reklama

Chantal Poullain porazila rakovinu a nejí maso

Stále půvabná Chantal Poullain prožívá svůj život jako tisíce z nás. Je maminkou, partnerkou, herečkou i šéfovou. Překonala rakovinu, cítí se velmi dobře, a má plno práce.

Autogramiáda k výstavě Proměny - Chantal Poullain
Autogramiáda k výstavě Proměny - Chantal Poullain | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Stále půvabná Chantal Poullain prožívá svůj život jako tisíce z nás. Je maminkou, partnerkou, herečkou i šéfovou. Překonala rakovinu, cítí se velmi dobře, a má plno práce.

Na životní styl, stravování i péči o zdraví se Chantal Poullain ptal herecký kolega Pavel Kříž pro webové stránky Zdraví jako vášeň.

K jídlu si musím sednout!

Hraješ divadlo, máš další povinnosti, máš svou nadaci. Abys mohla tohle vše zvládnout, asi by ses měla stravovat určitým způsobem. Jenže ono to vždycky nejde přesně tak, jak by to mělo vypadat, třeba když hraješ dlouho do noci. Přemýšlíš o tom, co jíš, a sleduješ to, nebo je Ti to jedno?

Úplně jedno mi to není, já to zkrátka cítím, že například můj žaludek a moje tělo nechce maso, a tak mám období, kdy maso nejím. Už to trvá téměř rok, kdy mi maso míň a míň chutná. Mohu jíst ryby, ale krvavé maso ne. A ty ryby, kterých sním opravdu hodně, mi dodávají jód, který mi asi v těle chybí. Zkrátka poslouchám svoje tělo.

Jak to děláš, když máš opravdu hlad, ale není na to zkrátka čas?

Kolikrát mám v tašce nejrůznější tyčinky műsli, protože tělo potřebuje dodat energii, ale jinak patřím k typu lidí, kteří zkrátka zapomenou, že mají hlad. Takže někdy jsem dokonce nejedla celý den, což naprosto není zdravé, protože pak máš chuť na úplně nezdravé věci. Také proto si myslím, že základem je, si k jídlu sednout.

Mít na to čas!

Určitě, a nejíst rychle. Hrozně mi tady chybí ten rituál, který je spojený se společným obědem či večeří.

Na tohle jsem se Tě právě chtěl zeptat. Je velký rozdíl, jak se jí ve Francii a jak u nás?

Nejsem schopna to úplně přesně vysvětlit, ale ve Francii nemá každý Francouz oběd a večeři spojené s velkým stolováním. My jsme však národ, který si opravdu chce sednout ke stolu, a to i v době své práce. Vzpomínám si, že jako studentka jsem chodila diskutovat a pracovat s ostatními kolem oběda. Chodili jsme do míst, která nebyla drahá, ale skutečně jsme seděli a pracovali u jídla.

Ono to člověka asi i zklidní?

Ano, a myslím si, že je to i zdravější.

Do posilovny nejdu

Další věcí, která patří k prevenci, je fyzická aktivita. Jak jsi na tom po téhle stránce? A nemyslím jen nějakou posilovnu, ale spíš jestli se hýbeš ráda?

Já se hýbu pořád už od rána! Co ale nemám ráda, to jsou organizovaná cvičení. Měla jsem problémy se zády, tak na to dělám pár nějakých cviků. Pokud začnou záda zlobit, cvičím. Ale nejsem typ, který jede do posilovny.

Máš nějakou fyzickou aktivitu opravdu ráda?

Myslíš sport?

Ano, třeba plavání.

Pro mě je plavání úžasné, ale mohu plavat jen u moře. Z bazénů mám alergii, protože to "hromadné koupání" ve mně vyvolává odpor. Takže voda je pro mě úžasný živel. Miluji moře, plavání i lodě!

A co lyžování?

To samozřejmě umím, protože jsem taky studovala a dlouho pobývala ve Švýcarsku, ale není to moje parketa.

12 hodin spánku? Úplně v pořádku

Jak nejraději odpočíváš? Co je pro Tebe ideální odpočinek?

Odpoutat se od myšlenky práce. Takové to: "Ježišmarjá, co mám dneska před sebou!" Tak tohle všechno, když mě netrápí, odpočívám. A samozřejmě spánek je pro mě obrovský odpočinek. Když spím pět hodin, tak jsem nepoužitelná. Jsem typ, který potřebuje spát osm hodin, a když jich mám dvanáct, tak jsem úplně v pořádku. Odpočinek je pro mě to, že nemám závazky a nemám program.

Někdy je naše povolání stresující, takže moje další otázka směřuje k tomu, jak Ty bojuješ se stresem? Máš na to svůj vlastní recept?

Recept nemám, ale před stresem utíkám třeba ke knize, nebo se podívám na dobrý film, a odpočívám a ty stresové myšlenky postupně vymizí.

Léčit tělo i duši

Máš svou nadaci, díky které se zlepšilo prostředí některých dětských nemocnic. Co Tě k tomu vedlo?

Důvod je docela prostý: přání nadace je zateplit studené, neosobní prostředí barvami, obrázky, hernami, všemi dostupnými prostředky navodit u nemocných dětí pocit bezpečí, co nejvíce zmírnit jejich duševní strádání, strach a stesk po domově. V nemocnici by se nemělo léčit pouze tělo, ale i obolavělá duše. Pohoda a harmonie jsou přece základním předpokladem fyzického zdraví.

Už od roku 1993 působí její Nadace Archa Chantal na pomoc dětským zdravotnickým zařízením.

Díky zajímavým projektům se jí daří vytvářet v nemocnicích podmanivé prostředí, které pozitivně působí na psychiku nemocných dětí.

Kde se dozvíte víc?

Tento i další rozhovory Pavla Kříže se známými lidmi i spoustu dalších důležitých a zajímavých informací najdete na webových stránkách www.ZdraviJakoVasen.cz, který podporuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR), druhá největší veřejná pojišťovna na území ČR.

"ZP MV ČR" má za sebou již 17 let úspěšné činnosti a je otevřena všem věkovým, sociálním a profesním skupinám obyvatelstva. Jejích služeb v současné době využívá téměř 1 130 000 klientů, kteří pochopili, že zdraví je nejcennější hodnotou lidského života.

Jaké jsou výhody ZP MV ČR:

-přispívá na některá vyšetření a očkování nad rámec veřejného zdravotního pojištění

-přináší široké spektrum slev a výhod

-vytvořila unikátní službu KARTA ŽIVOTA, s kterou se vám dostane ještě rychlejšího a cíleného zásahu lékařů záchranné

-poskytuje nejjednodušší administrativu pro OSVČ

-poskytuje bezkonkurenčně výhodné cestovní pojištění

-přináší zajímavé preventivní programy na rok 2011

Více informací naleznete na http://www.zdravijakovasen.cz/.

reklama
reklama
reklama