reklama

Běžte k očaři: Oční pozadí odhalí mnoho chorob

Běžte k očaři! Vyšetření očního pozadí odhalí nejen onemocnění zraku, ale i mnoho dalších chorob.

Foto: Isifa/Thinkstock

Ne nadarmo se říká "oko, do duše okno" - zejména hluboký pohled do středu lidského oka prozradí víc, než jen kolik máte dioptrií. O důvod víc, proč si nechat vyšetřit zrak!

Přestože patří sledování očního pozadí mezi vyšetření prováděná očními lékaři, zdaleka neodhalí jen onemocnění samotného zraku. Existují totiž i další choroby, které tato kontrola může prozradit.

Rychlé a nebolestivé

Výše zmíněnou prohlídku oka provádí odborník pomocí speciálního přístroje, takzvaného oftalmoskop, a štěrbinové lampy. Zaměřuje se přitom na zadní část vnitřního povrchu oka, kde je umístěna sítnice, zrakový nerv a cévy, které sítnici vyživují.

Doporučujeme: Sledování 3D filmů: Dětem hrozí fatální následky!

Aby bylo toto pozadí lépe přístupné pozorování, je nutné před vyšetřením oko takzvaně rozkapat. Jde o aplikaci speciálních kapek, díky kterým dojde k rozšíření zorničky, přes kterou lékař sítnici a ostatní struktury uvnitř oka kontroluje.

Rozostřené vidění

Poté, co oční kapky začnou působit, si přesně podle pokynů lékaře či zdravotní sestry opřete bradu a čelo o opěrky přístroje. Pomocí paprsku světla je oční pozadí skrze rozšířenou zorničku osvíceno. Oftalmolog tak může díky speciální čočce pozorovat až patnáctkrát zvětšený obraz důležitých struktur oka. Samotné vyšetření je rychlé, nebolestivé a provádí se postupně na obou očích.

Po rozkapání bude vaše vidění několik hodin rozostřené, postupně se však vše upraví. Bezprostředně po prohlídce se ale raději vyhněte řízení motorových vozidel a před ostrým světlem se chraňte slunečními brýlemi.

Kdy se kontrola doporučuje

Vyšetření očního pozadí lékař navrhuje zejména v následujících případech:

  • při poruchách zraku,
  • u nemocných trpících vysokým krevním tlakem,
  • u diabetiků I. i II. typu, a to v pravidelných intervalech,
  • před plánovanou lumbální punkcí (vyšetření mozkomíšního moku),
  • při podezření na zvýšený tlak uvnitř lebky (například kvůli přítomnosti nádoru či zánětu).

Určité změny na očním pozadí mohou tedy vysvětlit poruchu zraku, ale mimo jiné také upozornit na postižení cév v důsledku probíhající cukrovky či na zvýšení krevního tlaku. V takovém případě jsou na místě další vyšetření, která již spadají do kompetencí lékařů jiných specializací (neurologů, internistů a dalších).

(veri)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak poznáte, že máte vysoký krevní tlak?

Trhaný spánek: Spěte na "dvě šichty", bude vám lépe

Viagra pro ženy konečně schválená! Brát se bude denně

reklama
reklama
reklama