Zámek Děčín se nachází ve stejnojmenném městě na skalním ostrohu nad soutokem Labe a Ploučnice. Patří mezi největší a nejvýznamnější historické památky severních Čech. Po několika přestavbách dospěl do podoby barokně-klasicistního zámku. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Historie
Již v 10. století vybudovali Přemyslovci na tomto místě dřevěné hradiště, odkud kníže spravoval okolní oblasti. V 13. století byl dřevěný objekt přestavěn na gotický kamenný hrad, který měl kontrolovat lodě plující po Labi. Nový hrad přešel za nejasných okolností v roce 1305 do rukou rodu Vartenberků. Hrad byl v té době rozdělen na dvě samostatné části a toto rozdělení přetrvalo do konce 18. století.
V průběhu vývoje docházelo k četným přestavbám a původní podoba se stírala. V polovině 16. století, kdy byli vlastníky saští rytíři z rodu Bünau, došlo k výraznější proměně hradu na renesanční zámek. Po třicetileté válce Rudolf z Bünau odmítl přestoupit ke katolické víře, odešel proto do Saska a zámek prodal Kryštofu Šimonovi z Thunu. Zámek Děčín byl majetkem významné rakouské šlechtické rodiny Thun-Hohenstein až do roku 1932, za jejich působení získal barokní podobu a v 18. století klasicistní, která se zachovala dodnes. Přestavěný zámek se v průběhu 19. století stal významným střediskem kulturního i politického života. Díky postavení Thunů ho navštívila řada prominentních hostů. Roku 1854 se zde konal diplomatický kongres panovníků Rakouska (František Josef I.), Pruska (Bedřich Vilém IV.) a Saska (Bedřich August II.).
Častým hostem na zámku byl i následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d'Este, který byl dokonce s děčínskými Thuny spřízněn. Proto byly po sarajevském atentátu jeho osiřelé děti, Max, Ernst a Sophie vychovány mimo jiné i na děčínském zámku u své tety Marie Chotkové, provdané Thunové. Také čeští a světoví umělci a vědci bývali hosty na děčínském zámku – Josef Dobrovský, František Palacký, bratři Mánesovi, Fryderyk Chopin. Z finančních důvodů Thunové prodali zámek československému státu, který zde zřídil kasárna. Postupem času se zde vystřídaly československá, německá, opět československá a pak sovětská armáda. Vojsko opustilo zámek v roce 1991 a poté prošel celý areál náročnou rekonstrukcí.
Současným majitelem je město Děčín. Východní křídlo zámku slouží jako pobočka Oblastního muzea Děčín, severní využívá Státní okresní archiv. Kolem zámku se rozprostírají upravené zámecké zahrady a parky.
Akce 2014
Po celý rok se konají na zámku v Děčíně zajímavé akce, z nichž nejznámější jsou Historický trh májový a Slavnosti vína.
22. 8. 2014 - Noční hrané prohlídky
23. 8. 2014 - William Shakespeare: Dva páni z Verony
30. 8. 2014 - XIV. Literární Zarafest
12. 9. 2014 - William Shakespeare: Zkrocení zlé ženy
9. 10. 2014 - Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704
Výstava „Historické kočáry“ - nová výstava hipomobilií ze sbírek Poštovního muzea instalovaná v jedinečném prostoru barokní konírny. Trvá do 30. 4. 2015.
Otevírací doba a vstupné
Na zámku Děčín mají návštěvníci na výběr z několika prohlídek:
1. okruh (zámecké interiéry) je přístupný po celý rok každý den, základní cena vstupného je 90 Kč.
2. okruh (Barokní perly zámku) je otevřen od dubna do října každý den 3x denně, základní cena vstupného je 70 Kč.
Růžová zahrada je pro veřejnost otevřena v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, od května do září denně, základní vstupné činí 15 Kč.
Expozice Oblastního muzea v Děčíně, základní vstupné 30 Kč.
Kontakty
Zámek Děčín
Dlouhá jízda 1254
405 02 Děčín 1
tel. č.: 412 518 905, 775 862 639
e-mail: [email protected]
www.zamekdecin.cz
Svatby
Na zámku v Děčíně je několik zajímavých prostor vhodných pro uspořádání romantického svatebního obřadu. V jižním křídle zámku jsou ro Knihovní sál, Anglický a Francouzský salonek, v západním křídle Rohový sál, Modrý sál, Věžový kabinet. Pak je k dispozici zámecká kaple sv. Jiří pro civilní i církevní sňatky. Nejkrásnější venkovní zákoutí v Růžové zahradě, barokní konírna, kaple sv. Jana Nepomuckého v lesoparku jsou ještě dalšími možnostmi, kde lze svatební obřad uspořádat.
Termíny se rezervují na matrice Magistrátu města Děčína. Pro zajištění termínu je třeba objednat prostory na zámku na tel.: 412 518 905 nebo emailem na [email protected].
Ubytování
Novinkou na zámku v Děčíně je možnost ubytování v jeho areálu v útulném apartmánu pro 4 osoby nebo v dvoulůžkovém pokoji. Oba se nacházejí v prostorách bývalého hlediště barokní jízdárny. Parkování je možné v uzavřeném areálu u zámecké sýpky. Snídaně a obědy je možné objednat v zámecké kavárně na hlavním nádvoří.
Tipy na výlety
Česko-saské Švýcarsko
Labské pískovce
Zoo Děčín
Plavba po Labi
Benešov nad Ploučnicí
Rozhledna Velký Chlum
Teplice
Litoměřice