reklama

Zámek Bečov nad Teplou

Zámek Bečov nad Teplou se nachází ve stejnojmenném městečku nedaleko lázní Karlovy Vary na břehu řeky Teplá, uprostřed Slavkovského lesa, v Karlovarském kraji. Od roku 2002 je zde veřejnosti trvale prezentována unikátní románská ostatková schránka - relikviář sv. Maura, druhá nejcennější zlatnická památka České republiky.

Historie

První písemná zmínka o hradu Bečově pochází z roku 1349, prvními prokazatelnými majiteli byli páni z Oseka, později užívající jméno z Rýzmburka. Hrad byl postaven asi v polovině 14. století. Významnými majiteli pak byli Pluhové z Rabštejna, kteří hrad získali na konci 15. století. Byli velmi bohatí a nechali hrad výrazně stavebně upravovat. Po Bitvě na Bílé hoře převzali držení hradu Questenberkové, sídlila zde císařská posádka až do roku 1648, kdy město i hrad dobyl generál Königsmark. Během třicetileté války sloužil hrad pouze hospodářským účelům. V roce 1752 zdědil celý majetek Dominik Ondřej Kaunitz ml., synovec druhé ženy Jana Adama Questenberka. V této době byl v těsné blízkosti hradu postaven dvoupatrový barokní zámek, v němž bylo využito některých starších stavebních prvků – dělostřeleckou baštu, renesanční portál předhradí ad. Nově byl vybudován most, který zdobily kamenné barokní sochy světců.

V roce 1813 koupil bečovské panství Friedrich August Beaufort-Spontin. Jeho syn získal od církve relikviář sv. Maura a chtěl upravit středověký hrad, ale z důvodu nedostatku financí byla opravena pouze zámecká kaple. Je zajímavé, že se při hospodářském provozu velmi dobře zachovala středověká výzdoba hradu i původní nábytek. V druhé polovině 19. století vznikla zámecká terasovitá zahrada. Díky vnukovi Alfreda, Friedrichu Georgovi a zejména jeho ženě Marii Adelheid Sylva-Tarouca byl v Bečově vybudován rozsáhlý krajinářský park, který byl ve své době nazýván druhými Průhonicemi. Po druhé světové válce byl Beaufortům, kteří aktivně spolupracovali s nacistickým Německem, zkonfiskován majetek na základě Benešových dekretů. V zámku pak byla škola a v hradu mělo být zřízeno muzeum. V roce 1969 začala rozsáhlá rekonstrukce a zámek s hradem začal spravovat plzeňský památkový ústav. V roce 1996 byl zámek slavnostně otevřen pro veřejnost. Zámecká expozice se nachází v druhém patře a první patro je věnováno románskému relikviáři sv. Maura.

Akce 2015

Na zámku Bečov se každým rokem koná celá řada zajímavých kulturních akcí i s mezinárodní účastí – festivaly, výstavy, hrané prohlídky, Bečovské městské slavnosti, mimořádné prohlídky atd.
19. 12. 2014 - 15. 3. 2015 Hrady a zámky objevované a opěvované

Otevírací doba a vstupné

Zámek Bečov nad Teplou je pro návštěvníky otevřen v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích, v květnu až září denně kromě pondělí. Základní cena za prohlídku zámeckých interiérů je 80 Kč.

Kontakty

Národní památkový ústav, územní památková správa v Praze
Státní hrad a zámek Bečov
nám. 5. května 13
364 64 Bečov nad Teplou

tel./fax: +420 353 999 394
e-mail: [email protected]

www.zamek-becov.cz

Svatby

Pohádkovou svatbu na zámku Bečov je možné během celého roku. Zámek nabízí dva základní prostory pro konání svatebních obřadů - zámecké terasy a interiér zámecké kaple sv. Petra. Termíny vypisuje matrika MěÚ Bečov nad Teplou. Ve vybraných prostorách zámku je možné také uspořádat raut pro svatební hosty nebo celou svatební hostinu.

Tipy na výlety

Karlovy Vary
Mariánské Lázně
Františkovy Lázně
Hrad Loket
Slavkovský les
Zámek Kynžvart
Poutní a naučná Skokovská stezka

Související články

reklama
reklama
reklama