reklama

9 + 1 důvodů, proč denně louskat dýňová semínka

Dýňová semínka a při potřebě "chroupání" nahradí dražší a kaloričtější oříšky nebo brambůrky. A na rozdíl od nich jsou zdravá!

Foto: Isifa/Thinkstock

Možná jste si na letošní dovolené všimli, jak často lidé v jižních zemích jedí dýňová semínka. Není divu, jsou zdravá a při potřebě "chroupání" nahradí dražší a kaloričtější oříšky nebo brambůrky.

Stopové prvky mangan, hořčík, železo, zinek a fosfor sice mlsné olizování nevyvolají, ale přesto našemu tělu udělají dobře.  V tomhle zdravém zobání  je jich hodně, stejně jako dalších minerálů a vitamínů. A hrstka dýňových semínk obsahuje 9,4 gramů bílkovin. Proč se tedy inspirovat a kupovat i jíst semínka doslova po kilech?

Proti stárnutí

Dýňová semínka jsou bohatá na různé formy vitamínu E, jako je tokoferol, tokomonenol atd. Vitamín E je nejdůležitější antioxidant v těle. Jako takový chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení.

Doporučujeme: Téma: Vitamíny a minerály

Také zlepšuje hojení ran. Má také pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk, zvyšuje plodnost a podporuje činnost nervového systému. Kromě "Éčka" však dýně obsahují i množství dalších druhů antioxidantů.

Pro veselý úsměv

Obsahují tryptofan, který pomáhá zdolat depresi. V těle se totiž přeměňuje na niacin (vitamín  B3 nebo také PP) a serotonin,  jemuž se říká hormon dobré nálady.

Pro klid v duši

V semínkách je také přirozeně obsažen glutamát. Tato tzv. pátá chuť pro náš jazyk se používá známý jako prostředek na zdůraznění příchutě jídel hlavně v asijské kuchyni.  Vytváří se z něj GABA - neurochemická látka, která působí proti stresu a úzkosti.

Pro lepší odolnost

Vysoký podíl zinku posiluje imunitní systém, zažene vám opary a působí také proti řídnutí kostí.

Pro zdravé cévy a srdce

Obsažené fytosteroly redukují  "špatný" LDL cholesterol a naopak povzbuzují vytváření "dobrého" HDL cholesterolu, který chrání srdce, cévy a je dobrou prevencí proti různým druhům rakoviny

Proti mikrobům a plísním

Nejen semínka, ale i dýňový olej (má zvláštní máslovou chuť, zkuste ho třeba při smažení palačinek!)  působi proti virům a různým plísním a dokonce i proti parazitům. Jedinečnou složkou jsou lignany, které vedle protimikrobiálního působení vykazují také estrogenní účinky, tj. že mohou působit na reprodukční systém, sexuální chování, opakovanou přeměnu kostní tkáně a kardiovaskulární systém.

Proti cukrovce

Mnoho vědeckých studí prokázalo, že výtažky z dýní a jejích semínek napomáhají regulovat vylučování inzulínu, a lidem s cukrovkou také pomáhají chránit ohrožené ledviny.

Proti rakovině

Vzhledem k vysokému obsahu antioxidantů mají semínka potenciál snižovat tzv. oxidační stres, takže pomáhají snižovat riziko propuknutí rakoviny. Mnoho různých studiíe se zaměřilo speciálně na ligniny, které snižují riziko rakoviny prsu a prostaty.

Proti zvětšené prostatě

Extrakty se často používají na léčbu zvětšené prostaty (nezhoubné). Je to mimo jiné díky již zmíněným ligninům, fytosterolům a zinku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč selhává imunita? Nejlevnější způsob na posílení

Lenost není hřích. Válejte se a nedělejte nic

Čtyřka léků, na kterých jsme nejčastěji závislí

reklama
reklama
reklama