reklama

Potočnice lékařská

Nasturtium officinale
Lidové/další názvy: řeřicha potoční, řeřišnice bílá, zelí svatého Patrika
Čeleď: brukvovité

Popis byliny

Potočnice lékařská je vytrvalou vodní bylinou s výškou od 30 do 100 cm.
Potočnice má svazčité kořeny a hranatě rýhovanou lodyhu. Dutá, dužnatá lodyha je větvená, poléhá, na konci je vystoupavá. Nese masité listy. Spodní listy bývají trojčetné, horní lichozpeřené. Mají eliptický až obvejčitý tvar a délku do 10 cm. Lístky jsou mělce vroubkované nebo celokrajné. Listy potočnice jsou lesklé, typicky jasně zelené.
Potočnice kvete od května do srpna drobnými bílými květy. Čtyřčetné květy zdobí žluté středy s nápadnými prašníky. Na vrcholu lodyhy se skládají v hustá hroznovitá květenství.
Plodem rostliny jsou srpovitě prohnuté šešule.

Výskyt a pěstování

Potočnice lékařská roste již dle svého názvu poblíž vodních toků.
Vyhovuje jí čirá, chladná tekoucí voda, ideálně bohatá na vápník. Najdeme ji přímo v potocích, ale také na březích, ve vlhkých příkopech apod.
Potočnice lékařská se vyskytuje po http://zpravy.aktualne.cz/evropa/l~i:keyword:146/ celém území Evropy vyjma nejsevernějších oblastí, druhotně se rozšířila i na další kontinenty. U nás roste jen roztroušeně. Řadí se mezi silně ohrožené druhy, je chráněna zákonem. Dá se však pěstovat jako zelenina, a to nejenom přímo ve vodě, ale i v květináči.
Potočnice lékařská bude prospívat v tekoucí vápenaté vodě s písčitým dnem. Naopak jí nesvědčí bahnité vody. Pokud se pěstuje v květináči, bude potřebovat vlhčí humózní půdu. Rostlina ocení stinné umístění a chladné stanoviště.
Na zimu se schovává před mrazem. Zimuje se v chladné, světlé místnosti. Zálivka je přes zimu omezená, ale zemina nesmí vyschnout. V našich podmínkách se dá pěstovat i mrazuodolný druh potočnice. Příbuzná potočnice drobnolistá snese i zimní mrazy, má obdobné využití i zdraví prospěšné složení jako potočnice lékařská.

Léčitelství

Potočnice lékařská je v čerstvém stavu zdrojem vitamínů A, C, D, E, také minerálních látek jako draslík, železo, jód nebo síra. Obsahuje hořčičné oleje a hořčičnou silici glykonasturtin.
V léčitelství se v současnosti potočnice využívá jen omezeně. Častěji nachází využití pro kulinářské účely. Najdeme ji ve francouzské kuchyni nebo v kuchyni severských zemí. Chutí připomíná ředkvičky nebo řeřichu.
Zelené listy potočnice se hodí do salátů, pomazánek či polévek. Pikantní, kořenitá, jemně nahořklá chuť nasekaných listů skvěle doplní i obyčejný chleba s máslem nebo smažená vejce. Dá se z nich připravit pikantní dip (recept níže). Nať potočnice poslouží i jako koření. Jako koření se uplatní také semena rostliny, které v kuchyni mohou nahradit semena hořčice.

Léčivé účinky potočnice

- má protizánětlivé vlastnosti
- posiluje imunitní systém
- snižuje horečku
- stimuluje trávení
- zvyšuje chuť k jídlu
- povzbuzuje vylučování žluči
- čistí krev a játra
- podporuje vykašlávání
- má močopudné účinky
- upravuje hladinu krevního cukru
- pomáhá při chudokrevnosti
- působí povzbudivě

Podávání a užití

Jen velmi zřídka se z potočnice připravuje čajový nálev (luhuje se asi 20 min.), který se popíjí zásadně chladný. Léčebné využití má čerstvá šťáva z natě rostliny. I ta se však podává jen vzácně, protože může způsobit zdravotní potíže, zejména lidem s onemocněním štítné žlázy. Potočnice se tak nejčastěji konzumuje přímo čerstvá.
Potočnice nachází i vnější využití. Extrakt z rostliny slouží v kosmetické péči. Jako přísada šampónů regeneruje vlasy.

Dip z potočnice – recept

Na 250 g potočnicových listů bude třeba 3 lžíce bílého jogurtu a 1 lžíce sladké smetany. Pikantní chuť podpoří i jarní cibulka.
Omyté listy a cibulka se najemno nasekají, aby se smíchaly s jogurtem a smetanou. Dochutí se citronovou šťávou, pepřem a solí dle chuti.
Salát dle receptu poslouží jako studená omáčka k syrové zelenině, hodí se grilovanému masu, karbanátkům, také gratinovaným či vařeným bramborám.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama