reklama

Zákon o hluku "zabily" nemocnice

Praha/Brusel - Česko dosud nepřevedlo do svého práva - a tudíž neaplikuje - unijní směrnici o hluku z roku 2002.

Směrnici měli mít Češi nejpozději do 18. června 2004. To se však zákonodárcům nepodařilo splnit.

První verzi zákona, který má koncepční charakter, vetoval prezident Václav Klaus 9. února. Mimo jiné se mu nelíbilo, že k předpisu byl přidán návrh zákazu privatizace nemocnic. O dva týdny později poslanci nedokázali prezidentovo veto přehlasovat.

V současnosti ministerstvo zdravotnictví připravuje novou verzi zákona. "Vládě ji předložíme do konce srpna," řekl hlavní hygienik Michael Vít.

Odpovědnost za nesplnění evropských termínů je podle něj na poslancích, kteří předlohu neprosadili.

Směrnice zavádí společný postup, jak se bránit přílišnému hluku, snižovat ho a vyhýbat se mu. Členské státy mají na jejím základě vypracovávat v citlivých místech hlukové mapy a poskytovat veřejnosti informace při aktivitách zvyšujících hlučnost prostředí.

Na projekty spojené s jejím zaváděním může Praha žádat o evropské dotace.

Hlukové mapy mají komplexně vyhodnotit zátěž nejrizikovějších míst, podle nich budou později stanoveny lokality, které potřebují nejvíc ulehčit, například výstavbou protihlukových zábran.

Ministerstvo dopravy má už nyní k dispozici hlukové mapy silnic první třídy, pravidelně je sledován hluk také ve třech desítkách největších českých a moravských měst.

Vít již dříve ČTK řekl, že výběrové řízení na tvůrce map připravuje jeho ministerstvo společně s ministerstvem dopravy bez ohledu na zatím chybějící zákon. I on ale tvrdí, že bez zákona hrozí státu riziko, že peníze z EU v roce 2007, kdy se o nich bude rozhodovat, nedostane.#reklama

reklama
reklama
reklama