Faraon Tutanchamon má potomka u nás v České republice
Čeští vědci srovnali genetický profil egyptského faraona Tutanchamona s údaji ve své databázi a našli člověka s velmi blízkým genetickým profilem.
Genetika prožívá bouřlivý rozvoj. Vědecké metody rozboru DNA nachází uplatnění v mnoha oblastech. Teď se díky nim podařilo dokázat, že v ČR žije potomek nejznámějšího starověkého egyptského faraona Tutanchamona z 18. dynastie.
Faraonův genetický profil se podařilo zrekonstruovat vědcům výzkumného střediska Gentest.ch GmbH v Curychu a zveřejněn byl letos v srpnu.
Porovnání přesvědčilo
Čeští odborníci z Genomacu pak provedli srovnání DNA profilu Tutanchamona se všemi záznamy v databázi, která je plně kompatibilní s daty ze Švýcarska.
K jejich velkému překvapení identifikovali člověka, jehož DNA profil je profilu Tutanchamona velmi blízký. Jedná se o shodu jedenácti tzv. Y specifických markerů, na základě které je mezi srovnávanými DNA profily velmi pravděpodobná existence společného předka před přibližně 90 až 100 generacemi.
Vzhledem k tomu, že 1 generace odpovídá přibližně 25 až 35 letům, lze tohoto předka časově umístit právě do doby starověkého Egypta, či dokonce spekulovat, že jím nebyl nikdo jiný než samotný král Tutanchamon.
Klíč je v genech
„Analýzy DNA nachází široké uplatnění. V neposlední řadě i pomáhají objasňovat bílá místa v historii. Z kosterních pozůstatků lze pomocí vědeckých metod určit příčinu úmrtí, choroby, jež dotyčný prodělal, nebo i příbuznost. Rozbory DNA z významných historických nalezišť provádí kvalitně pouze několik zahraničních pracovišť, nicméně jejich výsledky mají významný dopad i v České republice. V České národní genografické databázi se nám na základě srovnání s publikovanými DNA profily podařilo identifikovat vzdáleného příbuzného či dokonce přímého potomka krále Tutanchamona," říká RNDr. Marek Minárik, Ph.D., generální ředitel a zakladatel společnosti Genomac.
Všichni jsme "z přízně"
Zveřejněný Y profil faraona přinesl velmi překvapivé informace. Výzkum pozůstatků tělesné schránky Tutanchamona proběhl v otcovské linii, která se určuje podle genetických znaků z mužského chromozomu Y. U faraona byla identifikována podskupina R1b1a2, která náleží k západoevropskému podtypu Y chromozomálních linií.
Ta je charakteristická pro západoevropské obyvatelstvo obývající zejména oblast evropského pobřeží, kterou obklopuje Atlantický oceán. V oblasti Egypta je zaznamenáno pouze jedno procento této haploskupiny, což je zřejmě výsledkem migrací z Evropy v průběhu historie. S nadsázkou lze dále říci, že polovina všech evropských mužů je spřízněna s egyptským faraonem. Ale tak blízkou shodu našli vědci až v České republice.
Máte slavné předky?
Genomac již od roku 2006 provozuje Českou národní genografickou databázi, která k dnešnímu dni obsahuje tisíce záznamů dobrovolníků, mezi kterými lze hledat genetickou příbuznost a společné předky.
„Pro každého je jistě zajímavé zjistit, že někdo jiný, žijící kilometry daleko, má stejné geny. Pokud se vám navíc poštěstí jako svého předka identifikovat některou z významných osobností historie, je to opravdu unikátní zážitek. Za léta fungování naší genografické databáze jsme již takových případů pár měli," připomíná RNDr. Lucie Benešová, Ph.D., ředitelka pro výzkum a služby a spoluzakladatelka společnosti Genomac.
Chcete vědět o sobě víc?
V roce 2006 společnost v České republice zavedla genetické testy předků pro účely genetické genealogie a stala se dominantním poskytovatelem genetických testů pro veřejnost v České republice.
Současně si udržuje status největšího soukromého centra pro aplikovaný výzkum nádorových onemocnění v oblasti prediktivní molekulární onkologie. Výsledky analýz prováděných laboratořemi Genomac se řídí standardizovaným systémem pro zdravotnické laboratoře ISO/IEC 15189.