reklama

Houby a Fukušima: Jaká je pravda?

Mail o údajné nebezpečnosti letošních hub po fukušimské havárii je lež, potvrdili odborníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Foto: Profimedia.cz

Prší a je teplo, jdete na houby? Vždyť jsou ale po havárii ve Fukušimě strašně nebezpečné! Aspoň podle mailu, který se šíří českým internetem. Také jste ho dostali a také vás dost?

O žádném nebezpečí nemůže být řeč, tvrdí však odborníci ze Státního úřad pro jadernou bezpečnost, který je svrchovaně kompetentním orgánem pro uvedenou problematiku. A nejde o komunistický Černobyl, aby byl důvod ke lhaní.

Je to bezpečné

„Vzhledem k tomu, že hodnoty spadu radioaktivních látek jsou na území ČR naprosto stejné jako v letech minulých, je jakékoliv zvýšení obsahu radioaktivních látek v houbách vyloučeno. V houbách lze stále nalézt malé množství radioaktivního cesia jako pozůstatek ze zkoušek jaderných zbraní v atmosféře a ze spadu po černobylské nehodě. Množství cesia v houbách záleží na konkrétní lokalitě, protože spad po černobylské nehodě byl na území ČR značně nerovnoměrný. I případ konzumace velkého množství hub (desítky kg čerstvých plodnic ročně) by však zvýšil ozáření jednotlivce z přírodních zdrojů pouze o několik procent," potvrdila pro Zdraví ing.Ivanka Zachariášová ze SÚJB.

Takže vzhůru do lesa!

Houby totiž obsahují řadu zdraví prospěšných látek, které působí na udržování imunitního systému.

Studie, které byly provedeny v nutričních imunologických laboratořích v Bostonu, prokázaly, že konzumace hub může podpořit imunitní systém zvýšením produkce antivirových a dalších proteinů, které se dostávají do buněk a zároveň usilují o ochranu tkání.

Uduste je!

Houby jsou také nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin - obsahují jich 31-40 %. Jsou také dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitaminů B, C, D a K.

Již dlouho se houby používají v tradiční medicíně. Díky kyseliny listové se používají při léčbě anémie a poměr sodíku a draslíku je vhodný pro lidi s hypertenzí, diabetem a obezitou.

K tomuto jejich účinku přispívá i skutečnost, že obsahují hodně vody a málo energie, takže se z nich netloustne a jsou vhodné i při různých redukčních dietách. Záleží ovšem na úpravě!

Z hub se hubne

K hubnutí přispěje i sám sběr hub. Stačí svižná chůze po lese. Pokud se jí budete věnovat pravidelně každý den aspoň 30 minut, úspěch je zaručen! Zároveň tak přispějete  k úpravě laboratorních hodnot krevních lipidů a cukru a ke snížení krevního tlaku.

Fyzická nečinnost je hlavním rizikovým faktorem pro rozvoj srdečních onemocnění. Už dokonce mírně intenzivní fyzická aktivita, jako je svěží chůze, je vašemu srdci prospěšná.

reklama
reklama
reklama