Máte podezření na hemoroidy? S návštěvou lékaře neotálejte
Hemoroidální onemocnění, choroba, o které se bojíme mluvit. Jak poznat, že nemocí trpíte, a proč neotálet s návštěvou lékaře?
Hemoroidální choroba je jednou z nejrozšířenějších nemocí vůbec, ale přesto o ní stále moc nemluvíme. Jak vzniká, jak se léčí a proč s návštěvou lékaře neotálet, vám osvětlí doktorka Soňa Hořínková, specialistka na onemocnění konečníku.
Hemoroidy mnozí považují za samotné onemocnění, ty jsou ale přirozenou anatomickou strukturou konečníku, která není nijak nebezpečná. O hemoroidální chorobě mluvíme až v momentě, kdy cévní hemoroidální pleteně zbytní a začnou činit obtíže.
Hemoroidální choroba je jednou z nejrozšířenějších nemocí, kterou podle odhadů trpí až 60 procent obyvatelstva, což představuje jedno z nejčastějších onemocnění konečníku vůbec. S věkem počet nemocných stoupá. Dříve trápilo toto onemocnění častěji ženy, dnes se rozdíl mezi nemocnými muži a ženami stírá. Onemocnění je u obou pohlaví ve zhruba stejném poměru. Příznaky se často objevují v těhotenství, ale choroba se nevyhýbá ani mladým lidem, kteří tráví většinu dne sezením u počítače a nedodržují zdravý životní styl. "Co je ale horší - přibývá adolescentů a menších dětí, které trápí hemoroidální choroba," upozorňuje Soňa Hořínková.
Čím je onemocnění způsobeno?
Právě sedavý způsob života je jednou z nejčastějších příčin vzniku hemoroidálního onemocnění. Kromě něj se na jeho vzniku podílí také častá zácpa nebo naopak dlouhodobý průjem, zmíněné těhotenství a porod, potraviny způsobující místní podráždění, jako jsou kořeněná jídla, alkohol či nadměrná konzumace kávy a čaje, a v neposlední řadě stres.
Jak poznat, že máte s hemoroidy problém?
Hemoroidální choroba se projevuje krvácením - což lze vypozorovat na toaletním papíře či povrchu stolice, bolestí konečníku a jeho otokem, svěděním v jeho okolí či pálením nebo výtokem z konečníku. Pokud začnete krvácení pozorovat, neplašte a raději vyhledejte pomoc lékaře, který lépe než vy pozná, zda se jedná "pouze" o hemoroidální chorobu, či je problém závažnějšího charakteru. Krvácející hemoroidy lze totiž snadno zaměnit za karcinom.
Hemoroidální onemocnění má čtyři stadia
Podobně jako mnoho jiných chorob má i tato několik stadií:
- stadium: V prvním stadiu dochází k nepatrnému zvětšení hemoroidů, které při stolici či zatlačení nevyhřezávají ven z konečníku. Provází je ale pocit tupého tlaku. Krvácení je v tomto stadiu minimální.
- stadium: Při stolici již vyhřezávají uzly ven z konečníku, ale poté se spontánně vracejí do řitního kanálu. V tomto stadiu je kromě pocitu tlaku již patrné krvácení, svědění a pálení.
- stadium: Hemoroidální uzly jsou v tomto stadiu již trvale vyhřezlé mimo vnitřní kanál. Sliznice je na nich mechanickým drážděním ztluštělá. Nemocní mají pocit zduření, někdy dochází i k úniku řídké stolice a plynu.
- stadium: Příznaky jsou stejné jako u třetího stadia, ale vyhřezlé hemoroidy jsou komplikované zánětem a trombózou.
Jak se problémů s hemoroidy vyvarovat
Protože se na vzniku onemocnění podílí zejména zácpa nebo průjem, je důležité se těchto stavů vyvarovat. V obou případech je důležité dodržovat dietní opatření a dbát na dostatečný pitný režim. Vyhýbejte se také zvedání těžkých břemen, nošení příliš těsného prádla a oblečení a dodržujte osobní hygienu. "K důležitým preventivním opatřením předcházejícím hemoroidální chorobě patří také zlepšení návyků spojených s vyprazdňováním. Pokud máte nutkání ke stolici, neoddalujte ho. Na toaletě pak zbytečně dlouho nevysedávejte," vysvětluje doktorka.
Nestyďte se o svém problému mluvit
Hemoroidální onemocnění je tématem, o kterém se mnozí ostýchají hovořit, a to nejen s lékařem, ale i se svými nejbližšími. "Pacienti problémy s hemoroidy často podceňují a spoléhají se na samoléčbu. Do ordinací chodí často až v pokročilém stadiu onemocnění, kdy je již nutný chirurgický zákrok," dodává lékařka. Abyste předešli nutné operaci, řešte své problémy s lékařem již při prvních příznacích. Ztrátou času a peněz je nákup potravinových doplňků v lékárně, byť jejich výrobci slibují zázračný účinek. Svému tělu více prospějete, když do svého jídelníčku zařadíte více vlákniny a budete dodržovat pitný režim.
Jak probíhá samotná léčba?
Léčba hemoroidů může být různá. Záleží na stadiu onemocnění a konkrétním pacientovi. Obvykle se hemoroidální onemocnění léčí pomocí konzervativní léčby, semiinvazivní terapie či chirurgicky. Výběr vhodné léčby je vždy na ošetřujícím lékaři, který sám uzná za vhodné, jakým způsobem svého pacienta léčit.
- Konzervativní terapie zahrnuje úpravu životního stylu, dietní a režimová opatření a lokální i celkovou medikamentózní léčbu. Pro zástavu krvácení i zmírnění příznaků se používají antihemoroidální masti nebo čípky a zejména pak venofarmaka, která zlepšují pružnost žilní stěny, ovlivňují její propustnost, potlačují zánět a zlepšují tok lymfatickými cestami.
- Semiinvazivní terapie se provádí většinou ambulantně a bez nutnosti anestezie. Při této terapii se používá několik typů zákroků: podvaz gumovým kroužkem, použití elektrické energie (ošetření pomocí přístroje) nebo ultrazvukem kontrolovaný podvaz hemoroidální tepny.
- Chirurgická terapie je zákrokem, který se provádí v celkové anestezii a představuje radikální odstranění postižené tkáně. Toto ošetření se provádí pouze u pokročilého, komplikovaného hemoroidálního onemocnění, u kterého již nelze použít předchozí varianty terapie.