reklama

Co je Qi Gong? Cvičení, které osvěží tělo i ducha

V autentické vyslovnosti "čchi kung", doslova "práce s duší" je názvem jednoho z mnoha čínských sebezdokonalovacích cvičení

Foto: Lenka Fojtíková

Samotní Čiňané řadí cvičení k pěti základům své medicíny vedle masáže, bylinného léčitelství, akupunktury a dietetiky. Na jeho začátku, věří cvičící, musí člověk stimulovat své energetické meridiány.

Vnitřní akupunktura

Stylů cvičení je mnoho, ale dnes se po světě daří nejvíce stylu prof. Zhanga Ghuande nazvanému Daoyin Yangscheng. Současná čínská vláda požehnala jím navrženému tréninku a zahrnula jej do svého zdravotního programu. Dá se říct, že zatímco akupunktura pracuje se specifickými body na těle, Qi Gong se snaží dodat tělu zdraví a harmonii zevnitř úpravou samotných energetických proudů.

Cvičení s osmi brokáty

Ve cvičení jako takovém jde především o opakované natahování těla, což určitě bude samo o sobě působit na naše šlachy a kosti. Česká verze Dayoin Yanscheng, jejímž autorem je Markéta Hrdá, pracuje s tzv. „osmi brokáty", specifickými figurami, v nichž se cvičitel stává možná spíš tanečníkem až "pohybovým hercem".

České kurzy cviků Qi Gong probíhají v Praze buď v Divadle Kampa (Nosticova 2a, Praha1) v prostoru pro osobní rozvoj Druna (Karlovo náměstí 24, Praha 1), v centru osobního růstu Spirituála (Branický pivovar, Údolní 212, Praha 4) nebo v Prostoru 42 (Gorazdova 1, Praha 2).


reklama
reklama
reklama