reklama

Bojíte se rakoviny? Strach vás může zabít!

"Kam se hrabe věta Miluju tě! na větu Není to zhoubné!" Nepřekonatelný citát Woody Allena vystihuje největší strach moderní doby -  strach z rakoviny. Bojíte se také - a tak moc, že radši k doktorovi nejdete?

Foto: ISIFA

"Kam se hrabe věta Miluju tě! na větu Není to zhoubné!" Nepřekonatelný citát Woody Allena vystihuje největší strach moderní doby -  strach z rakoviny.  

Bojíme se o lásku, o rodinu, o práci, o peníze… Všechny strachy ale blednou před rakovinou, už jen zvuk tohoto slova obsahuje hrůzu z bezmoci, z bolesti, ze smrti.

Diagnóza: kancerofobie

Pokud někomu takový strach zasahuje do každodenního života a ovládne jeho chování, pak už mluvíme o kancerofobii. Sharon Osbourne, manželka známého rockera Ozzyho,  si v děsu z návratu rakoviny (přežila nádor v tlustém střevě) nechala raději rovnou odoperovat obě prsa.

Náš tip: Vyhrála boj s rakovinou: Pije denně vlastní moč >>

U nás se sice operace na požádání zatím snad neprovádějí, ale přesto se ordinace plní těmi, kdo se děsí zhoubného onemocnění tak, že vlastně nedokáží normálně žít.

Obcházejí  lékaře jednotlivých specializací, vyžadují vyšetření a i přes negativní výsledky jsou přesvědčeni, že jim doktoři tají pravdu. Mají často i projevy některých onemocnění - třeba úporné bolesti hlavy jako symptom mozkového nádoru - ale diagnózu nakonec píše psycholog nebo psychiatr.

Strach z nádoru? Jděte k lékaři!

I když se nedá říct, že strach může rakovinu vyvolat, pak ale stres patří k faktorům, na jejichž negativním vlivu se odborníci shodují. 

Strach ale může zabíjet v případě, kdy se lidé bojí přijít k lékaři právě z obav, že by jim "něco" našel."  Mnoho žen se například bojí vyšetření prsu. Přestože od roku 2003 i u nás klesá křivka úmrtnosti, ročně na něj zemře  2500 žen - kdyby přišly k lékaři dřív, mohly se uzdravit.

Čtěte také: Ruce do trenek! Rakovina si vybírá mladé muže >>

"Přitom 98 procent pacientek se zcela vyléčí, pokud má nádor při odhalení kolem dvou milimetrů," uvedla MUDr. Miroslava Skovajsová primářka z BREAST UNIT PRAGUE a zakladatelka screeningových programů.  

"Řada lidí dělá dvě základní chyby. Na prohlídku nepřijdou buď proto, že se bojí potenciální diagnózy, nebo žijí v domnění, že jich se tento problém netýká. Jenže když se nádor zachytí včas, dá se často zcela odstranit," dodává také Doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D, přednosta Onkologické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Prevence každé dva roky

Rakovinu jsme si zvykli považovat za něco osudového, co nelze předem odhadnout a ani změnit. Není to ale pravda. Dědičné zatížení nehraje tak velkou roli - přestože některé druhy rakoviny jsou dědičné, je tento typ nádorů ve výrazné menšině!

Mnohem víc jsou důležité vnější okolnosti. Velkou část svého zdraví máme ve svých rukou - jde například o to, jak se stravujeme, hýbeme, zda kouříme a podobně. Na preventivní prohlídky máme nárok každé dva roky - hradí je všechny zdravotní pojišťovny a neplatí se u nich dokonce ani regulační poplatek. Tak proč chodíme tak málo?

Nejvíce onkologických pacientů se léčí s nádory trávící soustavy, nejčastěji tlustého střeva. Hned po nich následují nádory dýchacího ústrojí a kůže. "Je velká škoda, že lidé problém nádorových onemocnění ignorují a dělají pro jejich prevenci tak málo. Přitom preventivní prohlídky, pravidelný pohyb a omezení alkoholu, cigaret a nezdravé stravy mohou pravděpodobnost vypuknutí zhoubného bujení zásadně snížit,"  upozorňuje docent Büchler

Rakovina je léčitelná

Díky společnému úsilí lékařů a výzkumných týmů výrobců léků se v současnosti daří úplně vyléčit polovinu všech pacientů, přičemž u některých diagnóz je úspěšnost ještě vyšší.  U mnoha se také aspoň prodlouží život.

"A podobně jako jinde i zde narůstá výskyt různých typů rakovin, ale roste také počet vyléčených a uzdravených pacientů, protože moderní léčebné metody zaručují v některých případech ve vysokém procentu trvalé vyléčení, u jiných zase ve vysokém procentu úspěšné léčení - tedy prodloužení aktivního života, nikoliv přežívání," uvedl přední český onkolog prof. MUDr. Pavel Klekner, DrSc v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz.

"Když jsem nastupoval, tak diagnóza akutní leukémie byla rozsudkem smrti a přežití pacienta bylo otázkou tří měsíců. Dnes ti pacienti - pokud se je nepodaří vyléčit - žijí tři roky a více, což je velký úspěch. Hodgkinova choroba (skupina nádorů bílých krvinek, pozn. red.)s ice byla léčitelná ozařováním, nicméně to bylo v podstatě smrtelné, dnes už je 90 % pacientů s touto chorobou úplně vyléčitelných. Měl jsem i pacientky, které po vyléčení porodily zdravé děti - to je ohromný úspěch nesrovnatelný s dřívější dobou!" 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vědci našli způsob, jak léčit všechny typy rakoviny

Schizofrenik může být nebezpečný. Existuje nový lék!

Horoskop na únor: Co vás čeká v následujících 28 dnech?


reklama
reklama
reklama