reklama

Aromaterapie v těhotenství: Zbavte se nevolností přírodní cestou

Těhotenství je doba, kdy si začneme víc uvědomovat své tělo a obvykle si najdeme čas na jeho hýčkání. Poradíme vám, jak se hýčkat přírodní cestou.

Foto: iStock

Říká se, že těhotenství je nejkrásnější období v životě ženy, ale z vlastní zkušenosti vím, že občas dá pěkně zabrat. Aby se člověk v dnešním rychlém světě "nezbláznil" a dokázal skloubit práci, rodinu a péči o tělo, dá to dost snažení. Ale jde to.

Zkuste to s oleji

Oleje, ty základní, nosné, jako je třeba mandlový, sezamový nebo kokosový, mají poslední léta během těhotenství zelenou a to je moc dobře. Jsou totiž přírodním balzámem v péči o pokožku a někdy vydají za luxusní a drahé krémy.

V těhotenství je důležité ošetřovat oleji a přírodní kosmetikou rostoucí bříško, stehna a zadek – tedy oblasti, kde mají tendenci vznikat pajizévky a strie, které jejich vzniku předchází. Výborný je arganový olej, ten je ovšem dost drahý stejně jako jojobový, jejich levnější variantou je pak olej šípkový, který je vážně zázrakem na jizvičky, nedokonalosti, ale i na popáleniny. Na běžné použití je pak dobrý mandlový olej. U všech olejů je nutné dbát na kvalitu. Jednou z českých firem, které ji u nás nabízejí, je třeba Nobilis Tilia, ti mají směsi olejů vytvořené přímo nastávajícím maminkám na míru.

Aromaterapie v prvním trimestru

Právě na začátku těhotenství bývají obtíže největší, zvedání žaludku a s tím spojený pocit nevolnosti provází mnoho žen, stejně jako přecitlivělost a velká únava. Ne vždy, ale často tyto symptomy v dalších měsících odezní. Co si s nimi ale počít na začátku? Je možné vyzkoušet účinky aromaterapie – tedy esenciálních olejů, i když někteří lékaři s tím nesouhlasí a tvrdí, že není jasné, jakým způsobem oleje ovlivňují vývoj plodu, stejně jako třeba léky.

Zkušení aromaterapeuti říkají, že je to samozřejmě na budoucích maminkách, ale že esenciální oleje pomáhají například při nevolnosti. Když si kápnete do kapesníku jednu kapku oleje Tea Tree, Ravensara nebo Myrha ve výborné kvalitě, uleví se vám. Stejně tak prý pomáhají květinové vody, jejichž užití by rizika mít nemělo. Když se budete osvěžovat vodou z levandule, heřmánku, cypřiše nebo tymiánu, nevolnost zmizí a udělá se vám dobře.

Slavná aromaterapeutka, původem ze Slovenska a léta žijící v Londýně, Vivian Lunny říká, že masáží s pomocí esenciálních olejů se v těhotenství můžete zbavit pálení žáhy. A její recept na masážní olej je tento: V 2% ředění jako základ 50ml oleje z lískových oříšků a do něj se přidá 9 kapek oleje z eukalyptu radiata, 4 kapky máty kadeřavé, 7 kapek koriandru, 4 kapky meduňky lékařské, 6 kapek bergamotu. Složky se dobře promíchají a aplikují se jemnou masáží na šíji, pálení žáhy prý odezní.

Bylinky pro budoucí maminky

Co se bylinek týče, můžou být pro těhulky opravdovou pomocí, ale také nebezpečím, pokud použijte ty, které by mohly ublížit… Ty "hodné" zklidňující na nervy určitě jsou: heřmánek, fenykl, mateřídouška, meduňka. Na nevolnosti pak zabírá zázvor. Z těchto bylinek si můžete bez obav udělat čaj a vyzkoušet, jestli svědčí také vám. Pokud pijete bylinkové čaje každý den a teď nevíte, jestli pijete správné bylinky, vězte, že růže, maliník, ostružiník, sléz, fenykl nebo anýz, jitrocel a třeba také roibos vám rozhodně neublíží.

Dobrou variantou jsou pak speciální čaje pro těhotné, které většina firem zabývajících se čaji na skladě má. Dobrým tipem je pak také čaj z kontryhele, který bylinkáři doporučují pít od čtvrtého měsíce, aby se zpevnilo svalstvo v podbřišku, což je dobré pro případné riziko potratu. Bylinky, které se obecně doporučují v těhotenství neužívat, jsou: rozmarýn, majoránka, medvědice lékařská, bazalka, pelyněk černobýl, máta polej, aloe, bříza, sporýš lékařský, jalovec, kostival, hřebíček a ještě několik dalších, přesný seznam vám poradí zkušený bylinkář.

Klid a relax

Základem opravdu spokojeného těhotenství je ale především partner, který by měl svou partnerku podpořit, a pak také klid a pohoda, kterou si člověk musí naordinovat sám. I když jste velmi výkonná a zvyklá dělat tři věci naráz, měla byste se v těhotenství šetřit. Dokud chodíte do práce, po návratu si dejte nohy na stůl a aspoň hodinu si čtěte, relaxujte, spěte – rodina to bez načančaného bytu a teplé večeře přežije. Zajděte si zarelaxovat na masáž, pokud vám otékají ruce nebo nohy, měla by to pro vás být skoro povinnost. Dělejte to, co máte ráda, zasloužíte si to.

Pokud třeba ráda běháte, nenechte se odradit okolím a dopřejte si oblíbený pohyb. Chce to samozřejmě poradit se s lékařem, jestli jste fit a vaše tělo to unese, ale pokud prožíváte bezproblémové těhotenství, proč ne? Vyhýbejte se stresu, jak emocionálnímu, tak i přehnané fyzické zátěži. Zkuste si trochu pohlídat jídelníček a jíst zdravé potraviny v dobré kvalitě. Rozmazlete se kosmetickou péčí, masážemi a pohybem, který vám dělá dobře, a bude z vás šťastná těhulka…

reklama
reklama
reklama