Co vám opravdu chybí v těle? Prozradí to vaše chutě
Když máte neustále chuť na určité potraviny, může to být samozřejmě zlozvyk a zmlsanost. Ale taky to může být způsob, jímž si vaše tělo o něco říká.
Není to náhoda. Neodolatelná chuť - psychologové jí říkají "prudká" - obvykle znamená, že máte akutní nedostatek nějaké konkrétní látky, kterou organismus potřebuje.
Charakter vašich chutí vypovídá o aktuálním stavu těla mnohem víc, než si možná myslíte.
Sladké
- Máte nedostatek chromu.
Cukr je droga stejně mocná jako kokain; čím víc ho jíme, tím víc ho chceme. Závislost podporuje smutná skutečnost, že je bohužel obsažený téměř ve všech hotových jídlech. Nemyslíme tím hotovky v restauraci, ale běžné potraviny, které kupujeme. Třeba v uzeninách byste ho asi nehledali, ale přesto tam je. Často se maskuje jako fruktóza, sacharóza, glukózový sirup a podobně.
Nezřízené chutě na sladké zkrotí brokolice, sýr a hrozny - obsahují totiž chrom. Dobrou zprávou je, že z hroznů přejde i do vína, takže když si dáte skleničku a k ní kostičky sýru, účinkovat to bude stejně.
Čokoláda
- Tělo zřejmě baží po hořčíku.
Čokoláda je sice taky sladkost, ale "funguje" jinak. Hořčík, důležitý minerál, můžete získat také z ovoce, oříšků a zelené zeleniny - to je hlavně ta listová. Potřebnou hladinu nejrychleji doplní banán, třeba posypaný mletými oříšky.
Kus masa
-
Nemáte dost vitamínu B12, tuku, zinku nebo železa.
I když je kus "flákoty" pro někoho nenahraditelný, můžete zkusit své chutě oklamat například korýši, čočkou a dalšími luštěninami, špenátem, dýňovými semínky nebo třeba sýrem. Imunitní systém ale neoklamete, protože ten všechny uvedené látky potřebuje ke své správné funkci.
Chléb a pečivo
-
Chybí vám dusík.
Možná se vám zdá, že dusík tělo nepotřebuje a spíš se ho snaží zbavit (slouží k tomu dýchání), ale není to tak. Potřebuje ho, ale spíš v podobě látek, které ho obsahují. Dusík je totiž stavebním prvkem bílkovin a nukleových kyselin. U dospělých je udržována rovnováha mezi dusíkem přijatým v potravě a dusíkem vyloučeným z těla. Vytváří-li organismus novou živou hmotu (během růstu, v těhotenství, po zranění apod.), musí být příjem dusíku vyšší než výdej.
Pečivo nahradíte ořechy a ještě na tom "vyděláte" - obsahují navíc správné tuky a minerály.
Chipsy a buráky
- Postrádáte sůl.
Odborníci nás varují, že soli jíme mnohem víc, než bychom měli, ale někdy přece jen chybí. Je to například po velké námaze, ale i po pobytu v klimatizované kanceláři. Chuti na nezdravé pochoutky zabrání ryby, mořské plody a také výrobky z kozího mléka.
Nápoje s bublinkami
- Potřebujete víc vápníku.
Zkuste brokolici, kadeřávek nebo kapustu, které jsou na vápník bohaté a navíc je v nich i spousta dalších minerálů. Vápník je i v máku, ale toho člověk sotva na posezení sní třeba pět deka.
Na alkohol a cigaretu
- Postrádáte bílkoviny.
Pokud je to váš trvalý problém, tak s chutěmi a potřebami těla nemá nic společného, je to závislost a potřebujete léčbu. "Jinak to může být nedostatkem aveninu, což je protein podobný glutenu," říká výživová poradkyně Marta Jenčíková. Tento problém se týká hlavně těch, kdo jsou dlouhodobě na bezlepkové dietě. Doplnit zásoby pomohou obyčejné ovesné vločky.