reklama

Antihistaminika nic neřeší, říká prof. Špičák

V boji s alergií nám často chybí zdravý rozum. Vyplynulo to z dnešního on-line rozhovoru s nestorem české alergologie profesorem Špičákem.

Foto: ISIFA/Thinkstock

V boji s alergií nám často chybí zdravý rozum. Vyplynulo to z dnešního on-line rozhovoru s nestorem české alergologie profesorem Špičákem.

Zakladatel oboru v České republice varoval před snahou dospět co nejrychleji k požadovaným výsledkům - odstranění potíží. "Projevy se odstraní rychle, ale odstranění příčin bývá během na dlouhou trať," uvedl MUDr. Špičák.

Spěch se u alergie nevyplácí

Antihistaminika snižují nebo potlačují příznaky alergii. "Zato alergenová vakcína zasahuje základní mechanismy alergie, zvyšuje toleranci a brání vzniku dalších možných alergizací," připomněl profesor Špičák nejúčinnější postup při léčbě, který však může trvat dva až čtyři roky.

Doporučujeme: Téma Alergie 

Ve svých odpovědích vysvětlil, že v pozadí každého alergického projevu je alergický zánět, který rozhoduje o osudu alergika. Jestliže v léčbě včas nezasáhneme, alergický zánět poškozuje tkáně a navozuje chronické problémy. "Příkladem je kůže při ekzému:  je zhrubělá, suchá; pylová alergická rýma přestává být kýchavá s vodovou sekrecí a pacient si stěžuje na to, že se mu ucpává nos a ztrácí čich; v případě astmatu průdušky přestávají reagovat na úlevový uvolňující lék."

Chemie vliv nemá

Náš vzácný host však potvrdil, že i dnes, kdy jimi trpí čím dál více lidí s čím dál závažnějšími projevy, jsou alergie léčitelné a alergik může žít plnohodnotný život.

Hodně dotazů směřovalo na alergie v útlém dětském věku. Profesor Špičák varoval: "Jestliže oba rodiče mají prokázanou alergii (astma, ekzém) je riziko vzniku alergie u dítěte až 70 %. Toto genové riziko neovlivníte podáváním minerálů nebo některých potravin už v prvním roce života. Chemie v jídle nemá v tomto směru vliv."

Přesto překvapí jeho doporučení dát v takovém případě vyšetřit dítě, které ještě ani žádné projevy alergie nemá: "První co je vhodné zajistit u takového dítěte, i když ještě žádné příznaky alergie nemá je alergologické vyšetření. Toto vyšetření může ukázat, že dítě už má specifické protilátky proti některým alergenům, aniž by navodily ten klinický projev alergie. Velmi rizikové je zjištění, že dítě specificky reaguje v krevním vyšetření na alergeny arašídů, na alergeny roztočů, na alergeny kočky. Toto vyšetření byste měli zajistit.

Ostatní odpovědi legendárního alergologa profesora Špičáka na vaše otázy naleznete dole pod článkem v on-line rozhovoru.

Náš odborník

 

prof. MUDr. Václav Špičák, CSc.

Stál u zrodu české alergologie a imunologie, díky jeho aktivitě bylo otevřeno první dětské alergologické oddělení. Jméno prof. MUDr. Václava Špičáka, CSc., který letos oslavil významné životní jubileum, je neodmyslitelně spojeno také s léčbou astmatu a reprezentací české medicíny v zahraničí. Za svou celoživotní práci i statečné postoje, které prokázal v roce 1968, byl nedávno jmenován Rytířem českého lékařského stavu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergii jsme (možná) zdědili, a taky ji předáme dětem

Petr Havlíček: Jíst zdravě se dá i bez nadité peněženky

Jedno jablko denně. Anorektička si problém nepřizná

reklama
reklama
reklama