Osobní poradkyně není zázrak shůry, ale funguje jako bič. Editorka shodila deset kilo
Ze všech pěti způsobů hubnutí, které jsme se rozhodli v redakci Ženy vyzkoušet letos v květnu, byl tenhle nejpomalejší a nejnáročnější na čas. Ale zato přinesl nejvíc shozených kilogramů. Vybrali jsme pro něj editorku Petru, která potřebovala shodit nejvíc. Od osobního poradenství Nutriadapt na začátku moc nečekala, ale i přes krize s dodržováním jídelníčku se jí podařilo dát dolů deset kilo.
Kdybychom se v normální nekoronavirové době potkávali v redakci, byla by zřejmě častá otázka na naši editorku: "Nezhubla jsi?". I když ona tvrdí, že těch deset kilo z její původní váhy je jako sleva tisíc korun na nový mercedes, je to na ní skutečně vidět.
Přečtěte si, jak se naší editorce Petře dařilo dodržovat jídelníček, v čem jí specialistka na osobní poradenství Nutriadaptu pomohla a v čem naopak ne. Svůj deník, do kterého si od začátku hubnutí zapisovala své postřehy i úspěchy, odkrývá pro nás právě nyní, po třech měsících snažení.
Měsíc první: Mapování režimu
Když si přinesu domů svou osobní knihu s recepty, je to skoro jako bible. Okamžitě procházím na internetu různé stránky a hledám, kde se dá koupit šmakoun s příchutí, bezlaktózový tvaroh a co je to vůbec rýžový protein. Zahlcuji specialistku Lenku první várkou dotazů: Jak připravit sójový nápoj? Jak vypadá jogurt z kokosového nápoje? Kde seženu špaldový toast? Promptně mi odpoví, ale zároveň krotí mé nadšení: "Cílem není, abyste v prvním týdnu vyzkoušela všechny recepty a uhnala se při jejich shánění."
První jsou na řadě recepty na snídaně. Když mi však manžel, ve snaze pomoci, vyrobí tvarohovou pomazánku s ořechy ne z půlky, ale z celého tvarohu, zkazí mi to den. Výčitku, že se nedrží přesně podle receptu, naštěstí přechází mlčky a se zvednutým obočím.
Dovolená vše kazí, motivace to ale vyrovnává
První zkouška přichází už v půlce prvního měsíce - týdenní dovolená i s dětmi na jižní Moravě. Naštěstí si vaříme v apartmánu sami, takže připravit dopolední svačinu s sebou není problém. Pár kousků ovoce smíchám s cottage sýrem a beru s sebou na výlet do přírody. Ovšem dodržet pět jídel denně se při vstávání v devět a snídani kolem desáté, prostě nedá. Specialistka mi proto radí vynechat dopolední svačinu.
"Hledáme takový způsob výživy, ale i zařazení do životního stylu klienta tak, aby to byl schopen dodržovat celoživotně," vysvětluje produktová ředitelka Nutriadaptu Monika Bartolomějová, která se věnuje hubnoucím lidem skoro dvacet let. Diet je na trhu velké množství. "Dokážete ji nějakou dobu dodržovat. Ale pokud vám tam něco nevyhovuje, tak to bude problém, a můžete se pak zase vrátit k tomu, co jste měla předtím, protože to vám vyhovovalo. Tím, že docházíte ke specialistovi, mluvíte s ním, hledáte optimální cestu, která pro vás bude vhodná," dodává Bartolomějová.
Kontrola po třech týdnech mi dělá ohromnou radost. Mám dole čtyři kila a o dvě procenta méně tuku. Pochvala od specialistky je pro mě nejlepší motivace.
Druhý měsíc: Odhodlání, že to zvládnu
Změna jídelníčku během léta má svá pro i proti. Výhodou je, že čerstvá zelenina i ovoce chutnají výborně a jsou dobře k sehnání. Nevýhodou, že na dovolené nebo návštěvách s grilováním těžko hledat nebo udržet rytmus porcí a pravidla jídelníčku. Moje ostražitost poklesla. Navíc občasné porušení není hned na váze vidět. To mi dává pocit, že to všechno zvládnu, přestože se nebudu držet pravidel. A tak v mém deníčku přibývá několik kopečků zmrzliny, sobotní snídani složenou ze tří croissantů a café créme raději vůbec nezapisuju.
"Zhubnout dokáže skoro každý. Velký problém nastává ve chvíli, kdy klient dosáhne svého cíle, aby byl schopen si to dlouhodobě udržet. To já vidím jako to nejtěžší na celé té cestě," varuje Monika Bartolomějová.
