reklama

Zázvor obecný

Zingiber officinale
Další názvy: zázvor pravý, zázvor lékařský, zázvorovník
Čeleď: zázvorníkovité, někdy také zázvorovité

Popis byliny

Zázvor obecný je vytrvalou travní rostlinou, známou zejména pro svůj dužnatý, hlízovitě ztlustlý oddenek.
Z článkovaného oddenku vyrůstá několik nepravých, štíhlých rákosovitých lodyh s výškou kolem jednoho metru. Každou lodyhu zdobí dvě řady dlouhých úzkých listů zelené barvy a kopinatého tvaru. Jsou pochvatě přisedlé.
Květy se objevují jen vzácně, zpravidla od května do srpna. Vyrůstají na bezlistých šupinatých lodyhách, mají podobu hustých klasovitých květenství. Tříčetné květy jsou zpočátku zelené, později žlutě purpurové. Plodem je mnohosemenná tobolka, která se však vyvíjí jen zřídka a zpravidla nedozrává. Zázvor se rozmnožuje převážně oddenky.

Výskyt a pěstování

Za domovinu zázvoru bývá označována jihovýchodní Asie. V současnosti se však zázvor nepěstuje jenom tam, ale téměř ve všech tropických oblastech. Přirozeně se vyskytuje jen velmi omezeně.
Zázvorovníku vyhovuje vlhká humózní půda, naopak mu nesvědčí půda podmáčená. Potřebuje světlo, nedaří se mu však na přímém slunci. Rozmnožuje se vegetativně řízky.
Zázvor se dá pěstovat i u nás – jako skleníkovou nebo pokojovou rostlinu. Vyžaduje bohatou zálivku, dostatek světla a také velký květináč, ač v našich podmínkách bývá drobnější.

Léčitelství

Oddenek zázvoru se s oblibou užívá v orientální kuchyni jako pikantní ingredience, v sušené podobě pak také jako koření. Je vhodný do masových i zeleninových pokrmů, omáček, polévek, ale také cukrovinek nebo pečiva. Jako koření je také součástí proslulé směsi kari. Čerstvý, příp. sušený oddenek zázvoru se uplatňuje v potravinářství, moderní farmacii i lidovém léčitelství. Zázvor najdeme také v doplňcích stravy.
Léčivé účinky propůjčují zázvoru především vonné silice, tvoří 1,5 – 3 % obsahu drogy. Mají podobu komplexu terpenů (zingiberen, bisabol, cineol, citral, borneol aj.). Palčivou chuť dává zázvoru zejména terpen gingerol, částečně také alkaloid capsaicin, který je typickou složkou chilli papriček.

Léčivé účinky zázvoru

- podporuje zdravé trávení
- pomáhá při pálení žáhy
- působí proti říhání nebo plynatosti
- tlumí žaludeční nevolnosti
- je prospěšných při potížích žlučníku a slinivky
- rozpouští hleny, napomáhá odkašlávání
- prohřívá organismus, stimuluje pocení
- podporuje krevní oběh
- napomáhá detoxikaci
- ulevuje od bolestí svalů či kloubů
- má antibakteriální vlastnosti
- představuje přírodní afrodiziakum
- zevně stimuluje lokální prokrvení
- působí proti revmatismu

Podávání a užití

Vnitřní užití

V léčitelství zázvor nabývá mnoha podob, nejčastěji jde o hřejivý čaj (recept níže), připravovaný z čerstvého oddenku. Sušený zázvor se podává na lžičku nože (2 g denně). V léčitelství je známý i alkoholový extrakt ze zázvoru. Při nachlazení přijde vhod zázvor naložený v medu, při cestovních nevolnostech zase kandovaný zázvor.
Dle některých zdrojů není zázvor vhodný pro těhotné a kojící ženy. Nedoporučuje se ani při žaludečních vředech.

Vnější použití

Pokud sušený zázvor rozmícháme v horké vodě, získáme kašičku vhodnou k obkladům bolavých kloubů a svalů. Obdobně poslouží i ředěná zázvorová šťáva nebo ředěný zázvorový éterický olej.
Zázvorový éterický olej lze využít i v aromalampě, kdy je prospěšný při respiračních potížích a k posílení imunity.

Zázvorový čaj – recept

Asi 10 g čerstvého oddenku se oloupe a nastrouhá najemno nebo nakrájí na slabé plátky. Zalije se 250 ml vařící vody a nechá luhovat asi 10 min. Po přecedění se podává s medem a citronem. Hřejivý čaj má citrusově kořeněnou vůni a pikantní chuť. Pokud je příliš ostrý, je možné ho naředit vodou. Podává se 1 – 2x denně.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama