reklama

Zákaz kouření

Při kouření se do vzduchu uvolňuje nikotin, který škodí zdraví a při dlouhodobějším užívání se na něj vytváří fyzická závislost. Ohroženi jsou však i pasivní kuřáci, což je jedním z hlavních problémů, který vede k zákazu kouření na pracovištích a různých veřejně přístupných prostorách. Kvůli tomu vznikají různé nekuřácké restaurace, ale také obavy restauratérů z úbytku hostů.

V České republice je kouření zakázáno ve veřejných prostorech jako jsou nemocnice, pracoviště, školy, úřady, divadla, kina či veřejná doprava. Od prvního července 2010 byl zmírněn protikuřácký zákon týkající se kouření na zastávkách. Nyní je zakázáno kouřit jen v zastřešených zastávkách a na nástupištích. Před novelou nebylo dovoleno kouřit nikde na zastávce.

V roce 2009 přes poslance neprošel zákon, který navrhoval úplný zákaz kouření v restauracích. Přijali však takzvaný kompromisní návrh, který dává majitelům provozoven na výběr: mohou mít buď kuřácké, nekuřácké, nebo smíšené zařízení. Typ zařízení pak musí být označen stanoveným piktogramem na dveřích. Zákazníka by měla vítat buď přeškrtnutá cigareta v červeném kruhu, cigareta ve výstražném trojúheníku nebo oba symboly oddělené zdí.

Úplný zákaz kouření v restauracích

Poslanec ODS Boris Štastný chce v roce 2011 na podzim navrhnout nový protikuřácký zákon. Od roku 2014 by měl ze všech restauracích zmizet cigaretový kouř. Zákonu by měl předcházet zákaz vstupu mladistvým do prostor, kde se kouřit smí. Argumentem Štastného je důkaz, že ve všech zemích, kde platí zákaz kouření v restauracích, klesl počet akutních infarktů myokardu nejméně o deset procent. Tento pokles by podle jeho výpočtů znamenal úsporu minimálně půl miliardy korun v systému zdravotního pojištění. Ministr zdravotnictví Leoš Heger návrh podpořil.

Petice Stop kouření

Na internetu je možné podepsat antikuřáckou petici, která má nyní již přes sto tisíc podpisů. Signatáři žádají zákaz kouření v restauracích, hospodách a barech. Chtějí se připojit k řadě zemí, kde tento zákon již platí – např. ve Velké Británii, Francii či Itálii. Petice zmiňuje, že v Česku na následky pasivního kouření zemře ročně až dvacet tisíc lidí, v zemích Evropské unie 22 tisíc. Při kouření se do vzduchu uvolňuje nikotin, který škodí zdraví a při dlouhodobějším užívání se na něj vytváří fyzická závislost. Tabákový kouř je jednou z příčin náhlého úmrtí kojenců. Dále argumentují, že u dětí pasivní kouření zvyšuje riziko zápalu plic a zánětu středního ucha a je příčinou i desetiny dětských leukemií. Dlouhodobé pobyty v zakouřených místnostech způsobují nekuřákům katary cest dýchacích, nádory plic, infarkty.

Související články

reklama
reklama
reklama