Dobrý den, prsa ven!
Správné držení těla při chůzi a hlavně při sezení nás ochrání nejen před bolestmi zad, ale i před zákeřným nepřítelem - řídnutím kostí!
Hlavu rovně, bradu dopředu a lopatky k sobě - to jsou v kostce zásady správného držení těla. S podsazeným zadečkem a vystrčenými ňadry budeme nejen lépe vypadat, ale také budeme zdravější!
Dlouhé sezení v kanceláři či každodenní řízení auta… To všechno je dnes běžnou záležitostí, která vede k bolestem zad a poškození struktury páteře. Přitom často stačí nedělat věci automaticky.
Chce to zapojit mozek
Na správné držení těla myslete neustále. Zaměřte se proto vědomě i na takové činnosti, jako je sezení.
Hýbejte se, kdykoli to jde. Jakmile totiž svaly lenoší, sesouvají se a vytváří se tlak na krk a záda. Podporujte správné držení těla i při sezení, měňte často polohu, dávejte si pauzu od sezení v kancelářské židli, a to aspoň každou půlhodinu na dvě minuty, abyste se protáhla, stála, nebo se prošla.
Střídejte polohy. Když už musíte sedět, střídejte polohu vsedě s polohou vleže a se stáním u vysokého stolu doplněným chůzí či sezením na gymnastickém míči.
Seďte dynamicky!
Rozdělte tělesnou hmotnost rovnoměrně na přední, zadní a boční části nohou. Pokud sedíte, pak seďte dynamicky, tedy rovně, slaďte ramena a boky v jedné svislé linii.
Má-li židle páčky, pak je nemějte napevno, ale hýbejte s nimi a třeba se i naklánějte. Zádové svalstvo pak pracuje lépe na udržení správné funkce páteře.
Nepřekřižujte nohy při sezení. A také se nenaklánějte dopředu ani nenaklánějte hlavu do stran.
Nepodceňujte tzv. ergonomii pracovního místa. Používejte v kanceláři ergonomické židle, podpůrné mechanismy mohou odlehčit páteři.
Bolest nás nezastaví
Důležité je i samotné sezení. Musíte sedět ve správné výšce, ruce nesmí být v zápěstí ohnuté nahoru. Použít můžete také malý polštářek nebo overbal pod zadeček (a to i při jízdě autem). Dobré je také pořídit si ergonomickou myš a klávesnici, samozřejmostí by měl být vhodně umístněný monitor a jeho nastavení do správné výšky.
Na správné držení těla myslete neustále. Při chůzi, sportu, při zvedání těžkých předmětů, držení telefonu nebo psaní. Pokud se už bolesti objevily, nesnažte se omezit pohyb - poraďte se s lékařem o vhodné formě sportovní aktivity.
Hejbejte se!
Nesprávné držení těla sice primárně nevede k osteoporóze, ale dlouhé sezení a nedostatek pohybu ano. A z nedostatku pohybu zase bolí páteř, kvůli čemuž se můžeme hůře hýbat… Proto se snažte do tohoto začarovaného kruhu vůbec nedostat.
Osteoporóza postihuje nejčastěji ženy po přechodu. Pro rozvoj nemoci hrají některé rizikové faktory, mezi které patří kromě pohlaví a věku také nedostatek pohybu.
Co tedy dělat? Po celodenním sezení u počítače či v autě pravidelně cvičte. Ideální je chůze, plavání či jízda na kole. Nezapomeňte ale ani na posilování svalů, jedině tak zůstanou pevné.
více na uLékaře
Zdroj: www.spine-health.com
>