reklama

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámecký komplex Hradec nad Moravicí se nachází ve stejnojmenném městě v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. Zámecký areál se skládá ze dvou hlavních budov (tzv. Bílého zámku a tzv. Červeného zámku), vodárenské Bílé věže, k nimž patří i anglický park. V roce 2001 byl vyhlášen národní kulturní památkou České republiky. Prohlídka připomíná i pobyty světových hudebních skladatelů Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Historie

Původně bylo na místě dnešního zámku slovanské hradisko (v 8. století), po něm knížecí přemyslovský hrad (v 11. století), který byl po požáru králem Přemyslem Otakarem II. přebudován na opevněný královský gotický hrad. První písemná zmínka je z roku 1078, v níž olomoucký biskup Oto píše, že hradisko mělo za úkol chránit obchodní cestu z Moravy do Polska. Hrad s mohutnými hradbami měl výjimečné postavení v kraji – jednalo se o správní, hospodářské i církevní centrum. Před hradem vzniklo městečko. Ve 2. polovině 13. století vlastnil hrad a okolní majetky levoboček krále Přemysla Otakara II. Mikuláš Opavský. Sem se uchýlila královská vdova Kunhuta, provdala se za Záviše z Falkenštejna a narodil se jim tady syn Jan.

Na počátku 14. století, po smrti krále Václava III., byl hrad na pár let zastaven, poté ho král Jan Lucemburský vyplatil a svěřil synovi Mikuláše I. Mikuláši II. Po jeho smrti byly majetky po složitých jednáních rozděleny mezi čtyři syny a Hradec tak získal Přemek I. Opavský. Po té význam Hradce klesal. Hradec zdědili jeho synové.

V druhé polovině 15. století získal do svého držení celou zemi český král Jiří z Poděbrad. Opatské vévodství přenechal jako léno svým synům. Na počátku 16. století získal hrad český král Vladislav II. Jagelonský, předal ho svému bratrovi, pak si vzal zpět, poté hrad zastavil. Od císaře Rudolfa II. Hradec koupil v roce 1584 Kašpar Pruskovský. Jeho nástupce Jan Kryštof Pruskovský zahájil přestavbu hradu na zámek. V první polovině 17. století vzniklo ze starého hradu reprezentativní a pohodlné renesanční sídlo s fasádami zdobenými sgrafity. Rozkvět bohužel přerušila třicetiletá válka. Poslední Pruskovský prodal v roce 1733 zámek císařskému radovi Wolfgangu Konradovi z Neffzernu. Za prusko-rakouských válek byla na zámku umístěna rakouská posádka. To byl zřejmě důvod k prodeji Janu Karlovi Lichnovskému, jehož rod vlastnil Hradec až do roku 1945. Poslední velké přestavby zámku proběhly ve 2. polovině 19. století v duchu empíru. Z té doby pochází také Červený zámek, který měl za úkol chránit původní zámek a být zázemím, v němž se nacházely stáje, kovárny apod.

Zámek byl veřejnosti zpřístupněn již na počátku 20. století. Návštěvníky Hradce byli i významní světoví umělci – Nicolo Paganini, Ferenc Liszt, Ludwig van Beethoven, Hugo Hofmannstahl, Gerhart Hauptmann a další. Lichnovští si ponechali německé občanství, proto jim byl zámek po válce zkonfiskován. Brzy poté byl otevřen pro veřejnost. V roce 1979 byl kvůli rekonstrukci uzavřen a od roku 1996 postupně zpřístupňován. Klasické zámecké prohlídky probíhají v Bílém zámku, v Červeném zámku je hotel, restaurace a velký sál, ve kterém se konají kulturní akce.

Akce 2014

18. 10. 2014 Česká hudba na zámcích Moravy a Slezska
Vánoce na zámku - Prosincové prohlídky zámeckých interiérů s vánoční výzdobou a tematickým výkladem průvodců.
Otevírací doba a vstupné
Zámek Hradec nad Moravicí je veřejnosti přístupný v dubnu a říjnu o víkendech, v květnu až září každý den kromě pondělí. Základní cena za hlavní okruh je 110 Kč.

Kontakty

Správa státního zámku Hradec nad Moravicí
Městečko 2
747 41 Hradec nad Moravicí
tel. +420 553 783 915
email: [email protected]
www.zamek-hradec.cz

Svatby

Na zámku Hradec nad Moravicí je možné prožít také nezapomenutelný svatební den. Svatební obřady se konají v obřadní síni Bílého zámku nebo pod širým nebem v zámeckém parku po celý rok každý den. Podrobné informace lze získat na matrice Městského úřadu v Hradci nad Moravicí.

Ubytování

Atraktivní ubytování nabízí hotel se sídlem v samostatném Červeném zámku. Hosté se mohou stravovat ve stylové Zámecké restauraci.

Tipy na výlety

Opava
Zámek Raduň
Důl Michal

Související články

reklama
reklama
reklama