reklama

Buďte zdravější a krásnější díky ájurvédě: Tradiční indická nauka o životě a žití

Ájurvéda je nejstarší zachovalý systém léčby. Světová zdravotnická organizace (WHO) uznává ájurvédskou medicínu za účinný medicínský systém. Považuje se za matku medicíny, z níž vychází čínská i klasická západní medicína. Nejde ovšem o léčbu tak, jak ji tradičně chápeme u nás v Evropě.

Foto: iStock

Ájurvéda je 5000 let stará medicína těla a mysli založená na přírodních zákonech. Po staletí se předávala tradičním lidovým způsobem a vycházejí z ní čínská i západní medicína. 

Slovo ájurvéda se nejčastěji překládá jako věda o životě (ayur - život, dlouhověkost, veda - věda). Jedná se o nejstarší dochovaný systém léčení založený na přírodních zákonech.

Cíl a metody

Tato prastará věda hledá a úspěšně odstraňuje příčiny problémů; tím se také liší od výrazně mladší západní medicíny, která se zaměřuje především na příznaky nemocí, nikoliv na příčinu samotnou. Ájurvéda patří mezi holistické vědy, zabývá se tedy celým člověkem. 

Cílem ájurvédy je najít rovnováhu na fyzické, duchovní a duševní úrovni. To následně přináší výrazné osvěžení "životního pocitu" jako důsledek zlepšení zdraví na všech úrovních. 

K dosažení cíle (duševní pohody, mentální výkonnosti a dobrého fyzického zdraví) se využívá mnoha metod; některé na sebe navazují, jiné se prolínají, a ne všechny vám musí nutně vyhovovat.

Jsou to například:

  • Přizpůsobení jídelníčku
  • Masáže
  • Dechová cvičení
  • Aromaterapie
  • Terapie barvami
  • Detoxikace
  • Meditace
  • Tělesné cvičení a další

Principy ájurvédy:

  Ájurvéda doporučuje, abychom usínali mezi 22–23 hodinou. spící žena, žena.cz

Hlavním principem ájurvédy je život v souladu s osobní konstitucí a s přírodními zákony. Co to znamená?

Podle ájurvédy je totiž každý člověk složen z pěti elementů; jsou jimi éter, voda, vzduch, oheň a země. Ty se následně projevují v podobě tří základních energetických principů:

  • Váta (elementy éter a vzduch, energie pohybu)
  • Pitta (elementy oheň a voda, energie přeměny látkové)
  • Kapha (elementy voda a země, energie stability - hmoty a struktury)

Tyto výše uvedené energie jsou přirozenou součástí každého z nás, jen poměr se liší. Každý člověk má unikátní strukturu energie a vzájemná energetická  kombinace tvoří tělesnou konstituci a metabolický typ. 

Jak vzniká nemoc?

Projeví-li se nadbytek některé z energií na úkor jiné, vzniká psychická nevyrovnanost, případně špatná funkce některého z orgánů. Nastává stav "ne-moci". Pomocí ájurvédy lze uvést všechny energie zpět do původního rovnovážného stavu.

Tři základní principy zdraví

Podle ájurvédy závisí naše zdraví na třech základních principech. Jsou jimi vhodná strava, dostatečný spánek a zdravý sex.

Strava

Jak možná máte sami vyzkoušeno, některé potraviny vám vyhovují, jiné nikoliv. Nejde pouze o chuť jako takovou, ale především o jejich působení na vaše zdraví. Vše závisí na druhu potravy (tedy zda zvyšuje energii váty, pitty nebo kaphy) v souvislosti s vrozenou tělesnou konstitucí konkrétního člověka. 

Důležitá je také kombinace potravin (určité potraviny se nedoporučuje jíst společně), dále i čas a způsob jídla. 

Pokud jde o množství, ájurvédské učení doporučuje naplnit třetinu žaludku potravou, třetinu tekutinami a třetinu ponechat prázdnou.

  Snažte se, aby v každém vašem jídle bylo zastoupeno všech šest chutí (sladká, kyselá, slaná, hořká, pálivá, trpká). strava, žena.cz

Spánek

Spánek je důležitou a často podceňovanou součástí života. Jde o přirozenou regenerační funkci organismu a jeho nedostatek může způsobit mnohé problémy a závažné nemoci.

Ájurvéda doporučuje odchod do postele mezi 22. a 23. hodinou.

Sex

Výraz "káma" znamená milostné toužení neboli potřebu sexu. Podle ájurvédy tvoří jeden ze čtyř cílů lidské existence a má dva hlavní účely - rozmnožování a příjemný prožitek.

Přiměřenou sexuální aktivitou lze vhodně usměrňovat příjem a výdej energie. Nadměrný sex podle ájurvédy lidskému zdraví příliš neprospívá. Opět jde o otázku individuality a jedinečnosti každého z nás.

Ájurvéda je na první pohled možná složitá, ale vše do všeho zapadá, je logické a dává přirozený smysl. Jen je třeba dokázat správně a především dostatečně vnímat signály svého těla a porozumět jeho řeči.

reklama
reklama
reklama