reklama

Alergie na šperky a na peníze. Dá se léčit?

Vadí vám mince či šperky? Alergie na kovy jsou stále častější.

Foto: Isifa/Thinkstock

Člověk prý si má dát pozor na to, co si přeje. Platí to i případě, že si přejete k Vánocům nějaký ten šperk. Alergie na kovy jsou totiž stále častější.

Patří k nim nejčastěji nikl, chróm, hliník a kobalt. Hurá, řeknete si, o důvod víc, proč jít do stříbra a zlata. Zatímco dřív byly tyto kovy vysoce ceněny pro svou chemickou netečnost a tím i pro malý dopad na svého nositele, dnes už se objevují alergie i na ně.

Kovy jsou všude  kolem nás

Alergií nejrůznějšího druhu je v populaci stále víc - říká se, že jimi trpí až 50 % všech lidí. Že vy k nim nepatříte? Nejásejte předčasně, alergie se může projevit v kterémkoliv věku. To se vám může snadno přihodit jak s novým vánočním prstýnkem, tak s mnoha dalšími předměty, které jste dosud běžně používali.

Doporučujeme: Škodí amalgámové plomby? Jen někomu.

Může to být knoflík na džínách, kovové obroučky brýlí nebo hodinek, klíče, zipy, spony u pásku. Známé jsou alergie na kovy v rovnátkách, plombách a protézách - jak zubních, tak i třeba ortopedických.

Méně nápadné může být působení kovu v nůžkách, příboru, deštníku,ve spirále varných konvic, u dveřní kliky, v nábytkovém kování a vodovodních kohoutcích, ale také v mincích a mobilních telefonech!

Alergie i na kovy v jídle

Tím bohužel výčet nekončí, protože kovy a jejich alergenní působení se může ukrývat i v potravinách! Patří k nim hrášek, špenát, luštěniny, produkty sóji a ovsa, ořechy, pórek, sušené ovoce, margarín, sledě, ústřice, rajčatový protlak, někdy i multivitaminové přípravky, kakao, káva a některé zeleninové šťávy. Nárůst počtu případů souvisí i s piercingem a tetováním.

Projevuje se zarudnutím, otokem či svěděním, někdy dokonce až tvorbou pupínků a puchýřků, po nichž mohou zůstat jizvy. Z konkrétního místa se pak může šířit i jinam po těle, kde kontakt s kovem neproběhl.  Ekzém se navíc může z lokálního podráždění rozšířit po celém těle a dokonce se nečekaně vrátit i po letech klidu.

Podle čeho si vybrat?  

K dalším špatným zprávám patří, že se alergie na kov jen velmi obtížně léčí. Antihistaminika, která u jiných alergií působí, obvykle nepomáhají, a tak je většinou jedinou pomocí vyhýbat se kontaktu s dráždivými předměty.

Než si připnete nové náušnice nebo náhrdelník proto pečlivě zvažte, jaké je jejich složení. Základním vodítkem je, aby pokud možno neobsahovaly nikl, chróm, hliník a kobalt. O působení stříbra a zlata se raději také ujistěte předem. Obvykle se dobře snášejí šperky a módní doplňky z chirurgické oceli nebo osteofixu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Alergie na sperma? Častější, než si myslíte!

Tajemství pyramidy: Jak jíst, abyste hubli

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

reklama
reklama
reklama