reklama

Děláte chyby v pitném režimu? Víme, jak se jim vyhnout

Dobrý pitný režim je jednou z hlavních zásad našeho zdraví

Foto: Reuters

Lidský organismus je soustava mnoha různých prvků a funkcí. Aby byla vyvážená, tedy v našem vyjádření zdravá, je třeba zajistit plynulou komunikaci všech funkcí organismu a zásobit veškeré části těla důležitými prvky.

Zároveň je nutné průběžně z našeho organismu odstraňovat škodlivé látky, které se v něm tvoří přirozenou cestou (metabolismus, odumírání buněk) i určitými průběžnými anomáliemi - průnikem nevhodných látek do organismu. K tomu všemu je nesmírně nutné dostatečné množství vody.

Nečekejte na žízeň!

Pitný režim pro náš zdravý život by měl zahrnovat příjem tekutin mezi 2 - 3 litry denně. Již v tom se objevuje první (zásadní) poukaz na chyby v pitném režimu, kterých se dopouštíme. Mnohdy tuto skutečnost pomíjíme, napijeme se jenom někdy, většinou tehdy, pocítíme-li žízeň, ale to je už pouze varovný signál organismu, že nám tekutiny chybí. Tuto chybu napravíme tak, že pít budeme i bez onoho pocitu nedostatku, nejlépe po doušcích průběžně po celý den, ale můžeme volit pochopitelně i nárazový příjem tekutin ve větších množstvích.

Voda je to nejlepší

Pít bychom měli tekutiny, které skutečně zajišťují to nejlepší pro organismus. Alkoholické nápoje jsou v tomto směru nevhodné, protože obsah lihových složek působí toxicky na nervovou soustavu a vody jako takové nás spíše zbavují. Nepříliš vhodné jsou také nápoje s obsahem kofeinu (káva, čaj). Ani přeslazené nápoje (limonády s větším obsahem cukru) nejsou v tomto směru ideální.

Pro příjem tekutin je nutné zvolit buď pitnou vodu bez příměsí, nebo vody minerální. Zde je ale třeba volit rovněž rozumnou míru, protože přílišná konzumace minerálních vod může organismus jinak potřebnými látkami zahltit natolik, že se mohou vyskytnout zdravotní problémy. Z tohoto důvodu za základ tekutin pro organismus volíme běžně dostupnou vodu, kterou kombinujeme s vodou minerální, nejlépe nikoliv jednoho druhu.

Zvýšený příjem tekutin je třeba při větší námaze tělesné, ale i duševní, jsme-li nemocní a také za zvýšené okolní teploty. Současně je třeba dbát na teplotu nápoje - velký rozdíl mezi teplotou organismu a nápoje není nejvhodnější, doporučuje se, aby teplota přijímané tekutiny neklesla pod 10° C.

Vzhledem k tomu, že pocit žízně je větší u mužů než u žen, je nutné, aby si pitný režim hlídaly více právě ženy.  



 

reklama
reklama
reklama