reklama

10 cest, jak se rychle uzdravit z rýmy a nachlazení

Nevěřte tomu, že proti rýmě se nedá nic dělat. Zkuste našich 10 tipů!

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak zatočit s rýmou: zkuste recepty našich babiček i nejnovější trendy

Rýma se sice z medicínského hlediska jeví jako banální onemocnění, ale v běžném životě snad není nic otravnějšího. Make-up rozpatlaný od kapesníku, jídlo, které díky ucpanému nosu ztratilo veškerou chuť a  neustále směšně pootevřená ústa - a tyto příznaky nás přepadnou kdykoli a několikrát ročně. Bránit se před nimi nedá. Nebo snad ano?

Rýma se šíří vzduchem i rukama

Rýmu (pokud nemáme na mysli rýmu alergickou) způsobují viry, které jsou natolik různorodé a tak rychle se mění, že je prakticky nemožné proti nim vyvinout očkovací látku. I když by očkování proti rýmě mělo na trhu určitě obrovský úspěch, v dohledné době se ho zcela jistě nedočkáme.

Doporučujeme: Na chřipku a nachlazení přírodní cestou!

Živý virus rýmy se běžně nachází ve vzduchu, kam se dostává při smrkání a kýchání. Také nosní sekret nakaženého člověka obsahuje množství životaschopného viru, kterému k rozšíření stačí jen malý prohřešek proti osobní hygieně. Projevy rýmy však mohou mít někdy i jinou, neinfekční příčinu. Chcete-li vědět, co způsobilo vaše příznaky, udělejte si jednoduchý test!

Proč rýma "miluje" chladné počasí

Rýma a nachlazení vůbec se sice objevují častěji v chladných měsících, ve skutečnosti s ním však nijak zvlášť nesouvisí. Je pravda, že chlad a  vlhko může člověka oslabit, takže je k infekci více náchylný. V zimě také trávíme více času v uzavřených místnostech, a virus tak má příhodnější podmínky pro své šíření.

10 způsobů, jak zatočit s rýmou

Odborníci vám sice mohou tvrdit, že léčba rýmy neexistuje a bez ohledu na vaši snahu trvá vždy týden nebo sedm dní. Tentokrát ale učeným hlavám nevěřte: existuje řada způsobů, jak si od nepříjemných projevů rýmy ulevit, zmírnit její průběh nebo zabránit dalším komplikacím. Deset účinných kroků proti rýmě může vypadat například takto:

1. Pijte hodně tekutin. Vynechte ale kávu, silný černý čaj a další nápoje s kofeinem. Dobrá hydratace organismus chrání před vstupem další infekce a pomáhá mu vyrovnat se s tou stávající. Kofeinové nápoje však nehydratují, ale organismus naopak odvodňují. To samé platí i pro alkohol.

2 .Dejte si horký vývar. Šálek horkého kuřecího vývaru je posilující a stoupající pára krásně uvolní i betonově ucpaný nos. Je to sice rada z dob našich prababiček, ale pokud máte chvilku času, věnujte ho přípravě kvalitního domácího vývaru a posilte jím sebe nebo své nejbližší.

3.Vsaďte na bylinkovou směs proti rýmě.  Ideální je zakoupená směs bylin přímo proti rýmě - nálev by pak měl být horký (horká pára uvolňuje nos a dutiny) a podávaný s citrónem a  medem. Pokud neholdujete bylinkám a vyžadujete černý čaj, nedělejte si ho příliš silný, protože to neprospívá hydrataci organismu.

4. Zavřete se v koupelně. Jestli dělá horká pára vašemu ucpanému nosu dobře, nemusíte si vařit neustále nové čaje a vývary. Když zavřete dveře dostatečně malé koupelny a pustíte horkou sprchu, vytvoříte si výbornou atmosféru, která udělá dobře vašemu nosu i bolavým dutinám.

5. Očesnekujte si život. Česnek možná funguje proti upírům, zcela jistě ale funguje proti virům a bakteriím. Pár stroužků česneku navíc také přidá chuť beztvaré hmotě, ve kterou se díky ucpanému nosu proměnilo jídlo na vašem talíři.

6. S nosními kapkami zacházejte opatrně. Nosní kapky obsahující takzvané dekongestanty (látky snižující otok nosní sliznice a zlepšující průchodnost nosu) vám mohou na chvíli ulevit od nepříjemných příznaků. Pokud je však budete užívat déle než tři až pět dní, mohou paradoxně pocit ucpaného nosu ještě zhoršovat.

7. Vypláchněte si nos solným roztokem.Solný roztok si můžeme snadno vyrobit i doma, ale pohodlnější je zakoupit si v lékárně například nosní sprej s obsahem mořské soli. Nejenže pomůže snížit otok nosní sliznice, ale odstraní i část nečistot a mikroorganismů, které se na nosní sliznici uchytily. Solné roztoky ve spreji nebo pro výplach nosu můžeme užívat dlouhodobě bez obav z  nežádoucích účinků.

8. Dejte si megadávku vitamínu C. I  když ne všichni odborníci věří, že vitamín C může mít na průběh rýmy vůbec nějaký účinek, zvýšený přísun čerstvého ovoce a zeleniny vám určitě neuškodí. Pokud chcete mít dostatek vitamínů zaručený, můžete se výjimečně spolehnout i na vitamínové přípravky z lékárny.

9. Namažte si nos. Rýma, výtok z nosu a kapesník dráždí naši pokožku, takže je kolem nosu červená a rozbolavělá. Mažte si nos pravidelně léčivou mastí, například s obsahem heřmánku nebo mentolu.

10. Přispěte si, když to jde. Rýma a ucpaný nos jsou velmi nepříjemné hlavně v noci, kdy brání volnému dýchání a mnohdy i spánku. Nedostatek spánku však prokazatelně oslabuje náš imunitní systém, proto pokud to jde, snažte se odpočívat i  ve dne.

Je možné, že vás rýma trápí dlouhodobě nebo jejími příznaky trpíte často a opakovaně. V takových případech je nejlepší navštívit lékaře nebo své problémy konzultovat s odborníkem, nejprve alespoň on-line. Pro odbornou konzultaci využijte internetovou poradnu.

Nejdůležitější:  Jak vůbec nedostat rýmu

Nejdůležitější rada je trochu krutá, ale účinná: důsledně se vyhýbejte všem nakaženým. Pokud to opravdu není možné, dodržujte alespoň následující pravidla:

  • Myjte si ruce co nejčastěji
  • Neberte do rukou předměty, kterých se dotýkala nakažená osoba
  • Často větrejte
  • Neoslabujte zbytečně svůj imunitní systém: nekuřte, nepijte větší dávky alkoholu a dodržujte zásady zdravé výživy

Pokud se chcete o rýmě a možnostech její léčby dovědět ještě mnohem více, podívejte se ZDE

(vek)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

20 tipů: Recepty proti nachlazení a chřipce

Bolestivý zánět dásní: Čistit, nebo ne?

Co zbaví bolesti každá záda: Vyberte si postup sami

  

reklama
reklama
reklama