Hubněte zdravě a bez jo-jo efektu díky ajurvédě
Nejstarší medicína světa ajurvéda není jen ověřenou léčebnou metodou, ale také skvělým nástrojem na efektivní hubnutí.
Diet je na trhu spousta, ale většinou to s nimi moc slavně nedopadá. Tedy známe to asi všichni, chvilku vydržíme jíst zdravě a omezovat kalorie, pak ale přijde první narozeninová oslava a naše předsevzetí padá do kanálu a kila se vrací. Co když ale jde hubnout bez hladu a jo-jo efektu?
Váta, pitta a kapha
O ajurvédě už jsme leccos slyšeli, dokonce i to, že má dobře vypracovaný systém hubnutí, zašli jsme tedy za odborníky do studia Zdraví v harmonii, abychom celý systém lépe pochopili. "Ajurvéda určitě není hubnoucím systémem, když se ale stravujete podle jejích zásad, můžete trvale zhubnout bez hladovění," vypráví terapeutka Tereza ze Zdraví v harmonii. "Jde o to, že každý člověk má svoje individuální nastavení dóš – regulátorů, které určují, jací jsme, a mimo jiné i jak bychom se měli stravovat. Tyhle regulátory jsou tři – váta, pitta a kapha. Zkušený odborník vám za pomoci pulsové diagnostiky řekne, jaké je vaše rozložení dóš, a z toho pak bude vycházet u sestavování jídelníčku vám přímo na míru."
Ve Zdraví v harmonii nám vysvětlili, že pokud u vás převažuje dóša váta, jsou pro vás vhodná spíše hutnější "plovoucí" jídla, tedy třeba hutnější polévky, jako je brokolicová nebo dýňová, omáčky, pečivo z kvalitní pšeničné mouky, sladké ovoce a chutě slaná, sladká a kyselá. Lidé s převahou váty mají jako hlavní charakteristiku suchost – suché vlasy, kůži, lupe jim v kloubech, lámou se nehty a podobně. Proto je nutné, aby se v jídle tak trochu "promazávali", suchá strava jim prostě nesvědčí.
"Lidé s převahou dóši váta potřebují pravidelný denní režim, mají totiž tendenci se zapomínat najíst a pak večer vyluxují ledničku a sní nevhodné potraviny, které jim většinou zchladí trávení a hubnutí nemá šanci. "Váty" totiž nesmějí studenou stravu, chladné nápoje a syrové jídlo jim vyloženě nedělají dobře. Svou suchost by tito lidé měli řešit kromě jídla také promašťováním pokožky, moc dobře jim dělají olejové masáže, ale i samotné olejování třeba po sprše, teplá vana, jóga a další uklidňující věci," říká terapeutka.
To lidé s převahou dóši pitta jsou plní ohně a nejdůležitější je je zchladit. Jsou to často šéfové, lidé, kteří jedou v životě na sto padesát procent a všechno, co za nimi zůstává, musí být perfektní. A právě tito lidé potřebují stravu, která je zklidní a ochladí, aby jejich trávicí oheň fungoval na jedničku. Dobře jim dělají chutě sladká, hořká a trpká. Měli by omezit maso, které zvyšuje horkost v jejich těle a přidává jim na vzteku. A pokud se bez masa neobejdou, neměli by ho jíst na oběd. Když mají na maso chuť, vybírat by si měli mezi králíkem, krůtou, zvěřinou nebo sladkovodními rybami. Dělají jim dobře mléčné výrobky, kromě těch zakysaných, které také zvyšují horkost a trávení jim pohladí sladké ovoce. Co se pečiva týče, jejich žaludek miluje špaldu, ječmen nebo amarant. Vyvarovat by se naopak měli pálivých věcí, ačkoli ty prý "pitta" lidé mají často moc rádi a nechtějí se jich vzdát.
