reklama

Ženy odkládají antikoncepci, raději volí pilulku "po". Je to nový trend, říká lékař

Dvacet tisíc žen ročně projde v Česku uměle přerušeným těhotenstvím. Podle statistik ženy užívají méně hormonální antikoncepci, tu ale může částečně nahrazovat zvýšené užívání pohotovostní pilulky. Přitom nejčastějšími žadatelkami o umělé ukončení těhotenství jsou v posledních deseti letech ženy se dvěma dětmi.

Pilulka "po"
Pilulka "po" | Foto: iStock

Podle výzkumu farmaceutické společnosti Richter Gedeon v posledních třech letech klesla roční spotřeba hormonální antikoncepce průměrně o pět procent. Pokles užívání ale podle dat může vést k jinému efektu - ke zvýšení užívání pohotovostní pilulky, tzv. "pilulky po", jejíž spotřeba v posledních letech naopak vzrostla o šest procent. 

Statistiky ukazují, že se obecně ženy v posledních letech přiklánějí k jiným způsobům antikoncepce. Například ty, které hledají dlouhodobou ochranu, volí často nitroděložní tělísko. Pohotovostní pilulku pak užívají především dívky ve věku 15-20 let a ženy ve věku 35+.

Odklon od antikoncepce je spojený se současnými trendy

"Pokles užívání hormonální antikoncepce souvisí s aktuálními bio trendy v populaci, tedy se snahou vyhnout se užívání chemických látek," tvrdí Michael Fanta z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK.

Postkoitální antikoncepce by podle něj neměla být používána jako pravidelná kontracepční metoda. "Přestože jsou současné přípravky bezpečné a tělem tolerovány lépe než starší metody, může totiž způsobit nepravidelné krvácení. Obecně tato metoda ale není škodlivá, prakticky nemá kontraindikace a není ani jasně definováno, jak často je možné tuto metodu použít. Podle dostupných dat by nemělo její použití vícekrát během menstruačního cyklu způsobovat relevantní zdravotní rizika," říká Fanta. 

Odklon od hormonální antikoncepce ukazují data od roku 2008, oproti předchozím letům se ale výrazně nesnižuje počet umělých potratů. Když se podíváme na historické srovnání, mezi roky 1990 a 2008 se počet umělých přerušení těhotenství snížil ze 107 na 25 tisíc a počet uživatelek antikoncepce vzrostl ze 110 na 835 tisíc. V roce 2018 se eviduje dvacet tisíc uměle přerušených těhotenství, číslo se tedy už nadále výrazně nesnižuje a toto číslo může, ale i nemusí, být spojeno s odklonem od hormonální antikoncepce.

Raději použít pohotovostní pilulku než jít na potrat

Ta může být čím dál více nahrazována právě pohotovostní pilulkou, ke které se čím dál více žen přiklání a která funguje do 72 hodin od styku. V praxi brání uvolnění vajíčka z vaječníku, kdy vůbec nedojde k ovulaci. "Čím dříve po nechráněném styku pilulku žena užije, tím bude účinnější, neměla by ji ale nejlépe užívat více jak jednou za měsíc. Tím, že pilulka zablokuje ovulaci, se může stát, že bude mít vliv na pravidelnost cyklu. Po užití vám může být nevolno a bolet vás hlava, tento stav ale sám velmi rychle odezní. Pomůže, když si pilulku vezmete společně s jídlem a pitím," shoduje se s Michaelem Fantou gynekoložka Kamila Nouzová.

Nejčastěji chodí na potrat ženy s dvěma dětmi

Podle gynekologické obce je tak samozřejmě stále lepší užití pilulky "po" než podstoupit potrat. Možná bude překvapením, že nejčastějšími žadatelkami o umělé ukončení těhotenství jsou posledních deset let ženy se dvěma dětmi, pak ženy bez dětí a na třetím místě ženy s jedním dítětem. Největší je skupina žen ve věku 25-29 let a na druhém místě skupina ve věku 30-34 let. Konkrétně to bylo v roce 2018 podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky například 5766 žen se dvěma dětmi, 5243 bezdětných a 4579 s jedním dítětem. Část potratů byla provedena také ze zdravotních důvodů, průměrně mezi deseti a patnácti procenty.

"Ústup od hormonální koncepce je daný změnou postoje médií i veřejného myšlení, nedá se ale plošně říci, že je její spotřeba škodlivá a odklon od ní je příznivý, vždy je třeba používání hormonální antikoncepce řešit individuálně," doplňuje k tématu Kamila Nouzová.

Hormonální antikoncepce není plošně škodlivá ani příznivá

Výhodami užívání hormonální antikoncepce může být například pravidelný menstruační cyklus, snížení krevních ztrát během menstruace, zmírnění menstruačních bolestí i dalších projevů PMS a prevence některých druhů rakoviny. Na druhou stranu může u některých žen, zejména těch s vrozenými dispozicemi, mírně zvyšovat riziko rakoviny prsu a trombózy. Gynekoložka Kamila Nouzová ale dodává, že obávané riziko trombózy či embolie je u zdravých uživatelek antikoncepce přibližně 3,5× nižší než riziko vzniku některé z tromboembolických příhod během těhotenství.

"I vzhledem k trendu posledních let, kdy se snižuje užívání hormonální antikoncepce, raději doporučuji všem dívkám i zkušenějším ženám, které se možná domnívají, že jim se to stát nemůže, mít v kabelce pro jistotu pohotovostní pilulku. Když ji včas použije, dokáže zabránit nechtěným následkům. Optimisticky bychom mohli věřit, že se jednou díky zodpovědnějšímu chování žen dostaneme na počet umělých přerušení těhotenství blížící se nule," uzavírá.

Mohlo by vás zajímat: Mám klienty závislé na sexu i seznamování, říká terapeut Vojtko

Někdo touhu nevydržel a porušil karanténu. Bez fyzična na internetu vztah neuděláte, partnera si musíte očichat, říká párový terapeut Jan Vojtko. | Video: DVTV, Emma Smetana
reklama
reklama
reklama