reklama

Dna ohrožuje klouby i ledviny. Jaká je prevence?

Drastická dieta a snaha okamžitě shodit nadváhu je nově označenou příčinou zvýšené hladiny kyseliny močové v těle, což je jedním z příznaků dny. Možná proto se nemoc, dříve častá až po šedesátce, stále častěji objevuje i u čerstvých třicátníků.

Foto: Isifa/Thinkstock

Drastická dieta a snaha okamžitě shodit nadváhu je nově označenou příčinou zvýšené hladiny kyseliny močové v těle, což je jedním z příznaků dny. Možná proto se nemoc, dříve častá až po šedesátce, stále častěji objevuje i u čerstvých třicátníků.  

Dosud se o dně neboli pakostnici či podagře starých lordů hovořilo jako o "nemoci bohatých", protože je úzce spjata s nadměrnou konzumací jídla a alkoholu. Dnu si můžete přivodit jak nesprávnou výživou, obezitou, nadměrným holdováním alkoholu, některými léky, tak ale může být i získána dědičně. 

Dna ohrožuje i ledviny

"Nejrizikovějšími faktory pro rozvoj dny v dřívějším věku je obezita nebo nárazové pití alkoholu. Výrazný vliv na zvýšení kyseliny močové, která způsobuje záněty, má také nárazové a rychlé hubnutí," vysvětluje doktor E. Robert Harris, člen britské Arthritis Foundation.

Existuje nemoc z bohatství? Více ZDE>>

Dna patří mezi metabolické poruchy. Jedná se o velmi nepříjemné chronické onemocnění kloubů a ledvin, které postihuje nejčastěji muže, ženy onemocní dnou jen výjimečně. Za dnu může obrovské množství kyseliny močové v krvi a vysrážení krystalů této kyseliny v kloubech nebo v ledvinách, kde způsobují zánět.

Tělo se této kyseliny zbavuje močí, ale u některých lidí se kyseliny tvoří příliš mnoho, tělo se jí nedokáže rychle zbavit a její hladina stoupá.

Zánět kloubů způsobuje bolest

Často o tom nemusíte ani vědět, a problém se zjistí teprve náhodně při laboratorních testech.  Jindy se projeví výraznou bolestí v kloubech. Typické je ranní probuzení s cukáním a bodáním v palci u nohy, které je brzy tak nesnesitelné, že na chodidle nesnesete ani dotek přikrývky, natož ponožku nebo botu.

Nadbytek kyseliny močové vytváří ostré krystalky, které se usazují kolem kloubů a v jiných tkáních, což je právě zdrojem bolesti. Hromadění kyseliny močové většinou trvá 20 i více let, než se onemocnění projeví záchvatem. Když se krystaly vytvoří, tělo zareaguje vysláním bílých krvinek na jejich zneškodnění. Výsledkem je zánět kloubů, zarudnutí, otok a mučivá bolest.

Podívejte se s námi na kloub artróze. Víme víc >>

Doporučuje se obalit palce ledem. Sáček se naplní drceným ledem, zabalí do ručníku a omotá kolem bolestivého palce tak, aby led nebyl přímo na kůži. Nechá se dvacet minut působit a opakuje se třikrát denně. Bolest by se měla zmírnit.

Dna neboli pakostnice a dieta

Dnavý záchvat přejde i bez léčení sám, a to asi během sedmi až deseti dní. Léčí se pomocí protizánětlivých léků, obkladů a klidem na lůžku. Samozřejmě je vhodné upravit stravovací návyky.

  • Omezte alkohol. Ten často funguje jako spouštěč záchvatů u predisponovaných. Už dvě skleničky můžou přinést bezesnou noc. Nejlepší je vyvarovat se alkoholu úplně. 
  • Nejezte potraviny s vysokým obsahem purinů. Vzdát se musíte například vnitřností, telecího, kuřecího a jehněčího masa, omezte ochucovadla -  polévkové koření, sójovou omáčku. Vyhněte se masovým kostkám, některým rybám, kakau, luštěninám…
  • A vyhýbejte se hladovkám, bílkovinným a proteinovým dietám a vůbec drastickému jednostrannému hubnutí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař

Nejlepší sex? Čeká vás po padesátce!

8 rad, jak být konečně šťastná. Napořád


reklama
reklama
reklama