Arcibiskupský zámek Kroměříž má zcela výjimečné postavení mezi českými a moravskými zámky. Téměř nepřetržitě patřil olomouckým biskupům a sloužil jim jako reprezentativní sídlo. Zámek a jeho zahrady byly v roce 1998 zařazeny na seznam památek UNESCO. Jednotlivé části zámku byly v minulosti hierarchizovány – přízemí bylo věnováno hospodářským a provozním prostorám, v druhém podlaží byly soustředěny reprezentativní prostory, třetí podlaží kladlo důraz na biskupovu světskou a úřední moc. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana. Zámek je dnes nejen unikátním historickým objektem, ale také badatelským centrem s bohatými sbírkami obrazů, knih a hudby, které mají kořeny v osvícené činnosti sběratelů několika století.
Historie
Již v období Velké Moravy stávalo na tomto místě hradiště a později zřejmě knížecí románský dvorec. Roku 1110 koupil trhovou osadu Kroměříž olomoucký biskup Jan II. (1104 – 1126), od té doby byla majetkem biskupství (arcibiskupství). V polovině 13. století byla Kroměříž povýšena na město a na místě dnešního zámku se začal stavět gotický hrad a byla sem přenesena administrativa biskupství. V 15. století dobyli hrad husité, v roce 1432 Smil z Moravan, který se na hradě udržel s podporou císaře Zikmunda. V roce 1469 obsadil Kroměříž uherský král Matyáš Korvín. V roce 1500 se podařilo biskupovi Stanislavu I. Thurzovi hrad vykoupit.
Na přelomu 15. a 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Během třicetileté války bylo celé město i se zámkem zničeno švédskými vojsky a na konci 17. století začala obnova Kroměříže podle plánů císařských dvorních architektů a zámek získal dnešní podobu.
K další pohromě došlo při požáru v roce 1752, při kterém byly zničeny desítky domů a došlo i k poškození zámku. V letech 1848-1849 se Arcibiskupský zámek stal dějištěm zasedání Ústavodárného říšského sněmu rakouských národů. V roce1885 zde jednali rakouský císař František Josef I. a ruský car Alexandr II. Ze stavebních úprav 20. století byla nejvýznamnější rekonstrukce zámecké věže (věž zapálila ustupující německá vojska v posledních dnech II. světové války). V roce 1948 byl zámek zestátněn.
Komplex zámku a zahrad v Kroměříži byl r. 1995 zařazen mezi Národní kulturní památky České republiky a v roce 1998 byl komplex zámku a zahrad zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Akce 2014
Poutní dny v Kroměříži – liturgický a duchovní program
Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením – Forfest Czech Republic 2014 (20. 6. 2014 - 29. 6. 2014)
25. ročník mezinárodního festivalu současného umění s duchovním zaměřením
Rozumný les (11. 4. 2014 - 28. 9. 2014) - výstava ke 120. výročí založení Arcibiskupské lesní zařizovací kanceláře v Návštěvnickém centru Arcibiskupského zámku Kroměříž
Otevírací doba a vstupné
Arcibiskupský zámek je pro návštěvníky otevřen v sezonu duben – říjen denně mimo pondělí a dnu po svátku. Plné vstupné do historických sálů je za 140 Kč, sloučené vstupné činí 180 Kč.
Svatby
Občanské sňatky lze na zámku uzavírat v době od dubna do října - po dohodě na matrice MěÚ Kroměříž
-pro svatební obřady se pronajímají Manský sál, sala terrena
-možnost svatebních fotografií - Manský sál
Kontakty
Správa státního zámku Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž
Sněmovní náměstí 1, 767 01 Kroměříž
Tel.: +420 573 502 011, Fax: +420 573 339 218
e-mail: [email protected]
Duchovní osa Moravy
Návštěvnický program DOM spojuje tři významné církevní památky na Moravě – Arcibiskupský zámek Kroměříž, Arcibiskupský palác Olomouc, Arcidiecézní muzeum Olomouc. Společná vstupenka umožňuje návštěvu všech objektů během jednoho kalendářního roku.