reklama

Gynekoložka: České ženy jsou zodpovědné, ale počet pohlavních chorob roste

Dovolená, cestování, festivaly mohou být příležitostí k získání nevítaného suvenýru. Obzvlášť pro ženy.

Foto: Thinkstock

Teplo je nepřítelem ženského zdraví. Nejenže přispívá k různým infekcím, ale občas také povzbuzuje k neuvážlivému jednání.

Jak se léto projevuje v její ordinaci jsme se zeptali gynekoložky Blanky Vavřinkové z První české lékařské společnosti.

Máme tady bezstarostné léto. Jaký to v Česku vypadá s pohlavně přenosnými nemocemí?

Letní dovolené, cesty do zahraničí, letní festivaly přinášejí více příležitostí k seznámení a náhodnému nechráněnému pohlavnímu styku s osobou s neprověřeným zdravotním statusem. Tím samozřejmě stoupá i riziko infekce pohlavně přenosnou chorobou. Nejčastějšími pohlavně přenosnými nemocemi jsou syfilis a kapavka. Počet onemocnění syfilis v České republice je kolem šest set až tisíc případů za rok, u kapavky je to kolem tisíc případů za rok. Mírně v posledních letech stoupá počet HIV pozitivních. 

Vidíte třeba na podzim výsledky v podobě nechtěných těhotenství nebo jsou tyhle časy už dávno pryč a dívky berou antikoncepci ještě dřív, než začnou sexuálně žít?

Antikoncepce je v současné době široce dostupná všem dívkám a ženám. Většina z nich začíná brát antikoncepci ještě před zahájením pohlavního života nebo těsně po.

Jaký je podle vás vliv dlouhodobého užívání anikoncepce - zaznamenala jste nějaké změny za dobu svého působení?

Samozřejmě s dlouhodobým užíváním antikoncepce souvisí takzvaný syndrom odloženého mateřství, kdy ženy začínají plánovat graviditu až kolem třiceti let věku, což s sebou přináší řadu komplikací včetně problémů s otěhotněním.

Co tedy považujete za typické ženské zdravotní potíže v letním období? 

Pravděpodobně nejčastějším letním gynekologickým problémem je obtěžující výtok. Někdy bývá výtok provázen i svěděním nebo pálením. Příčinou je obvykle zánětlivé postižení poševní sliznice způsobené ve většině případů infekcí.

Pochva je za normálních okolností osídlena řadou mikroorganismů. Důležité je, aby její složení bylo správné. Nezbytná je přítomnost laktobacilů, zajišťujících potřebnou kyselost. Při narušení rovnováhy se často přemnoží mikroorganismy, které pak působí problémy, například plísně (kvasinky). Jindy může dojít k infekci ze zevního prostředí, například při pohlavním styku nebo při koupání.

Jak moc je taková infekce nebezpečná? Můžeme zůstat v klidu, nebo  problém vyžaduje okamžité řešení? 

Výtok není ve většině případů příznakem vážného onemocnění, protože rozšíření infekce mimo pochvu je naštěstí vzácné. Dlouhodobý infekt však s sebou může přinášet určitá rizika, a proto někdy doporučujeme léčit nejen akutní potíže, ale i stavy, kdy je prostředí v pochvě výrazně odlišné od normy. Léčba akutních stavů je relativně snadná. Máme k dispozici široké spektrum účinných léků, které podáváme buď celkově nebo jsou uzpůsobeny k zavedení do pochvy.

Nedávno se objevil v amerických médiích názor, že gynekologická prohlídka jednou ročně je vlastně zbytečná. Totéž pak tvrdili i o mamografu. Že nesnižuje riziko vážných onemocnění ani úmrtí. Jaký je váš názor?

Nesouhlasím. Prevence je vždy výhodnější než následná léčba onemocnění. Velká část nádorů, například karcinomu prsu, se odhalí právě při mamografickém screeningu.

Spousta žen ale na takové argumenty ráda slyší, ne? Nebo jak jsme na tom vlastně se zodpovědnou docházkou do gynekologických ordinací? 

Myslím, že české ženy jsou poměrně zodpovědné a na preventivní prohlídky docházejí pravidelně.

reklama
reklama
reklama