reklama

Chcete zhubnout? 10 zlozvyků, které vás brzdí

Jsou zvyky, které máme tendenci dělat, vždy když se snažíme zhubnout. Ve finále ale mohou být spíše ke škodě. Které to jsou?

Foto: Thinkstock

Jakmile si vezmeme do hlavy, že chceme zhubnout, máme tendenci vyhodit ze skříně chleba a čokoládu, jakoukoli formu tuku a zobnout si jen do pár jídel denně. Není to ale špatně?

Přinášíme 10 zlozvyků při dietě, kterých je lepší se vyvarovat, a zároveň poradíme, jak je nahradit.

1) Vážím se každý den

Pravidelně stoupat na váhu bývá pro spoustu lidí velkou motivací. Sledují každý pohyb ručičky dolů a říkají si, musím pro to udělat víc. Každodenní vážení je ale spíše kontraproduktivní. Na naši hmotnost mají vliv nejrůznější výkyvy způsobené například nabráním svalové hmoty, menstruačním cyklem nebo objemem vypité tekutiny.

Doporučení: Važte se jen jednou za měsíc. Jestliže je nutkání opravdu veliké, můžete udělat výjimku a zvážit se jednou za dva týdny. Kratší intervaly ale berte jako tabu.

2) Vynechávám jídla

Rada, kterou se už naštěstí tolik lidí neřídí, i když zní logicky. Chceš ztratit na váze, stačí přestat jíst. Ve skutečnosti pro spalování tuku potřebujeme dostatečnou energii. Tu získáváme právě prostřednictvím pravidelné a kvalitní stravy. Naše zoufalé tělo si naopak při vynechávání pokrmů začne ukládat zásoby a výsledek může zcela opačný.

Doporučení: Snažte se několikrát denně něco spolknout. Může jít i o něco lehkého, například ovoce.

3) Zbavit se čokolády

Pojídání čokolády pomáhá proti únavě, stresu, nízkému cholesterolu, vyrovnanému krevnímu tlaku. Tmavá vysokoprocentní čokoláda je v době diety naopak přítelem. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerální látky, které v rámci vyvážené stravy spojené s dalšími ingrediencemi podporují hubnutí.

Doporučení: Dopřejte si jeden až dva čtverečky z tabulky denně.

4) Příliš dietních výrobků

I když je produkt zbaven jakéhokoli tuku nebo cukru, zůstávají v něm kalorie. Mnohdy je lepší si vychutnat původní výrobek, ale v menším množství. Obsahuje všechny potřebné živiny, které tělo vyžaduje. Vše samozřejmě není černobílé a ne všechny produkty s přídomkem 'light' jsou špatné. Light výrobky by měly mít o 30 procent nižší energetickou hodnotu. Jakmile je tam ale jiné slovo než light, nemusí tomu tak být. Dejte si proto pozor a čtěte složení a konkrétní nutriční hodnoty. 

Doporučení: Berte dietní produkty spíše jako alternativu, čas od času.

5) Jím u televize

Ať už si vychutnáváte pokrm před obrazovkou televize, počítače, telefonu, nebo tabletu, jen těžko můžeme mluvit opravdu o vychutnávání. Koncentrace je všude okolo, jen ne v samotném talíři. Ztrácíte tak zcela pojem o snědeném množství, sytosti a tělo pojímá tuto informaci stejně špatně.

Doporučení: Berte stravování jako součást dietního režimu, kdy si v klidu vyberete potraviny, poté je uvaříte, dochutíte a vychutnáte. Stravování není ztrátou času.

6) Jím rychle

Na předchozí bod navazuje i tento, kdy do sebe jídlo doslova naházíme. Když pokrm dojíme, mozku trvá až 20 minut, než se spojí se žaludkem. Rychlá konzumace jídla mu brání správně vyhodnotit pocit hladu a plnosti. Udělejte si čas jednotlivé kusy pořádně požvýkat, a vyhněte se tak přejídání. 

Doporučení: Vyhraďte si alespoň 15 minut na jídlo a soustřeďte se na tuto činnost.

7) Zanevřu na chleba

Je chléb kalorický? Ano, ale zároveň plný vynikajících živin pro zdraví. Obsahuje bílkoviny, vlákninu a komplex sacharidů zvláště užitečných pro metabolismus a mozek. Dává navíc pocit sytosti a podporuje trávení.

Doporučení: Samozřejmě nedoporučujeme dát si každý den k obědu bagetu. Je potřeba vybírat celozrnné pečivo a jemu podobné a opět s mírou.

8) Jen zaženu hlad

Občas proč ne. Suroviny potlačující chuť k jídlu mohou být dobrým pomocníkem, ale jen zřídka. Nesmíme brzdit skutečnou vyváženou stravu, a narušit tak vnímání sytosti. 

Doporučení: Když už tak učiníte, vybírejte z přírodních potlačovačů chuti k jídlu. Příkladem je jablko, vejce nebo polévka.

9) Zkusím další novou dietu

Drastické diety a takzvané mono diety, kdy se konzumuje celý den jen jedna potravina, nejsou v konečném důsledku moc prospěšné při redukci váhy. Alespoň ne z trvalého hlediska. Často pak přicházejí frustrace a stres. Člověk ztratí pár kilo, ale jakmile se vrátí k normálnímu stravovacímu režimu, kila jsou zpět. 

Doporučení: Jedna detoxikační kúra za čas, abyste pročistili tělo, je jen ku prospěchu. Neberte to ale jako častý zvyk.

10) Vyhýbám se všem tukům

Tuk je při snaze zhubnout jak velké zlo. Přesto některé druhy tuků jsou zdraví prospěšné, aby fungovalo správně tělo i celý nervový systém. Mezi ně patří nenasycené tuky, které se nachází třeba v olivovém oleji, avokádu, mandlích, lískových oříšcích, lněných semínkách, v lososu, sledích nebo makrelách.

Doporučení: Zdroj dobrých tuků si dodejte každý den.

reklama
reklama
reklama