reklama

Zuby ochrání noční hlídač: Co jste nevěděli o chrupu?

Možná vám přijde, že o svých zubech víte až moc - zvlášť pokud s nimi máte problémy. Určitě ale o chrupu nevíte všechno.

Foto: Isifa/Thinkstock

Věděli jste, že první zmínky o zubní pastě se objevily asi 3 až 5 tisíc let před naším letopočtem v Egyptě ? V říši faraónů si lidé čistili zuby tenkými větvičkami, na jednom konci roztřepené do měkkých vláken.

První 'lékařský' záznam o tom, že člověk cíleně pečoval o své zuby, je starý 3500 let a zanechali nám jej Babylóňané, kteří používali něco jako žvýkací klacíky.

Dali byste si takovou pastu? 

Předchůdcem pasty byl prášek, ke kterému se pravděpodobně přidávala voda. Tato nevábná směs obsahovala i popel z kopyt skotu, myrhu, vaječné skořápky a vyvřelé horniny. Dnešní zubní pasty nejenže lépe chutnají, ale dokážou také lépe čistit a dokonce ulevit od bolesti.

Staří Babyloňané, Sumerové a Asyřané dokonce praktikovali masáže dásní, aby předešli jejich zánětu. Zatímco tyto starověké národy pochopily význam zdravých dásní, dnes lidé péči o dásně a dutinu ústní nezřídka podceňují. Nedávají si pozor především na bakterie, z nichž se uvolňují toxiny napadající dáseň. Jelikož lidský organismus obvykle reaguje zánětem, dásně zčervenají, jsou oteklé a podrážděné.

Na domácí bělení s rozumem

Věděli jste, že celkový počet bakterií žijících v ústech se odhaduje na dvacet miliard? Hromadění bakterií v ústech je přitom hlavní příčinou zánětu dásní. Pokud se problémy s dásněmi neléčí, může to vést až k parodontitidě, kdy člověk o svůj chrup nenávratně přijde.

Pokud se pohrdavě usmíváte nad složením starověké pasty, pak vězte, že podobné prostředky někteří lidé neváhají použít i dnes. "Setkali jsme se s pacienty, kteří  používali jemný písek, popílek z cigaret nebo citrónovou šťávu. Takové experimenty rozhodně nedoporučujeme,“ varují stomatologové před snahou o odstranění pigmentů ze zubů nebo jejich vybělení.

Takovým způsobem si přivodíte jedině opotřebení skloviny, které je vedle kazů nejčastější příčinu citlivosti zubů. "Vzniká však také například okousáním zubů, pokud jimi v noci skřípete, nebo dlouhodobější konzumací hodně tvrdé stravy či častou konzumací kyselých nápojů,“ říká vedoucí lékař pražského Zubního centra Ořechovka Robert Vondruška. 

Vadí studené, horké, kyselé? Máte citlivé zuby

Věděli jste, že při zvýšené citlivosti zubů odborníci nedoporučují čistit si chrup více než dvakrát denně?

Záleží však také na technice čištění, používaném zubním kartáčku a v neposlední řadě výběru vhodné zubní pasty. Úlevu přinese, když špičkou prstu naneseme pastu elmex® Sensitive Professional na postižený zub a jemně jej masírujeme. To vše nejlépe dvakrát denně po dobu jedné minuty. Pravidelným používáním navíc docílíte vytvoření dlouhodobé ochranné bariéry, která uzavírá kanálky a blokuje tak bolest.

Pokud vás citlivé zuby trápí, nechte se u stomatologa podrobně vyšetřit. Mimo jiné by vám měl zhotovit skusové rentgenové snímky, které jsou diagnosticky maximálně přesné a odhalí i skryté zubní kazy.

Znáte nočního hlídače? 

Možná jste také netušili, že proti opotřebení následkem  nočního skřípání zubů - odborně se nazývá bruxismus - se dá chránit. Řešením je noční chránič (nightguard), který v ordinaci vyrobí ve spolupráci se zubní laboratoří každému pacientovi individuálně. "Noční chránič má ale smysl jen tehdy, pokud je pacient disciplinovaný a na noc si ho pravidelně nasazuje,“ dodává stomatoložka Kamila Hejková.

Které potraviny prospívají zdraví zubů?

Pokud máte obavy o sklovinu, pak vás bude zajímat, že zuby neustále procházejí stádii demineralizace a remineralizace. Za normálních okolností jsou v rovnováze - záleží však na našich stravovacích návycích a ústní hygieně. Určitě jste slyšeli, že cukry včetně těch skrytých (tedy i z nesladkého pečiva a dalších příloh nebo džusů a ovoce) chrupu škodí. 

Ukázalo se, že existují potraviny, které zdraví zubů naopak prospívají. Patří mezi ně například sýr (obsahuje malé množství cukru a je bohatý na vápník), většina zeleniny a čerstvého ovoce (sice také obsahují cukr, ale zároveň podporují tvorbu slin), nebo třeba sezamová semínka, která pomáhají remineralizovat zubní sklovinu. Pomoci může i žvýkačka bez cukru, která mechanicky odstraňuje plak a bakterie z vašich úst. Pamatujte však, že důkladné vyčištění rozhodně nenahradí.

reklama
reklama
reklama