Hubnutí v přechodu: Dře to, ale jde to - fakt!
Sníte rohlík a přiberete kilo. Tato smutná životní zkušenost po čtyřicítce a zvlášť kolem přechodu náhle překvapí i ženy, které byly po celý život štíhlé. Nezoufejte, dá se s tím něco dělat!
Sníte rohlík a přiberete kilo. Tato smutná životní zkušenost po čtyřicítce a zvlášť kolem přechodu náhle překvapí i ženy, které byly po celý život štíhlé. Nezoufejte, dá se s tím něco dělat!
Klimakterium má pro mnohé ženy spíš negativní „nálepky" spojené s přibíráním hmotnosti, ztrátou svalové hmoty, poklesem sexuální energie a celkového vyřazení na druhou společenskou kolej. Tento pohled na menopauzu je však velmi mladý. Ještě nedávno u mnoha původních obyvatel naší planety byly ženy, které ukončily svůj menstruační cyklus, zvány do rady starších a velmi si polepšily na společenském žebříčku. U těchto původních národů byla součástí běžného života žen i příprava na tuto velkou hormonální změnu, například formou bylin nebo speciální kombinace potravin či dechovým cvičením.
Jednoduché vysvětlení
Kromě úbytku energie, velkých výkyvů v náladě a řídnutí kostí je v současnosti nadváha jedním z největších problémů v době přechodu. Rychlejší ukládání tuků potkává i ženy, které dosud nadváhu řešit nemusely a celý život byly štíhlé.
Lékaři mají jednoduché vysvětlení. V důsledku hormonálních změn se snižuje spotřeba kalorií. Dalším důvodem je fakt, že metabolismus se s věkem zpomaluje, navíc úměrně přibývajícím létům klesá výdej energie. A tak i když jedí stále stejně, tělesné proporce nabývají na objemu.
S tím, jak ubývá svalů, tělo ochabuje, tuk se ukládá převážně v horní části těla, v oblasti břicha a boků. Tím se zhoršuje nejen celková fyzická kondice a riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, ale nadváha nepřispívá ani psychické pohodě, která je v tomto období také velmi důležitá.
Úklid ve spíži i v ledničce
„Mnohé negativní projevy související s přechodem může zmírnit, nebo jim dokonce předejít, celkové ozdravění životního stylu, ke kterému by se měla odhodlat každá žena," upozorňuje zkušená výživová poradkyně Monika Divišová.
Většinou je třeba udělat „úklid" jídelníčku a celkového způsobu stravování. "Existuje například celá řada potravin a kombinací jídel, které napomáhají organizmu velmi dobře zvládnout tuto velkou hormonální změnu. Pokud potřebujete redukovat váhu, radím nespoléhat se na univerzální hubnoucí rady a doporučení, ty zpravidla nepřinášejí dlouhodobé řešení. A v tomto věku si již nemůžete dovolit jo-jo efekt, který metabolismus ještě více zpomalí," připomíná nutriční terapeutka Monika Divišová.
Někdy stačí týden
Vyhnete se tak zbytečnému hladovění, nepříjemným pocitům, které obvykle diety doprovázejí. "Mnohdy stačí jen týden na optimálním jídelníčku a ženy se začínají cítit skvěle. Nejen, že jde dolů váha, energie se zvyšuje, ale většinou se zlepšují a zmírňují i větší zdravotní problémy," uvádí M. Divišová.
Optimální je komplexní úprava jídelníčku, ušitá na míru zdravotnímu stavu, časovým i finančním možnostem, absolvovaná pod dohledem odborníka.
Monika Divišová a její tým z centra zdravého hubnutí Wellnessia patří mezi první profesionální wellness kouče u nás. Ženy (ale samozřejmě i muže) provázejí všemi nástrahami hubnutí, ať už se k němu odhodlají v jakémkoliv věku.
Snižte riziko selhání
S každou klientkou zde probíhá redukční program jinak. Některá potřebuje vedení od samých základů, jiné stačí jen povzbuzení, rada, jak změnit konkrétní věci.
"Vždy připravíme komplexní program zaměřený na redukci váhy a její dlouhodobé udržení, prevenci zdraví, podporu kondice a zdravotního stavu, ale jeho realizaci v praxi nenecháváme jen na klientech. Vše probíhá pod osobním vedením wellness kouče a za aktivní spolupráce obou zúčastněných stran. Riziko selhání se tak výrazně snižuje," dodává Monika Divišová.
--------------------------------------------------------------------------------