Dietou hubnutí nekončí: Už navěky musíte jíst jinak
Drželi jste dietu a podařilo se vám zhubnout? Výborně. Ale co dál? Máte v zásadě dvě možnosti...
Pokud se po úspěšné dietě vrátíte k původním návykům, brzy budete tam, kde jste byli předtím. Nebo spíš ještě o kousek dál, co se týká čísla na váze. Říká se tomu jojo efekt a je stejně neúprosný jako daně.
Druhá možnost je osvojit si zdravé stravovací zvyklosti a krotit se už napořád. Základem může být 'zrušení' smažených, tučných a přeslazených jídel. Takže žádný rozdíl proti dietě, řeknete si možná zklamaně.
Ale to není pravda. Předtím jim bylo třeba vyhnout se úplně, teď si je čas od času dopřát můžete. Třeba při 'cheating day', dnu, kdy si jednu za týden povolíte hřešit. Pozor ale na závislost: když opět ochutnáte třeba milovaná smažená křídla s majonézou, v mozku vám to opět vyvolá pocit nutkavého bažení po dalších porcích, který už díky abstinenci zanikl.
Po 20 letech ještě dalších pět
Jak prokázali vědci, tučná jídla fungují úplně stejně jako drogy. A tak je lepší s nimi znovu nezačínat a nechat psychickou potřebu radši spát. Tím spíš, že i naše tělo by už tyto pokrmy složitě přijímalo.
Odborníci uvádějí, že na dvacet let špatných stravovacích návyků je potřeba aspoň pět zdravých, aby se nově získané chování upevnilo a zároveň si tělo zvyklo. "Zlomový bývá hlavně druhý rok," připomíná odbornice na stravování Jitka Kostřicová. Ale až po zmíněných pěti letech se dá říct, že jste zhubli skutečně trvale. (I když třeba ne navždcky...)
Přidej - uber: Co to udělá
Dieta po dietě už sice nemusí být tak přísná, ale měla by rozhodně být méně kalorická než běžná. A hlavně zdravá.
Pokud se vracíte po několika týdnech do stravovacího normálu, je potřeba si váhu pravidelně hlídat a postupně přidávat dle odborníků za čtrnáct dnů vždy 400 kJ. Pokud váha začíná znovu ukazovat vyšší hodnotu, toto množství uberte. Jídelníček však nesmíte ošidit. Základem úspěchu je jeho vyváženost.
Co hlavně jíst?
Vytvořte si takový jídelníček, který budete mít rádi a nebudete mít tak často chuť na nezdravé úlety. Občas můžete v malém množství i mlsat, je však potřeba vybrat kvalitní výrobky, které jsou často méně kalorické, než byste čekali. Platí to například pro čokolády, jejichž kvalita je dána procentem kakaa.
Nezapomínejte na ovoce, zeleninu, zakysané mléčné výrobky a vůbec bílkoviny - maso, luštěniny, ryby. Dobrým pomocníkem se mohou stát zdravé snackingy s obsahem proteinů. Vybrat si můžete ze sladkých i slaných příchutí nebo si můžete pochutnat na proteinových tyčinkách Fastdiet bez obav, že se podepíšou na vaší nové siluetě.
Čím se dá jídlo nahradit úplně?
Kromě svačinek se nabízí i speciální celá jídla, zaměřená na udržení hmotnosti v rámci takzvané diety po dietě, kdy se vracíme do běžného režimu a chceme se vyhnout hříchům, které by zničily výsledky našeho úsilí. Prodávají se také ve formě nápojů nebo polévek, které zasytí a dodají tělu potřebnou energii. Jejich složení odpovídá vyvážené, dietní stravě. Nezatíží příliš organismus velkým množstvím tuků, které má například oblíbená bageta.
Tím ale možnosti nekončí. Pro tuto životní etapu si můžete zvolit dokonce i náhražky jídel. Meal Replacements jsou přípravky, které můžete vyměnit za jedno až dvě denní jídla. Většinou obsahují bílkoviny nebo jsou obohacené o vlákninu. Pokud obsahují do dvaceti procent bílkovin, doporučují se po cvičení nebo místo svačiny. Vyměnit je za večeři můžete tehdy, když mají vysoký obsah bílkovin (70 až 80 procent).
Jídlo jen jako společenská událost?
Koktejly různých značek přesně namíchané ze směsi vitamínů, bílkovin, minerálů a dalších živin, už známe nějakou dobu. Z pultů lékáren se brzy mají přesunout do běžného života i pro nehubnoucí a stát se potravou budoucnosti.
Univerzální náhražkou je třeba americký prášek Soylent, který podle výrobců dokáže na libovolně dlouhou dobu plně nahradit přirozenou stravu. Motto firmy zní 'Osvoboďte své tělo' a výrobce už konzumaci 'skutečných' potravin vidí jen jako společenskou událost... I to může být inspirace.
Další dobří pomocníci
V Česku před nedávnem spustila rozruch obdobná Mana - jídlo v podobě nutričně vyváženého nápoje s obsahem všech důležitých látek, které tělo potřebuje. Nejedná se o nějaký doplněk stravy, ale o nápoj, který z výživového hlediska plnohodnotně a zdravě nahradí potravu. Hodí se tak nejen při hubnutí nebo udržování linie, ale ocení ho také sportovci, příznivci zdravého životního stylu nebo vegani.
Podporu v období diety po dietě představují také doplňky stravy, zejména spalovače tuku. Poradí vám v každé lékárně, ale spolehlivými tipy jsou například guarana v prášku (nebo obsažená v různých směsích v co nejvyšším množství). Guarana jako jedna ze superpotravin patří mezi nejsilnější legální stimulanty. Dobrý efekt přináší také přípravky, obsahující synefrin – extrakt z Citrus aurantium, který má stimulační účinek.
Pokud máte pocit, že v článku něco chybí, máte pravdu. Že to bez pravidelného pohybu nepůjde, jste už ale četli aspoň tisíckrát, ne?