reklama

Cukr vede k rakovině, prokázal nový výzkum

Rakovina se živí cukrem, varují vědci. O důvod víc, proč si bílý jed opravdu odpustit.

Foto: Thinkstock

Nový výzkum dál prohlubuje obavy z negativního působení cukru na lidské zdraví. Studie, publikovaná v odborném časopise Cancer Research ukazuje, že konzumace jednoduchých cukrů zvyšuje riziko vzniku rakoviny i jejího šíření v těle.

Podle autorů studie přísun cukrózy v množstvích odpovídajících stravování lidí v západních zemích vede k růstu nádorů a k jejich metastázování. Cukróza je přitom technický název pro běžný stolní cukr,  který se vyrábí kombinací fruktózy a dalšího jednoduchého cukru - glukózy.

Rakovina se živí cukrem

Na rozdíl od přírodních cukrů, které se vyskytují přirozeně v ovoci, právě bílý cukr a obávaný glukózo-fruktózový sirup jsou uměle vytvořené a navíc se do nich přidávají další látky za účelem vylepšení chuti, vzhledu a struktury. Fruktóza se liší od glukózy v tom, že ji zpracovávají pouze jaterní buňky a rychle ji mění na tuk, zatímco glukózu mohou využívat téměř všechny tělesné buňky jako zdroj energie.

Doporučujeme: Gottův lymfom a další nejčastější typy rakoviny v ČR

Profesor Lorenzo Cohen z Andersenova centra pro výzkum rakoviny při Texaské státní univerzitě upozorňuje, že podle jeho výzkumu fruktóza podporuje zánětlivé změny v organismu víc než glukóza. Stává se tak spouštěčem a urychlovačem procesu vytváření tumorů. Cukr je tak podle něj sice nezbytně důležitý pro život, ale ve vyšších dávkách je toxický.

Kolik sladkého smíme?

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by ženy neměly sníst víc než  (v přepočtu z celkového příjmu potravin a samozřejmě i nápojů!) šest lžic běžného cukru denně, u mužů je hranice o něco výše - devět lžic.

Varovné zjištění uvedené studie je sice nové, přesto však zapadá do základních pravidel, která lékaři a další odborníci doporučují jako prevenci rakoviny. Mezi ně patří  kromě pravidelného pohybu a, omezení alkoholu  zejména omezení spotřeby potravin s vysokým podílem tuků a sacharidů. Nebezpečné jsou především jednoduché cukry.

Přečtěte si: Sirup je horší než cukr: Ztloustnete 8x rychleji

V rozhovoru pro CNN profesor Cohen připomněl: "Pacientům po zjištění rakoviny se obvykle neříká, že záleží na tom, co jedí. Náš výzkum, i když zatím jen na zvířatech, však ukazuje, že na tom naopak záleží."

Špatná zpráva pro ženy

To může být špatná zpráva především pro ženy, které mají obvykle větší sklon k uspokojování touhy po sladkostech. Nejvíce jim hrozí rakovina prsu, což je v ČR nejčastější zhoubné onemocnění žen, postihnout však může i muže. Ročně je diagnostikována 6500 ženám, z nichž asi čtvrtina nemoci podlehne. V případě včasného zachycení je dobře léčitelná a vede k vyšší kvalitě a vyšší délce života pacientek.

Mamografické screeningy jsou plně hrazeny všemi zdravotními pojišťovnami, a to v případě, že žena dosáhla věku 45 let. Intervaly mezi vyšetřeními, které proplácí pojišťovna, jsou dva roky. Podmínkou pro vyšetření je doporučení od praktického lékaře, gynekologa či lékaře prsní poradny. Odborníci však přesto doporučují tato vyšetření absolvovat již od věku 40 let. Screening je doporučován podstoupit pouze v akreditovaných screeningových centrech, která jsou na problematiku diagnostiky onemocnění prsu specializována.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Důvody, proč žít zdravěji: Kalkulačka rizika rakoviny

Zimní chmury zažeňte jídlem + další tipy proti depresi

3 jednoduché body, s nimiž budete žít zdravěji

reklama
reklama
reklama