reklama

Inhalace: Zapomenutá metoda, jak léčit rýmu i chřipku

Inhalace léči nemoci dýchacích cest a působí i jako prevence. U prcků je dokonce účinnější než odsávání hlenů.

Foto: Profimedia.cz

Spousta dospělých vzpomíná na hodiny prosezené nad kastrólem s horkou vodou a ručníkem přehozeným přes hlavu. Bylo to mučení, ale jak fungovalo! S napařováním a inhalací se rýma i kašel rychle ztratily - nebo aspoň nebyly tak nepříjemné.

Maminky a babičky nás tak léčily z infekčních zánětlivých onemocnění dýchacích cest, zánětů hrtanu, průdušnic a průdušek. Teplo totiž zlepšuje prokrvení sliznic, což společně s jejich zvlhčením vede k snazšímu odstranění hlenu i bakterií či virů, které nemoc způsobují. 

Útok přímo na cíl

Stará osvědčená metoda je skoro zapomenutá, a je to škoda. S moderními speciálními přístroji - inhalátory - dokáže být ještě účinnější. Aerosolová terapie umožňuje aplikaci přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Na rozdíl od celkového podávání léků, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace využití léčebného efektu přesně tam, kde je to třeba.

Doporučujeme: 10 cest, jak se rychle uzdravit z rýmy a nachlazení

Inhalování má dokonce lepší výsledky než odsávání, které přináší jen krátkodobou úlevu. Problém je to hlavně u dětí, protože obvykle přestane působit uprostřed noci kvůli vodorovné poloze, když delší dobu leží.

Účinky páry zvyšuje vdechování směsi éterických olejů a čistých přírodních látek s protimikrobiálním účinkem v rostlinném oleji.  Inhalace aromatických esencí má tu výhodu, že vstřebávání esenciálních látek do krve přes sliznice je téměř okamžité.

Působí i proti alergii

Vybírat můžete z osvědčených domácích zdrojů, jako je obyčejná kuchyňská sůl, tea-tree olej nebo eukalyptové kapky. Stejně jako příměs myrhy, tymiánu, jalovce, borovice nebo šalvěje mají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Účinný je také plicník a mentol. Všechny je můžete koupit v lékárně i přímo hotové k použití v podobě esencí či kapek. Vysoce efektivní je však i vdechování aerosolu léčivých minerálních vod, například Vincentky.

Prostřednictvím masky nebo náustku se do dýchacích cest dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů, což při běžném napařování rozhodně nedocílíte. Dezinfikují naše dýchací cesty a ničí tak původce nemocí. Většinou se inhalováním odstraní i projevy alergie.

Léčba, ale i prevence!

Pravidelné inhalování slouží jako účinná léčba i prevence celé řady respiračních onemocnění. Používání inhalátoru při prvních příznacích nachlazení zabrání propuknutí onemocnění do těžšího stadia a tím sníží i riziko nezbytnosti nasazení antibiotik.

Jako hlavní přenašeči jsou označovány děti, které tvoří velký podíl postižených. Zvláště u "školkařů" se zejména v zimním období vyskytují poměrně často a je zajímavé, že ty "dětské" viry bývají ještě víc nakažlivé než ty od dospělých.

Jak správně inhalovat

Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte jednou denně po dobu 10 - 15 minut. Je-li dítě nachlazené nebo trpí opakovanými alergickými záchvaty, zvyšte frekvenci na dvě až tři inhalace denně. Dohlédněte na to, aby dítě pohodlně a vzpřímeně sedělo. Nasaďte mu masku, zapněte inhalátor a nechte ho, ať pomalu a zhluboka dýchá, dokud nespotřebuje celý obsah zásobníku. Pokud je dítě netrpělivé či neposedné, zkuste mu během inhalace najít nějakou zábavu, např. společně můžete koukat třeba na pohádku - to nad horkou vodou taky nešlo. Třeba k přístroj Omron dostanete CD s videem "Ahoj, já jsem inhalátor" na zpříjemnění procedury pro ty nejmenší. Na inhalaci je potřeba klid, proto odborníci doporučují inhalovat nejlépe před spaním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rýmu zažene "protažení" nosu. Příjemné a účinné

Cukr vede k rakovině, prokázal nový výzkum

Zimní chmury zažeňte jídlem + další tipy proti depresi

reklama
reklama
reklama