reklama

Cysta na vaječníku: Musím hned na operaci?

Musí se cysty vždycky řezat?

Foto: Isifa/Thinkstock

Cysty na vaječnících dokáží pořádně vystrašit. Ženy je obvykle vnímají jako vstupenku k operaci nebo ještě něčemu horšímu.

Přitom většina ovariálních cyst je neškodná a bezpříznaková. Obvykle zmizí bez léčby během několika měsíců, a často ani nevíte, že tam byly. Nicméně některé z nich - zejména když prasknou - mohou způsobit vážné potíže.

Jak je poznáte?

"Ovariální cysty jsou dutiny - jakési kapsy uvnitř nebo na povrchu vaječníku, naplněné tekutinou," vysvětluje gynekoložka MUDr. Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti. Někdy je ženy zaměňují s myomy, což je ale něco úplně jiného - jde o nezhoubné nádory, tvořené hladkým svalstvem dutých orgánů.

Jaké jsou nejčastější obtíže, podle nichž poznáte, že máte cystu?

  • Nepravidelná menstruace
  • Bolest v oblasti pánve - může vyzařovat do dolní části zad a stehna 
  • Pánevní bolest krátce před menstruací 
  • Pánevní bolest při pohlavním styku 
  • Bolest při stolici nebo tlak na střeva 
  • Nevolnost, zvracení nebo napětí v prsou  
  • Plnost nebo tíže v břiše
  • Tlak na konečníku nebo močový měchýř, časté nucení na močení nebo naopak obtížné vyprazdňování

Doporučujeme: 7 důvodů, proč jít ke gynekologovi

Většina cyst na vaječnících se tvoří jako součást normálního menstruačního cyklu. "Ty jsou známé jako funkční cysty. Většinou jsou neškodné, vzácně mohou způsobit bolest a často zmizí samy od sebe během dvou až tří menstruačních cyklů," připomíná doktorka Vavřinková.

Kdy způsobují neplodnost?

Jiné typy cyst, které se nevztahují k normální funkci menstruačního cyklu, jsou naštěstí méně časté. Patří k nim

  • dermoidní cysty - tyto cysty mohou obsahovat tkáně, jako je kůže nebo vlasy a zuby, protože se tvoří ze zárodečných tkání
  • cystadenomy - nádory žlázového původu. Mohou dosahovat obrovských rozměrů a vyplňovat velkou část břišní dutiny. Papilární cystadenom má na vnitřní straně četné papilární výběžk
  • endometriomy -  tyto cysty se vyvíjejí v  důsledku endometriózy, což je nemoc, kdy rostou  buňky děložní sliznice mimo dělohu

Samostatnou kapitolou je syndrom polycystických ovarií, kdy se na vaječnících vytvoří větší počet cyst, třeba i deset. Je jednou z nejčastějších příčin ženské neplodnosti. Důležité je také zjištění, že ženy s PCOS často trpí metabolickými poruchami, které vedou k cukrovce.

Proč je léčit?

Obvyklá léčba je hormonální, používá se vlastně hormonální antikoncepce. Teprve pokud nezabere, přichází na řadu chirurgická léčba. Nejšetrnější je laparoskopie - malý řez do dutiny břišní a vydrénování cysty.

Zanedbané cysty mohou vést k nepříjemným komplikacím. "První je torze vaječníku. Cysty velkých rozměrů mohou dislokovat vaječník z jeho obvyklé polohy v malé pánvi. Může dojít k otočení kolem stopky, skrz kterou vedou cévy zásobující vaječník," vypočítává MUDr. Vavřinková. Upozorňuje také, že pokud cysta praskne, může to vést ke vzniku silných bolestí a k vnitřnímu krvácení. "Tato ruptura může způsobit nebezpečný zánět pobřišnice," připomíná také gynekoložka. 

Každopádně je dobré cystu hlídat, i když nepůsobí žádné obtíže. Už proto, že v určitých vzácných případech se z ní může vyvinout nebezpečná rakovina vaječníků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Menstruace jen "jako": Zbaví bolesti a nepravidelnosti

Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte

Dobré srdce? Žádná charita, myslete na sebe!

reklama
reklama
reklama