, závrať a pocit na omdlení....." napsala nám čtenářka Olga. "Podstoupila jsem vyšetření EKG a krve. Výsledkem bylo, že jsem zdravá. Nevěřila jsem tomu. Úzkost jsem cítila stále. Nejhorší bylo, že jsem vlastně ani nevěděla, proč se bojím. Měla jsem paralyzující strach, že se zblázním a že ztratím veškerou sebekontrolu."
"Často mi píší ženy, které mají špatné zkušenosti s antidepresivy (AD), také ženy, které nechtějí jít psychiatrovi nebo tam byly, ale AD odmítly a chtějí zkusit nějakou alternativní cestu. Jsou to i ty, které berou AD a chtějí zkusit další možnosti, jak zlepšit svůj stav," vypráví Mgr. Martina Taubrová, mezinárodně registrovaná terapeutka Bachovy terapie.
Náš tip: Doktoři ze mě dělají blázna. Nutí mi antidepresiva
Právě Bachova terapie (podle britského lékaře Edwarda Bacha) uvádí úzkost, depresi a stres jako první a hlavní pole své působnosti. Jako jistý druh homeopatické léčby využívá 38 výtažků z různých květů a rostlin. které pomáhají člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce, harmonizovat mysl a tím i nastartovat přirozenou obranyschopnost organismu. Mohou být používány souběžně s jakýmikoliv léky. Vždy se vybírají přímo na míru každému jednotlivě. Reakce na ně je někdy velmi rychlá, někdy to však trvá déle.
Strach odejde i bez léků
Reakcí na panickou ataku je únikové chování, to znamená co nejrychleji se dostat z místa, kde k tomu došlo a následně pak vyhýbavé chování. To se projevuje tak, že se klientky snaží vyhnout místům či činnostem, které v nich vyvolávají panické pocity.
Často je to ve spojení s agorafobií tedy strachem z volného prostoru. Hodně žen má strach používat MHD, chodit do obchodů nebo na úřady. Dokáží to, jen když s nimi jde nějaký doprovod. Často mají strach z toho, kdo by se postaral o jejich dítě, pokud by venku třeba omdlely.
"Pokud není porucha podchycena a léčena, její vývoj jde neúprosně dál. Komplikuje život nejen nemocným, ale také jejich blízkým," upozorňuje legenda mezi českými psychiatry MUDr. Radkin Honzák.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Na bolest zad má vliv i psychika
Kyselina močová a dna: Komu hrozí a co pomáhá?
Jak se zbavit jizev: Hojení ran zlepší gely a lepidla