Gottův lymfom a další nejčastější typy rakoviny v ČR
Češi nejčastěji umírají na nemoci srdce, ale nejvíc se bojí rakoviny. Které druhy tohoto onemocnění jim hrozí?
S vážným onemocněním české legendy Karla Gotta se mnoho lidí teprve dozvídá o existenci lymfomu - nedávný průzkum odhalil, že 43 % lidí o této diagnóze nikdy neslyšelo. Přitom jde o 6. nejčastější onkologické onemocnění v ČR. Jaké další druhy těchto nemocí se u nás nejvíc vyskytují?
Podle odhadů rakovinou onemocní každý třetí z nás a s postupujícím věkem se pravděpodobnost propuknutí choroby zvyšuje. Než se začnete děsit, je třeba si uvědomit, že jde o daň za prodlužování života.
Proč není na rakovinu lék?
Čím déle buňka žije, tím je "poruchovější" a náchylnější podlehnout nekontrolovatelnému bujení. A zatím nikdo s jistotou neví, proč se to stane. Dobrou zprávou je, že v pozdějším věku nemoc obvykle postupuje pomaleji. Obranou proti bujení jsou antioxidanty, které umožňují buňkám stárnout pomaleji. Získáváme je z ovoce a zeleniny a vůbec ze správné stravy, pomáháme jim pohybem a zdravým životním stylem bez kouření a alkoholismu.
Doporučujeme: Chrání alergie před rakovinou? Vědci věří, že ano
Proč není na rakovinu žádný lék? Protože "rakovina" jako taková neexistuje. Jsou jen stovky různých druhů nádorů. I když mají dva lidé tumor na stejném orgánu, nemusí mít stejný typ. Proto dnes lékaři spoléhají více na cílenou biologickou léčbu, připravenou na míru konkrétnímu pacientovi. Základem je povzbuzení jeho vlastní imunity. Vyléčit se tak dá stále víc případů - uzdraví se každý druhý, záleží ovšem na druhu nádoru. U některých je úspěšnost léčby víc než 80 %.
Nejrozšířenější druhy rakoviny v ČR
V České republice ročně dostane rakovinu zhruba 73 tisíc lidí a přibližně 27 tisíc na ni zemře. Počet nemocných rok od roku stoupá, ale v důsledku lepší léčby počet zemřelých naopak klesá. Jako příčinu úmrtí tak rakovinu stále překonávají nemoci srdce a oběhové soustavy. Přesto se jí bojíme víc.
1. Rakovina plic. U mužů jde o vůbec nejčastější nádor. Postihuje obvykle kuřáky mezi 55. a 65. rokem a bohužel se ve třech čtvrtinách případů zachytí až v pokročilém stádiu. Ročně se tak přijde na zhruba 6000 případů rakoviny plic, na niž umírá 80 % pacientů. Negativní vliv má i pasivní kouření.
2. Rakovina prsu: Nejčastější zhoubné onemocnění žen - postihnout však může i muže. Ročně je diagnostikována 6500 ženám, z nichž asi čtvrtina podlehne. V případě včasného zachycení je dobře léčitelná, takže nezapomínejme na preventivní prohlídky!
3. Rakovina tlustého střeva: Druhý nejčastější tumor u obou pohlaví, v součtu jde o největší počet případů, který tvoří evropský rekord. Tuto diagnózu vyslechne ročně asi 800 lidí, uzdraví se zhruba polovina z nich. K rizikům patří nadměrný příjem živočišných tuků, červeného masa a uzenin. Pravděpodobnost onemocnění zvyšuje nevhodná úprava: smažení, grilování a pečení. Častěji hrozí lidem, kteří se přejídají a trpí obezitou. Negativní vliv má alkohol, především pivo.
4. Rakovina pohlavních orgánů: Patří sem nádory dělohy, děložního čípku a vaječníků. Čísla jsou hrozivá - 11 500 nových případů ročně, každý rok zemře asi 3 000 žen. V případě děložního čípku jde o jediný druh nádoru, na nějž existuje očkování. Využijte ho a myslete i na pravidelné návštěvy na gynekologii.
5. Rakovina prostaty: Je onemocněním s celosvětově nejvíc rostoucím počtem nově zachycených případů. V ČR žije 6154 mužů s tímto nádorem, z toho 1472 na něj zemřelo. Mezi nejrizikovější faktory vzniku patří prodělání sexuálně přenosných chorob a vysoká míra sexuální aktivity. A samozřejmě nezdravý životní styl s kouřením.
6. Rakovina mízních uzlin - lymfom. Ročně postihne okolo 2,4 tisíc českých pacientů, má na 40 různých podob, a procento udzravených se proto těžko počítá. Přitom maligním lymfomem trpí přibližně jeden milion lidí na celém světě a výskyt stoupl od začátku 70. let asi o 80 %. Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není dosud známá, avšak může se vyskytovat jak u dětí, tak u žen i mužů, ve všech věkových skupinách a národnostech nezávisle na životním stylu.
7. Rakovina slinivky: Patří k nejvážnějším a nejzákeřnějším typům rakoviny. V tomto onemocnění jsme světovými rekordmany. Většinou je objevena až ve velmi pokročilém stádiu. Ročně postihne asi 2000 lidí, o procentech vyléčených raději moc nemluvme. Za důvody, proč počet tohoto onemocnění raketově roste ve celém světě, odborníci považují kouření, alkohol a stárnutí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Boj s rakovinou: Prevence je zdarma a funguje
Zemřeme z každého párku? Které uzeniny jsou dobré?
Pozor na ně: Desítky tisíc řidičů skoro vůbec nevidí