reklama

Hřib královský

Butyriboletus regius, Boletus regius s. Krombholz, Suillus regius, Tubiporus regius
Hřib královský je jedlou, ale vzácnou a dokonce zákonem chráněnou houbou z čeledi hřibovitých. Tento nádherně zbarvený hřib se lidově nazývá královák, růžák, růžová babka, žluťák nebo karmazín.

Vzhled houby

Hřib královský má polokulovitý, později klenutý až polštářkovitý klobouk široký 6 – 20 cm. Je nápadný sytě starorůžovou barvou, často navíc červeně vláknitě žíhaný. Stářím bledne. Pokožka je v mládí plstnatá, později lysá. Za vlhka je lepkavá. Suchem rozpraskává, může být i skvrnitá. Po otlačení tmavne.
Rourky hřibu jsou dlouhé 10 – 25 mm, stejně jako póry mají zářivě žlutou až zlatožlutou barvu. Rourky mohou mít ve stáří olivově žlutý nádech, póry časem zelenají. Otlakem nemění barvu. Zbarvení si zachovávají i na řezu. Drobné póry jsou přirostlé ke třeni. Výtrusný prach je olivově hnědavé barvy, výtrusy jsou světle žluté.
Na třeni vysokém 5 – 20 mm převládá živě žlutá barva. V horní části třeň navíc zdobí jemná žlutá síťka. Na bázi bývá třeň načervenalý až červeně skvrnitý. V mládí má soudkovitý, později kyjovitý, méně často válcovitý tvar.
Dužina hřibu je pevná, masitá. Má citrónově až sytě žlutou barvu, na bázi může mít i červený nádech. Barva dužiny se nemění řezem ani po usušení. Na rozdíl od podobných hřibů nemodrá. Vůně hřibu je jen jemná, typicky houbová. Lahodná, mírně nasládlá je také chuť houby.

Možné záměny

Hřib královský je charakteristický nápadným vzhledem, je unikátní a nepřipomíná žádnou jinou jedlou či jedovatou houbu. Vzdálenou podobu lze najít u hřibu rudonachového, který má však nepravidelně hrbolatý klobouk, červené póry a oranžový třeň. Exoticky zbarvený hřib růžovník zase na řezu modrá, stejně tak hřib Kluzákův, hřib Špinarův nebo hřib Le Galové. V praxi se hřib královský plete i s hřibem přívěskatým. Ten má však klobouk ve zlatavě okrové, rezavě hnědé či béžové barvě. Hřib Fechtnerův má zase klobouk stříbřitě šedivý až šedobílý.

Kdy hřib královský roste?

Na plodnice hřibu královského lze natrefit od června do konce září, v případě teplého jara i dříve. Je však natolik vzácný, že se s ním v lese setkáváme jen zcela výjimečně.

Kde hřib královský roste?

Hřib královský je teplomilným druhem. Vyhovuje mu prohřátý vápenitý podklad. Oproti jiným houbám není tak náročný na vodu.
Je vázaný výhradně na listnaté stromy. Roste ve světlých listnatých porostech, zejména v bučinách a doubravách, dubohabrových hájích, ojediněle i pod břízami. Osídluje i hráze a břehy rybníků. Hřib královský vyrůstá jednotlivě i ve skupinách. Plodnice spolu mohou srůstat.
Na území Česka se s hřibem královským můžeme setkat jen velmi vzácně. Najdeme ho v nížinách a pahorkatinách, v izolovaných lokalitách menšího rozsahu. Výskyt hřibu královského byl zaznamenán v Bílých Karpatech, v Podyjí, v Posázaví, v okolí Prahy (Karlické údolí, Krásná stráň, Chuchelský háj), Českých Budějovic (Vrbenské rybníky), Mnichova Hradiště či Břeclavi. Častěji se vyskytuje na Slovensku, zejména kolem Povážské Bystřice. Jde o evropský druh, na který se dá natrefit i ve Velké Británii či Švédsku, častěji však ve státech Středomoří.

Hřib královský v minulosti a dnes

Hřib královský byl v minulosti hojným druhem a oblíbenou tržní houbou. Oceňovala se nejenom jeho chuť, ale i zajímavá barva dužiny. V posledních letech se však na našem území vyskytuje čím dál méně.
Hřib královský se řadí mezi zvláště chráněné druhy. Jako ohrožený druh ho najdeme v Červené knize. Sbírání plodnic nebo poškození stanoviště hřibu královského může znamenat pokutu až do výše 50 000 Kč. Tu uděluje Inspekce životního prostředí, strážci národních parků nebo chráněných krajinných oblastí. Nález stanoviště houby by se navíc měl hlásit nejbližšímu pracovišti České mykologické společnosti. Plodnice by se na místě měly zamaskovat.

Upozornění

Text je informativní, slouží pouze k orientačnímu určení houby. Vzhledem k tomu, že jedlé a jedovaté houby lze v mnoha případech snadno zaměnit, upozorňujeme na nutnost sbíranou houbu bezpečně rozeznat. Vždy sbíráme jen ty houby, které spolehlivě poznáme a které mají většinu charakteristických znaků pro jednoznačnou identifikaci. Provozovatel serveru nenese odpovědnost za případné negativní následky dané mylným určením houby.

Související články

reklama
reklama
reklama