reklama

Dnes vrcholí superúplněk: Jaký vliv má na lidské tělo?

Zářivý svit nedovolí spustit oči z noční oblohy. Dnes je kouzelný superúplněk, navíc letos už potřetí!

Foto: Isifa/Thinkstock

Zářivý svit nedovolí spustit oči z noční oblohy. Dnes je kouzelný superúplněk, navíc už potřetí v tomto roce. Magický vliv se tím dál násobí.

Superúplněk je úkaz, kdy je Měsíc zhruba o 15 % větší než klasický úplněk. Také jeho jas je o 39 %  větší než obvykle. Je to tím, že se nachází nejblíže Zemi právě v období úplňku. Mimořádně velký Měsíc budeme mít příležitost vidět zase až za rok - příští rok v září. I když třeba na tajemno nevěříte, na lidské tělo Měsíc skutečně působí.

Ovlivňuje hormonální cyklus žen

Menstruační cyklus trvá 28 dní, což je téměř stejně, jako trvají lunární fáze. Tato neuvěřitelná shoda vzbuzovala od pradávna představy o vlivu Měsíce na ženy a o jejich tajemném poutu.  Úzké spojení zřejmě skutečně existuje a prokázala ho i věda. Skandinávská studie z roku 2011 uvádí  že 30 % žen mívá menstruaci právě kolem úplňku

Shodu s ostatními lunárními fázemi vykazovalo pouze 12 % žen. Kolem úplňku také stoupá plodnost žen, a počaté děti jsou hlavně chlapečci.

Urychluje porody

Tuto vlastnost má údajně právě pouze superúplněk. Japonští vědci zkoumali tisíce žen a skutečně zjistili, že nejvíc dětí se narodilo právě tehdy, když byla Luna nejblíže zemi. Zjevně jde o vliv gravitační síly. 

Má vliv na srdce

Viditelná vazba existuje i mezi Měsícem a infarkty. Podle celosvětových nemocničních statistik o nemocích srdce a oběhového systému se ukazuje, že za úplňku řešili o 20 % infarktů více než v jiných dnech.

Doporučujeme: Téma: Hormonální cyklus

 Zároveň se ale podle studie z loňského roku ukázalo, že pokud vám za úplňku operují srdce, máte větší šanci na přežití a zároveň také půjdete ze nemocnice dřív domů. To zřejmě souvisí se ze známou skutečností, že po úplňku se všechny rány - včetně těch operačních - hojí mnohem lépe.

Zasahuje do našeho spánku

Podle švýcarské studie z odborného periodika Current Biology čtyři dny před a další čtyři po úplňku pacienti hůře usínali, celkově spali kratší dobu a měli o 30 % kratší hlubokou spánkovou fázi. A to i v uzavřené spánkové laboratoři bez přístupu světla (či tmy) a bez hodin. V těle se jim tvořilo také méně spánkového hormonu melatoninu.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vlkodlačí dieta: Využijte úplňku a zhubněte

Je to melanom? Podle čeho poznat rakovinu kůže?

Tahají z nás doktoři peníze? Pacienti jako zlatý důl

reklama
reklama
reklama