reklama

3 letní gynekologické problémy: Rady bylinkářky!

Léto má i své horší stránky: ženské problémy, jako jsou záněty, infekce či plísně. Zlikvidujte je přírodně!

Foto: Isifa/Thinkstock

Léto má přes všechny radovánky i své horší stránky:  zvýšený výskyt ženských problémů, jako jsou záněty, infekce či plísně.

Důvodem je zejména častější pobyt ve vodě, vlhku a také nošení chladných mokrých plavek či neprodyšného oděvu. To vše může mít nepříjemné následky, kterým zabrání speciální byliny a jejich výluhy či tinktury.

Záněty močových cest

Ženy a dívky, které trpí na časté záněty močových cest, by se měly mít zejména v létě na pozoru. Kromě zmíněných mokrých plavek je další velice častou příčinou takového zánětu špatný pitný režim nebo dlouhodobě oslabená imunita.

"Ženy by měly v průběhu letního období dbát zvýšené pozornosti a opatrnosti na svůj organismus. Jsou v mnoha ohledech na vnější podněty a chlad přirozeně citlivější než muži. Preventivně i akutně tedy mohou užívat lichořeřišnici, olši, brusinku, vřes a maliník. Tyto bylinky působí na ženské orgány opravdu blahodárně," radí bylinkářka Mgr. Jarmila Podhorná.

Doporučujeme: Které nemoci postihují jen ženy?

"Mezi základní bylinu, vhodnou pro močové ústrojí, pak samozřejmě patří i měsíček lékařský. V kombinaci se zvýšeným pitným režimem, díky kterému se zánětlivé bakterie vyplaví z těla, je to ideální kombinace," doplňuje odbornice na přírodní léčbu. Základem je také správně prováděná hygiena po použití toalety a řádná výměna prádla a ručníků.

Kvasinková infekce

Mezi nejčastější sezónní ženská onemocnění patří kvasinková infekce. Kvasinkám se totiž daří zejména v teplém a vlhkém prostředí, takže se snadno v pochvě mohou přemnožit. Pro ženu znamená jejich zvýšený výskyt nepříjemné svědění, pálení nebo také výtok.

"Pokud se chtějí ženy kvasinkové infekci vyhnout, měly by se po koupání převléknout do suchého oděvu. Samozřejmostí by mělo být i vzdušné a bavlněné prádlo," vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Náš tip:  Mykóza: Moc se nemyjte!

"Zároveň je třeba si uvědomit, že většina žen nosí určité množství plísní již v sobě. Proto by se měly zaměřit nejdříve na ty uvnitř organismu. Pro řešení tohoto problému je vhodná bylinná tinktura z penízovky, česneku, tinktura z grepových jader, červeného lapacha a houby šiitake," dodává odbornice na přírodní léčbu. 

Jako prevence pak může fungovat také omezení sladkostí a přehnané hygieny. Používání velkého počtu různých hygienických prostředků, jako jsou výplachy, intimní mýdla či deodoranty, totiž může ženskému tělu paradoxně spíše uškodit. Výjimku tvoří přírodní prostředky, mezi které se řadí výtěr grepovým či rakytníkovým olejem a sedací koupele z protizánětlivých a protiplísňových rostlin.

Gynekologické záněty

Typickým ženským letním problémem jsou i gynekologické záněty. Může za ně zejména koupání v přírodních koupalištích. Záněty rodidel a pochvy patří mezi nejčastější ženská onemocnění a jejich nebezpečí spočívá hlavně v přechodu infekce až do močových cest nebo děložního hrdla.

Vhodné je proto obnovovat předem přirozenou obranyschopnost organismu a vyhýbat se rizikům, zejména v premenstruačním období. Právě tehdy totiž vzniká a graduje velká většina těchto onemocnění. "V oblasti přírodní medicíny jsou vhodné bylinné prostředky na zlepšení hormonální činnosti, jako ptačí jeřáb, lékořice, maliník, měsíček, kotvičník a prostředky pro likvidaci bakterií, jako je lichořeřišnice, brusinka, a protizánětlivé, jako je olše či třezalka," doporučuje Jarmila Podhorná.

Na ženské orgány pak působí blahodárně i směs libečku, meduňky, hluchavky a měsíčku. Pokud se chtějí ženy problémů vyvarovat, postačí také změnit některé z běžných návyků. Základním krokem může být omezení používání barvených a parfémovaných intimních vložek nebo toaletních papírů.

Nejlepší byliny pro ženy

Červené lapacho - rostlina Inků - má vliv na oslabený organismus. Zvyšuje výrazně imunitu, vylučuje jedy z těla. Podle indiánské tradice má zpracovaná kůra značný účinek protinádorový, má výrazný čistící účinek na krev a zlepšení krevních problémů. Je vhodná při astmatu, horečnatých chorobách, bronchitidě, revmatických chorobách, zánětech nervů, ekzémech, plísních a při bércovém vředu.

Semínko z grapefruitu je vhodné k zevnímu i vnitřnímu užití. Ničí 800 kmenů škodlivých bakterií a virů, 100 kmenů plísní, parazitů a cizopasníků. Posiluje obranný systém a je to nejúčinnější rostlinné antibiotikum. Používá se u různých potíží z nachlazení i virového původu, jako u průjmů, alergií, dále u obtíží způsobených kvasinkami (zánětech, výtocích). Při vnějším použití je vhodné používat na opary, afty, záněty dásní a vedlejších nosních dutin, pomáhá při akné, mykózách a různých kožních onemocněních.

Maliník má pozoruhodný účinek při ženském stárnutí, vazivovatění vaječníků, bolestivé menstruaci a při vynechání menstruace. Gemmoterapie používá mladé pupeny před rozvinutím listů, hlavně při léčbě hormonálního systému. Reguluje a stimuluje funkci vaječníků a zlepšuje činnost žláz. Dále pozitivně působí při alergiích, poruchách oběhového systému a také při aterosklerózách.

Vrbka úzkolistá pomáhá zvládnout pocit psychického napětí, tísně, úzkosti. Pomáhá též při řešení nespavosti. Působí protizánětlivě a chrání sliznice hlavně v trávicím a močovém ústrojí. Nejnovější výzkumy dokazují mohutné účinky protiedémové - protiotokové.

Šiitake neboli Houževnatec jedlý je houba s významnou protivirovou a protinádorovou aktivitou. Stimuluje imunitní systém, a tak zvyšuje celkovou odolnost. Rovněž snižuje hladinu cholesterolu, detoxikuje organismus, dále se vyznačuje protisklerotickou a protiekzematickou aktivitou a v Japonsku je rozšířen názor, že její pravidelné užívání prodlužuje život.

Jeřáb Oskeruše pomáhá udržovat zdravou funkci žilního systému, je vhodný při rekonvalescenci po problémech s křečovými žilami a hemoroidy. Spolu s ptačím jeřábem posiluje obranný systém a pomáhá udržovat zdravý stav ženských orgánů. Patří k prevenci bulek v prsu, cyst a myomů. Je též vhodný při různých problémech v menopauze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zánět močových cest: 5 pravidel prevence

Jak snížit krevní tlak i bez léků?

3 triky, díky nimž vám opálení vydrží až do zimy

 

reklama
reklama
reklama