Bolest a křeče při menstruaci? Signalizují neplodnost!
Endometrióza - nemoc, která dřív neexistovala, je daní za hormonální zátěž. Vede k bolestem a neplodnosti.
Slovo endometrióza mnoho žen ani nezná, ale to neznamená, že ji nemají. V současné době trápí už každou desátou Češku. Přitom v dobách našich prababiček prakticky ještě ani neexistovala!
To, co z ní dělá skutečného nepřítele žen, je fakt, že způsobuje až polovinu všech případů zjištěné neplodnosti. U neplodných žen má pak prokázanou endometriózu na 50 % z nich. Pokud odkládáte těhotenství, významně zvyšujete nebezpečí, že se u vás nemoc projeví.
"Zbloudilá" sliznice
Při endometrióze se děložní sliznice neboli endometrium nachází i mimo dutinu děložní. Nejčastěji je to na vaječnících, pobřišnici, v přepážce mezi pochvou a konečníkem, na děložních vazech nebo uvnitř děložní svaloviny. Některé ženy o ní takřka vůbec nevědí, zatímco u jiných se projevuje silnými křečovitými bolestmi při menstruaci. Nebo také při sexu.
Doporučujeme: Vede častý úklid k neplodnosti? Překvapivý objev!
Věda dosud netuší přesně, jak endometrióza vzniká. Víme pouze to, že aby se mohla projevit, je nutná přítomnost menstruačního cyklu. Proto naše prababičky, které byly stále těhotné či kojily, nemocí netrpěly. Na 100 % diagnózu potvrdí buď operace, nebo diagnostická laparoskopie, která dokáže zjistit přítomnost ložisek endometriózy. Jasné potvrzení endometriózy zajistí histologické vyšetření malých vzorků odebrané tkáně.
Krev, nebo buňky?
Pro vznik endometriózy existuje několik teorií. Stoprocentně jistá však není ani jedna z variant. Renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vysvětluje: "Jedna z nich předpokládá vznik onemocnění zpětným tokem krve při menstruaci, kdy se částečky děložní sliznice dostanou do dutiny břišní či na vaječníky a uhnízdí se zde. Tato ložiska pak následně reagují v průběhu menstruačního cyklu na hormonální změny stejně jako sliznice v děloze, a to včetně menstruačního krvácení. Tím pak mohou na vaječnících vznikat velké cysty vyplněné krví, protože krev nemá kam odtékat a hromadí se. Takto postižené ženy trápí značné bolesti, které se pak při menstruaci ještě stupňují."
Jiná teorie například předpokládá, že endometrióza vzniká proměnou některých buněk na buňky podobné těm, které se nacházejí v děložní sliznici.
Odkládáte těhotenství? Riziko je vyšší
Podle všeho se pravděpodobnost onemocnění zvýší, jestliže je žena opakovaně vystavená vyšší hladině estrogenů či opakovaným zánětům v malé pánvi. Proto je nutné všechny gynekologické záněty včas a pečlivě léčit. Také je vhodné se vyhnout dlouhodobému vystavení těla vysoké hladině estrogenů bez přítomnosti hormonu gestagenu, který pomáhá vzniku a udržení těhotenství.
"S tím ženám paradoxně pomůže nasazení často zatracované hormonální antikoncepce. Alternativní metodou je těhotenství a dlouhé kojení, které prakticky zamezují změnám na sliznici pod vlivem estrogenů," připomíná MUDr. Turčan. Dnes jsou tak nejvíce ohroženy ty ženy, které neužívají hormonální antikoncepci s gestageny a přitom odkládají početí dítěte.
Pomohou i bylinky
Léčba se spíše zaměřuje na mírnění potíží, zmenšení ložisek a návrat plodnosti. Někdy se cysty nebo ložiska endometriózy odstraňují chirurgickou cestou. Konzervativní cesta nabízí možnost vyvolání umělého přechodu ve formě injekcí či spreje do nosu nebo podáváním některých druhů hormonální antikoncepce.
Další a méně náročnou metodou je užívání přírodních preparátů s obsahem vitaminu E či fytoestrogenů jako Sarapis mensis či Isoflavone. Také lze využít gemoterapie nebo čínské medicíny. "V rámci vlastní praxe se mi v případě endometriózy nejlépe osvědčil postup, v němž nejprve posílíme imunitu a hormonální oblast podáváním eleuterokoku, měsíčku a ptačího jeřábu," potvrzuje také uznávaná česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. Novým způsobem léčby je také léčba přípravky ze skupiny antiprogesteronů. A vhodné je samozřejmě také pokusit se co nejdříve otěhotnět.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Knírek u žen neznamená vášeň. Hlásí nemoc a neplodnost
Granule škodí psům i kočkám. Víte, jak se dělají?
6 tipů, jak se zbavit černých kruhů pod očima