Naštěstí mám díky dovolené více pohybu. Chodíme s dětmi skoro denně plavat a na procházky. A váha jde dolů. Na kontrole mám skoro o další dvě kila méně, o týden později ještě o další jedno. Jenže bioimpedanční váha, která měří i tuk a vodu v těle a množství beztukové hmoty, mě usvědčí: křivky tuků a vody se totiž vydají opačným směrem.
Miluju snídaně! Nejoblíbenější recept podle Petry
Snídaně je základ, to je jasné, ale dělat si ráno müsli s mlékem nebo mazat chleba s máslem mi přišlo málo. Snídaně rozhodně nepatřila k mým oblíbeným částem dne. Až teď. Naučila jsem se dělat skvělé sladké snídaně, se kterými se s vámi ráda podělím:
- Pět polévkových lžic ovesných vloček zaliju ráno trochou horké vody a nechám chvíli nasakovat.
- Přidám půl lžíce bezlaktózového tvarohu (kvůli bílkovině) a promíchám.
- Do takto připravené kaše přidám ovoce a semínka. Nejjednodušší je nastrouhat jablko, posypat ho skořicí a přidat slunečnicová semínka nebo pár nasekaných lískových oříšků. Ovšem variant je nespočet.
Nutnost zapisovat nebo fotit jídlo do deníčku Nutriadaptu se ukáže jako nejlepší způsob, jak se vrátit zpátky k tomu, co jsem dodržovala celkem bez problémů. Specialistka se mnou prochází recepty v jídelníčku, přidává rady k lehčí úpravě jídel a další varianty. Jsem odhodlaná najet zpátky na dráhu vedoucí k dalším kilům dolů.
Měsíc třetí: Prozrazeno je vše
Těžkou ránu mému odhodlání hubnout zasadí all inclusive režim. Sice jen v hotelu v Mariánských Lázních, ale ty snídaně jsou prostě skvostné! Nejdřív si dávám porci zcela podle vzoru z knihy: ovesnou kaši, čerstvé ovoce a semínka. Od každého je tu mnoho druhů. Nicméně pokušení je veliké, takže po prvním chodu přichází na řadu druhý. Tolik krásných sýrů mě prostě nenechá klidnou. A pak ještě třetí. Ach ty croissanty! Snídaně nefotím, ani nezapisuju. Specialistka Lenka nemá šanci vrátit mě na správnou cestu.
A další kontrola to nemilosrdně odhaluje. Mám o jedno a půl kila navíc. Ale křivky vody a tuku se přiblíží, takže paradoxně dostanu pochvalu. V mém těle opět ubylo tuků a přibylo vody. Nemůžu věřit svým uším.
Zapřu se, a když děti odjedou na tábor a já mám home office, sekám latinu. Mám víc času jídlo promyslet a naplánovat. Jakmile vím, co si dám, odpadá zajídání něčím dalším.
"Ideální je mít všechno naplánované dopředu. Nejít do práce s tím, že to nějak bude. Je dobré vědět, co si kdy dáte. Můžete mít třeba v práci v lednici pár potravin, které si můžete v krizových momentech vzít. Nebo mít proteinovou tyčinku v kabelce," vysvětluje Monika Bartolomějová.
První větší změny jsou vidět i v naší kuchyni. Ve skříňce přibyly skleničky se semínky, sezamovými, lněnými, slunečnicovými a dýňovými a s nastrouhaným kokosem. V mrazáku jsou nově pytlíky s mraženým ovocem na smoothie nebo fresh.
Když můj tříměsíční program končí, mám o 8,4 kila méně než při prvním vážení, o 2 cm méně v pase a o 5 cm přes boky. A později jsou to ještě další dvě kila.
"Člověk si k tomu musí dojít sám. Sám si musí uvědomit, že jeho váha je problém, a musí se sám rozhodnout, že s tím chce něco dělat. Přijdou třeba klienti, kteří si myslí, že sní nějakou zázračnou pilulku nebo týden se budou hlídat a ta váha se vyřeší. A tak to není. Nějakou dobu trvalo, než k té váze došli a ten návrat zpátky taky musí nějakou dobu trvat. Klient musí být odhodlaný a mít to tak nastaveno v hlavě a musí to chtít. Jsou to věci, které se nestanou hned. Člověk musí změnit návyky, které má roky, a to samozřejmě nějakou dobu trvá," uzavírá Monika Bartolomějová.