reklama

10 příznaků deprese: Kdy je na čase vyhledat odbornou pomoc

Mít pár dní splín nebo plačtivou náladu neznamená hned upadnout do deprese. Přečtěte si, jak poznat, kdy máte opravdu problém a kdy je nejlepší vyhledat pomoc odborníka. V některých případech se bez něj totiž neobejdete.

Foto: iStock

Fráze "mám depku" nebo "jsem v depresi" je v naší společnosti čím dál tím častější. Používáme ji, když jsme smutní nebo když se v našem životě děje něco stresujícího, jako vyhazov z práce nebo ztráta partnera. Někdo má "depku" i z mnohem banálnějších událostí. Jenže to je spíše popis emoce než mentálního problému. Se skutečnou depresí to nemá nic společného.

Krom toho, že tím znehodnocujeme slovo samotné a s tím i ty, kteří nemocí opravdu trpí, máme také problém určit, kdy se o depresi opravdu jedná. Deprese je onemocnění, které se dá léčit, jen je potřeba vyhledat odbornou pomoc a netrpět v tichosti. Zde je deset klasických příznaků, které neberte na lehkou váhu:

1) Špatně spíte

Problémy se spánkem mají návaznost na úzkost, která je častým symptomem deprese. Při depresi je typické mít problém vůbec usnout nebo se často ze spánku budit. Není ani nijak ojedinělé vzbudit se s pláčem nebo s náhlým návalem paniky. Pokud tento stav přetrvává a nedostatek spánku vám brání v životě normálně fungovat, vyhledejte pomoc.

2) Jíte málo nebo hodně

Změna stravovacích návyků a chuti na jídlo je typickým příznakem deprese. Můžete sklouznout buď k přejídání, nebo naopak nejíst vůbec. U přejídání hrozí fyzický diskomfort, kdy vás zkrátka bolí břicho z toho, jak moc jste toho snědli, a následné pocity viny (které depresivnímu stavu zrovna nepřidávají).

Když naopak nejíte dost, váš mozek nemá živiny a nemůže tak správně fungovat. Jelikož mozek při depresi už tak dost trpí, stav se tím většinou ještě zhorší.

3) Trápí vás úzkost

Přibližně 80 procent pacientů trpících depresí trpí také úzkostmi. Ty se mohou projevit nervozitou, neustálým přemýšlením nad věcmi mimo vaši kontrolu nebo pocitem úzkosti ve větší skupině lidí.

4) Jste pořád unavení

Nechce se vám vůbec vylézt z postele, cítíte naprostou beznaděj a jste naprosto bez energie. Často tento stav může přejít až ve fyzickou nemoc, imunitní systém je totiž oslabený.

5) Snažíte se uniknout

Lidé trpící depresí často sahají po alkoholu nebo lécích, aby svému depresivnímu stavu alespoň na chvíli unikli a utišili jej. Když se to ale s alkoholem přežene, depresivní stav má tendenci se ještě zhoršit.

Léky tišící bolest vás zase utlumí, a jelikož necítíte bolest, kterou jinak normálně pociťujete, mohou se stát snadno návykovými. Pokud se přistihnete, že se s depresivními stavy vyrovnáváte pomocí léků, vyhledejte odbornou pomoc.

6) Hůře si věci pamatujete

Při depresi mozek nefunguje tak, jak by měl. Může se stát, že se vám těžko budou hledat slova a zhorší se paměť. 

7) Lebedíte si v samotě

Stahujete se sami do sebe a nemáte na nikoho náladu? Takový stav je občas samozřejmě potřebný, ale pokud se přistihnete, že naposledy jste s někým mluvili před více než týdnem a nemůžete se ani přimět zvednout telefon, je na čase si přiznat, že máte problém.

8) Trápí vás pocity viny

Dalším výrazným symptomem deprese, který ji odděluje od jiných psychických problémů, je pocit, že byste se takhle cítit neměli. Jste přesvědčeni o tom, že jste špatní, jen kvůli tomu, že se nemůžete zvednout z postele a čelit světu.

9) Nic vás netěší

Měli jste ve svém životě aktivitu či koníčka, které vám vždycky přinášely radost, a najednou už si ani to neužíváte? Většinou se jedná o jeden z prvních a nejvýraznějších příznaků deprese.

10) Neustále vás něco bolí

Deprese nepůsobí problémy jen na psychické bázi. V depresivním stavu tělo vnímáte jinak, jste více citliví na bolest a necítíte se ve svém těle komfortně. Je to totiž mozek, který reguluje, jak na bolest reagujeme.

reklama
reklama
reklama