reklama

Co platí na škytavku? Nemyslete na ni!

Rekord doložený Guinnessovou knihou je 68 let. Tak dlouho škytal Američan Charles Osborne. Nás dokáže vyřídit i čtvrthodinka nepříjemného křečovitého pohybu doprovázeného typickými zvuky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Rekord doložený Guinnessovou knihou je 68 let. Tak dlouho škytal Američan Charles Osborne. Nás dokáže vyřídit i čtvrthodinka nepříjemného křečovitého pohybu doprovázeného typickými zvuky.

Naštěstí k tomu nestačí, aby na nás někdo vzpomínal. To bychom teď při prázdninovém cestování ze škytavky nevyšli. Bohužel si ji však většinou způsobíme sami, i když nevědomky.

Co škytavku způsobí?

To vlastně nevědí ani odborníci. Někdy se objeví i zcela bezdůvodně. Vyvolat ji mohou agresivní potraviny nebo nápoje (příliš horké, studené, ostré...), rychlé hltání jídla nebo rozčilení. Taky opilecká škytavka po alkoholu není žádnou výjimkou. Při rychlém roztažení žaludku dojde k podráždění hlavního dýchacího svalu, kterým je bránice.

Doporučujeme: Téma: Zažívání

Škytavka (odborně nazývaná singultus) je vlastně mimovolný stah bránice, oddělující dutinu hrudní a břišní. Při škytání je normální rytmus stahování a uvolňování bránice narušen drážděním a dochází ke křeči. Trpí jí hodně miminka a považuje se za varovný signál refluxu.

Když se bránice stáhne a posune  směrem dolů, postižená osoba se krátce nadechuje při stažených hlasivkách, které uzavírají cestu do průdušnice. A to je to známé "škyt" -zvuk, který vydáváme při škytání, je proud vzduchu, který naráží na hlasivky při každém trhnutí bránice.

Nemyslete na to!

Znát mechanismus vzniku nám ale od trapasu nepomůže. Ze všech rad nejlépe funguje tahle: Nemyslete na to! Zabavte se nějakým úkolem, zaměstnejte mozek, a když si na škytavku zase vzpomenete, bude pryč.

Pokud si nevěříte, že dokážete poručit své mysli, můžete zkusit pár babských rad. I lékaři víceméně na škytavku doporučují stejné domácí prostředky jako před staletími.

  • Dlouho zadržet dech a přitom se zacpaným nosem polknout vodu nebo ji vypít brčkem. 
  • Přiložit něco studeného - klidně kousek ledu - za krk. 
  • Spolknout jednu lžíci bílého cukru krystalu nebo si dát kostku pod jazyk. Podle studie, zveřejněné v New England Journal of Medicine, po cukrové kúře přestane škytat 19 lidí z 20. Neví se, proč cukr zabírá, ale někteří odborníci se domnívají, že cukr ve formě granulí stimuluje nervus vagus (nerv bloudivý), jehož větve zásobují mimo jiné i bránici. Na stejném principu fungují i tzv. škyzátka
  • Dýchat pár minut do papírového sáčku nebo přes papírové kapesníčky. Inhalování oxidu uhličitého prý zabírá.
  • Z akupresury vychází návod, aby vám někdo stiskl jemně špičky ukazováčků, zatímco vy zadržujete dech na co nejdelší dobu.
  • Nechte se plácnout do zad. Někdy je škytavka psychogenního původu - v tomto případě pomáhá plácnutí do zad v dolní oblasti mezi lopatkami. Podobný princip je, když vás někdo vyleká nebo nečekaně zatahá za ucho.
  • Zakousněte ananas nebo papáju, ty vám pomohou, pokud vaše škytání pochází z onemocnění zažívacího traktu. Tyto druhy ovoce obsahují enzymy napomáhající trávení v žaludku.

V závažnějších případech, když škytavka spontánně nevymizí, může jít o onemocnění plic, jícnu, srdce nebo patologické stavy dutiny břišní a jiné. To samozřejmě vyžaduje lékařskou péči.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co pomáhá na pálení žáhy? Poradíme!

Ze Slovenska si můžete přivézt malárii, tvrdí expert

Vražedné přilby: Schumimu nepomohla, pomůže vám?

reklama
reklama
reklama