reklama

Intimní problémy: Co je banalita a kdy to může být vážnější

Jistým potížím se neříká intimní nadarmo. Rozebírat je s okolím sice nechceme, ale v hlavě nám leží: znamená to něco, nebo mám zachovat klid?

Foto: Thinkstock

Ani ty nejzodpovědnější z nás nechtějí běhat k doktorovi s každou drobností. Jenže jak poznat, jestli to opravdu je jen drobnost, nebo problém zasluhuje větší pozornost a prohlídku u lékaře? 

Shromáždili jsme několik těch nejtypičtějších otázek, které čas od času zaskočí asi každou ženu, a našli jsme odpověď, kdy je namístě vyhledat doktora. 

1) Kvasinková infekce

… neboli mykóza umí znepříjemnit život, o tom není pochyb. Jde o přemnožení bakterií, které jsou tak jako tak v těle přítomné, obzvlášť ve vagíně. K nekontrolovanému životu je probudí vnější okolnosti, třeba oslabení nějakou nemocí nebo vliv antibiotik při jejich léčbě. Vyvolat ho mohou také mokré plavky nebo - a to i na jiných místech, kde se hlásí svěděním - třeba propocené či jinak provlhlé a těsné oblečení.

"Pokud se objeví výjimečně, není proč se bát," uklidňuje gynekoložka Dana Bruthanzlová z Prahy. Pokud vás ale obtěžuje každou chvíli, je načase zpozornět. Může být předzvěstí cukrovky, ale i jiných nemocí. Kdo trpí na tyhle potíže, neměl by se povalovat v teplé vaně moc dlouho, ani moc často.

2) Bolest při močení

… se nejspíš projeví jako infekce močových cest. Často potrápí falešným poplachem, kdy letíme na WC - a nic z toho není, jen to řezání a pálení. Opět: jednou za sezonu je to normální, častější výskyt by vás měl poslat k doktorovi. Faktem je, že tento problém se obvykle vrací.

O to významnější je věnovat se po odléčení prevenci. Být v teple, suchu a dostatečně pít - nejlepší volbou jsou brusinkové džusy nebo čaje. Tyto zářivě červené bobulky jsou totiž na uvedené infekce vyhlášení specialisté a existují i ve formě tobolek. Odborníci také doporučují jako prevenci vymočit se po každém sexu.

3) Výtok

Nemusí znamenat vůbec nic, protože určitá vlhkost je ve vagíně normální, ale důležité je poznat tu správnou hranici. Ta je u každé ženy jiná. Pokud zpozorujete, že se něco změnilo, uvažujte buď o kvasinkové, nebo bakteriální infekci. Varovným příznakem bývá změněná vůně klína. Obojí zvládnete s pomocí lékaře, samoléčba obvykle vede jen k potlačení potíží a jejich přechodu do méně patrné, ale zato chronické formy. Pomyslete na to, že svědění a pupínky mohou být následkem holení nebo jiných způsobů zbavování nežádoucích chloupků.

4) Nepravidelná menstruace

I když jde jen o mizivou pravděpodobnost (asi 0,3 procenta podle Pearlovaexu) může se jednat o těhotenství, i když berete hormonální antikoncepci. Gynekoložka Jhansi Reddy z Cornellovy lékařské univerzity v New Yorku upozorňuje, že stát se to může. Zvlášť když jste v předchozích měsících měla průjem nebo jste zvracela, a pilulka tak nestihla v zažívacím traktu pobýt dost dlouho, aby mohla účinkovat.

Opožděná, nebo naopak dřívější menstruace však hned neznamená, že musíte běžet nakouit výbavičku. Může jít o výsledek vynechání už jen jedné pilulky, obzvlášť u citivějších žen, protože se naruší hormonální rovnováha. To samé platí, pokud antikoncepci neberete. Jedna "výjimka z pravidla" nic neznamená, trvale rozházená perioda už ano. Obzvlášť v doprovodu silného krvácení uprostřed cyklu.

5) Křeče

… při menstruaci jsou normální, i když se objevily poprvé a nikdy dřív vás netrápily. Odborníci se shodují, že pozornost vyžadují teprve silné bolesti každý měsíc. Obzvlášť pokud jsou doprovázeny silnějším krvácením než jindy. Škála důvodů je široká: od sexuálně přenosných nemocí přes záněty, endometriózu a myomy až k nemocem, na něž nechceme ani pomyslet.

6) Bulka v prsu

… nemusí vzbudit okamžitou paniku. Tkáň v ňadrech reaguje na hormonální změny v průběhu cyklu a za dva tři dny už může být pryč. Pokud ne, a útvar v prsu cítíte dál, pak už je namístě opravdu zajít do ordinace. V každém případě je to důkaz, proč je zákonitou nutností každoměsíční samovyšetření prsou.

7) Potíže s vyprázdněním

… obvykle způsobí váš jídelníček, ať už jde o zácpunebo průjem (ten infekční vás nejspíš prožene opravdu až do ordinace). Strava má vliv i na barvu stolice. Pokud však změna přetrvává delší dobu, měli byste zpozornět. Barvy černá, červená, žlutá nebo zelená mohou signalizovat například krvácení, problémy s funkcí některých orgánů či závažné onemocnění. Pokud ovšem neužíváte určitá léčiva, jako například přípravky obsahující železo, bismut nebo třeba chlorofyl. Při potížích doporučují odborníci v prvé řadě upravit jídelníček, odbourat stres a posílit odolnost trávicího traktu probiotiky, ideální jsou kapky BioGaia ProTectis.

reklama
reklama
reklama