reklama

Chcete být zdravější? Choďte spát každý den ve stejnou dobu

Nastavte si biologické hodiny, které vás budou budit bez budíku. Výhoda pravidelného režimu se odrazí nejen na těle, ale i na psychice.

Foto: iStock

Asi tušíte, že abyste se cítili fit, potřebujete v noci odpočívat sedm až osm hodin. Bohužel se ale tento základní předpoklad pro zdravé tělo a mysl mnohým nedostává. 

Někdo má malé dítě, jinému zas chybí čas. Někteří lidé zas tvrdí, že spánek není nic pro ně, a prospí pouhé čtyři, nebo dokonce tři hodiny denně. Žádný extrém není zdravý, ani ten, kdy celý víkend nesundáte peřinu z hlavy.

Zvyk od dětství

Každý rodič ví, že dítě potřebuje pravidelný režim. Chodit včas do postele znamená, že si malý človíček nejen dostatečně odpočine, ale také zesílí. Jakmile ale dospějeme, rychle se s tímto pravidlem rozloučíme. Přitom s věkem pro nás spánek neztrácí smysl, naopak. Takže ignorujeme signály svého těla, jako je únava nebo zívání, kdy organismus zoufale touží po spánku, ale mysl se rozhodne si toho nevšímat. Podle výzkumu Paula Kellyho z Oxfordu k tomu, abychom se cítili dobře, potřebujeme ve 20 letech vstávat v 9.30 ráno, ve 30 letech v 8 ráno, ve 40 v 7.30, v 50 v 7 ráno a po překročení šedesátky v 6.30 ráno.

Úskalí nepravidelného spánku

Řada výzkumů už prokázala, že v případě, kdy se nám nedostává pravidelného přísunu nočního odpočinku, nám hrozí nejen špatná nálada a únava, ale také jsme náchylnější k srdečním onemocněním, cukrovce a depresi.

Zvyk je železná košile

Dobrou zprávou je, že tělu se pravidelný režim líbí a je v něm spokojené. Pokud budete denně uléhat a vstávat ve stejnou dobu, organismus si na to snadno zvykne a začne se sám budit. Podle nejrůznějších příruček pro úspěšné a zdravé osobnosti je nejprospěšnější spát od 9 večer do 5 ráno, ale to by byl samozřejmě zabiják společenského nebo partnerského života. Abyste si režim pravidelného spánku vybudovali, začněte postupně. Třeba tak, že si určíte, že nebudete v posteli později než ve 22.30.

reklama
reklama
reklama