"Pitty si musí dávat pozor na pálivé, kyselé a slané věci, které v nich ještě vybuzují vztek a už tak dost horké hlavy zahřívají. Obecně přehnané kořenění jim moc dobře nedělá. Jejich trávení prospívá fenyklový čaj a hezky je ochladí čerstvá máta, ať už v čaji, nebo ve vodě," poučili nás ajurvédští odborníci.
A co třetí dóša?
Ta se jmenuje kapha a lidé s její převahou to mají s hubnutím nejtěžší. Jsou to ti, kteří se jen podívají na sladké a přiberou pár kilo. Ale i pro ty má ajurvéda řešení, nemusí hladovět, ale jíst to, co je pro ně vhodné, a váha jde dolů, i když pomalu. Kaphám nejvíc svědčí kořeněná, klidně ostrá jídla, která nastartují jejich pomalý metabolismus. Tito lidé by neměli moc pít, litr až litr a půl vody denně je pro ně v pořádku a obvykle jim stačí. Při vyšší spotřebě tekutin totiž natékají, dělají se jim otoky apod.
Měli by jíst co nejvíc sušší stravy, nesvědčí jim čerstvé pečivo, ale spíš suchary, rýžové chlebíčky, tousty… Z masa jim dělá dobře drůbeží, ryby nebo mořské plody a masové dobroty by měli upravovat co nejvíce na sucho – třeba na grilu a jako přílohu přidat pečenou zeleninu, pečené brambory apod. “Dóša kapha má s trávením problém, škodí jí zavodňování, ať už jde o velký přísun tekutin, nebo o “tekutá jídla”, jako jsou omáčky nebo polévky. Naopak dobře jim dělají vypečená zelenina i maso, ostřejší koření, zázvor... Také hořké a trpké potraviny a ze sladkého nejlépe stráví med,” vypráví ajurvédská terapeutka.
Speciální detox
Ve studiu dávají svým klientům na počátku hubnoucího programu, který je na půl roku, speciální devítidenní detox, který nastartuje hubnutí, pak už pokračují podle svého individuálního jídelníčku. "Výsledky jsou opravdu působivé, i když se nezaměřujeme přímo na hubnutí, klienti, kteří za tímhle účelem dorazí, jsou zatím spokojení. Důležité je ale mít motivaci. Nikdo tu nemá hlad, ani nemusí jíst malé porce, ale hubnutí je velmi individuální, a tak lidé s převahou kaphy, kteří mají často větší nadváhu, hubnou pomalu a třeba během prvních dvou měsíců zhubnou jen tři čtyři kila na rozdíl od klientů s převahou dóši pitta, kteří shodí mnohem víc.
Ajurvéda ale není dieta, je to systém, podle kterého byste se měli stravovat nejlépe dlouhodobě, aspoň ze sedmdesáti procent, což k dobrým výsledkům stačí. Na začátku uděláme klientům pulsovou diagnostiku a také startovací masáž břicha, která nakopne trávení, pak jim sestavíme individuální hubnoucí plán a další je jen na nich. Výhodou ajurvédského stravování je, že se můžete najíst do syta a netrápíte se hlady ani nesmyslnými dietami. Celý proces je dobré podpořit bylinkami," říká majitelka Zdraví v harmonii.
Nám se na ajurvédském hubnoucím plánu líbí, že jíte tři pořádná jídla denně, a nebojte se žádných indických jídel, ačkoli je ajurvéda indický systém, dá se krásně převést na české potraviny. Úbytek kil je pomalejší než u "rychlých" diet, ale kila ubývají přirozeně a nemají pak tendenci naskákat hned nazpět. Také je příjemná podpora bylinek, nemusíte pít žádné hubnoucí koktejly, ani se cpát chemií. Spíš si můžete za odměnu dopřát hubnoucí masáže nebo olejové zábaly a procedury. Diagnostiku vašeho typu by měl provést každý zkušený ajurvédský terapeut a stejně tak vám vysvětlit stravovací plán, který je kromě složení potravin založený také na časech, kdy je dobré jídlo jíst.